آغاز مسابقات جهانی والیبال نشسته با حضور پرافتخار ایران


به گزارش خبرنگار مهر، بوسنی برای اولین بار در تاریخ 30 ساله مسابقات قهرمانی جهان والیبال نشسته میزبان این مسابقات است. البته قرار بود این مسابقات به میزبانی چین برگزار شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، بوسنی به عنوان میزبان انتخاب شد.
بوسنی پس از سه بار قهرمانی تا کنون، این امتیاز را به دست آورد که میزبان مسابقات جهانی والیبال نشسته باشد. از این رو به این کشور و می پوشان این فرصت داده شد تا در شرایط ایده آل تری نسبت به دوره های قبل و در حضور تماشاگران خود، البته اگر بتوانند با ایران و قدرتش کنار بیایند، موفقیت خود را در مسابقات قهرمانی تکرار کنند.
در بین 16 تیم شرکت کننده مسابقات والیبال نشسته قهرمانی جهان، ایران صدرنشین تیم های باقی مانده است. تیمی که بیش از نیمی از دوره های گذشته این مسابقات از جمله دور قبلی مسابقات که در سال 2018 در هلند برگزار شد را به دست آورده است.
در مجموع در 12 دوره اخیر مسابقات والیبال نشسته جهان تنها سه کشور به مقام قهرمانی رسیده اند و سهم ایران از 7 قهرمانی بیشتر از بوسنی (3 طلا) و هلند (2 طلا) است.
والیبال نشسته ایران در حالی به عنوان مدافع عنوان قهرمانی راهی بوسنی شد که علاوه بر 7 مدال طلا، 1 مدال نقره و 2 مدال برنز از مسابقات گذشته، با 10 مدال پرافتخارترین تیم مسابقات والیبال نشسته قهرمانی کشور است. در نظر گرفته شده.
در این راستا کشور میزبان بوسنی با مجموع تنها 6 مدال (3 طلا، 2 نقره و 1 برنز) در رده دوم رده بندی کشورهای مدال آور مسابقات جهانی والیبال نشسته و هلند با همین تعداد مدال قرار دارد. مدال (2 طلا، 1 نقره و 3 برنز) در جایگاه سوم قرار دارد. کشورهایی مانند برزیل، آلمان، مصر، مجارستان، فنلاند، نروژ و یوگسلاوی نیز در فهرست افتخارات این رویداد حضور دارند اما مدال طلا ندارند.
در هر صورت تیم والیبال نشسته ایران که یک سال پیش قهرمان بازی های پارالمپیک توکیو شده بود، برای دفاع از عنوان قهرمانی خود راهی بوسنی شد و با این کار ضمن تایید جایگاه خود در صدر پرافتخارترین تیم های جهان، یکی از این دو تیم است. سهمیه های تخصیصی در این مسابقات را به دست آورد و در پارالمپیک 2024 قهرمان شد و حضور خود در پاریس را به عنوان اولین رویداد از ایران قطعی کرد.
سیزدهمین دوره مسابقات والیبال نشسته قهرمانی جهان از 13 تا 20 آبان ماه در سارایوو برگزار می شود. همزمان با این رقابت ها، 16 تیم اول دسته بانوان نیز میزبان هشتمین دوره مسابقات قهرمانی جهان در این دسته خواهند بود.
ایران نیز در این بخش نماینده دارد، هرچند تیم والیبال نشسته بانوان کشورمان در بین 9 کشور مدال آور ادوار مختلف مسابقات جهانی جایگاهی ندارد. ارتقای رنکینگ بزرگترین دستاوردی است که والیبال نشسته ایران در این بخش از مسابقات قهرمانی جهان به دست آورد.
در دوره قبلی مسابقات والیبال نشسته قهرمانی جهان (هلند 2018)، تیم مردان ایران با کسب عنوان قهرمانی به عنوان قهرمانی بازی‌های پارالمپیک توکیو دست یافت. برای بانوان تیم ایران به مقام نهم رسید.
به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات والیبال نشسته قهرمانی جهان با حضور 16 تیم مردان و 13 تیم بانوان برگزار می شود.
برنامه دیدارهای تیم های اعزامی ایران به این رقابت ها به شرح زیر است:
بخش مردانه
جمعه 22 آبان * ایران و عراق
شنبه 23 آبان * ایران – قزاقستان
یکشنبه 24 آبان * ایران – کرواسی
بخش بانوان
جمعه 22 آبان * ایران – آمریکا
شنبه 23 آبان * ایران – اسلوونی
یکشنبه 15 نوامبر* ایران – کانادا

دیدگاهتان را بنویسید