آخرین خبرها از روند عادی سازی روابط مصر و ترکیه: برنامه ریزی برای برقراری اولین تماس سیسی و اسد


عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر

شفقنا- وبگاه اینترنتی روزنامه «العربی الجدید» به نقل از منابع ویژه خود از برنامه ریزی های مقامات مصری برای هماهنگ کردن اولین تماس بین عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور و بشار اسد رئیس جمهور سوریه در روزهای آتی خبر داد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، منابع این روزنامه در همین رابطه با اشاره به اینکه تماس های امنیتی بین مصر و ترکیه با سرعتی پیش می رود که می توان آن را خوب و منظم توصیف کرد، فاش کردند: دیدارهای میان هیئت های امنیتی دو کشور به صورت منظم و ماهانه برگزار می شود.

براساس گفته همین منابع، یک مقام بلندپایه مصری در آخرین دیدار میان مقامات امنیتی دو کشور تاکید کرده است که قاهره هرگز رهبری ترکیه در منطقه عربی را نخواهد پذیرفت اما در مقابل می تواند در این زمینه مشارکت با آنکارا را  بپذیرد.

منابع مذکور برگزاری دیدارهای جدید میان مقامات بلندپایه دو کشور تاپایان سال جدید میلادی را در سایه تداوم پرونده های لاینحل فیمابین و عدم پیشرفت در آنها دور از انتظار داسنته اند.

منابع العربی الجدید با اشاره به اینکه اخیرا مصر پرونده سوریه را به راس پرونده های مورد اشتیاق دو کشور کشانده است، عنوان کردند: در آخرین جلسه فیمابین، هیئت امنیتی قاهره مجموعه خواسته هایی را در ارتباط با ماهیت نقش ترکیه در سوریه ارائه کردند. خواسته های مصر در این خصوص پس از رایزنی هایی در سطوح امنیتی با مقامات نظام سوریه صورت گرفته است.

همین منابع یادآور شدند: قاهره واکنشی آشکار به آن خواسته ها دریافت نکرده است وهمین موضوع فرضیه عدم وقوع پیشرفت بزرگ در روابط بین دو کشور تا قبل از پایان سال جاری را تقویت می کند.

منابع روزنامه العربی الجدید در ادامه افزودند: مقامات مصر به همتایان ترکیه ای خود در آخرین جلسات فیمابین ابلاغ کرده اند که حضور ترکیه در سوریه، قاهره را به دلیل منافع مشترک با دمشق نگران می کند. ترک ها در مقابل حضور روسیه در سوریه را مطرح کردند و پرسیدند که آیا این حضور، مصری ها را نگران نمی کند؟ پاسخ  مصر در این باره این بود که نقش مسکو موقتی است و ماهیت خاص خود را داراست در حالی که نقش ترکیه عکس این موضوع است و هژمونی آنکارا بر منطقه عربی را تقویت می کند.

خبر را در العربی الجدید ببینید

دیدگاهتان را بنویسید