آنچه آنها در مورد سلامت شما نشان می دهند


مرد ناخن هایش را نشان می دهد

بدن ما دارای شاخص های متعددی است ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً مستعد ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی وضعیت سلامت و رفاه افراد هستند. یکی از شاخص هایی که نوید ارزیابی سلامت سیستماتیک و عملکرد منظم فرد را می دهد ناخن ها است.

مردم معمولاً ناخن های خود را به طور منظم می برند ، اما آیا در حین کوتاه کردن آنها ، به آنها نگاه می کنند؟ آخرین باری که واقعاً هنگام برش دقیقاً به ناخن های خود نگاه کردید کی بود.

ناخن ها نشان دهنده چیست؟

ناخن های شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما نشان دهد. ناهنجاری های ناخن سرنخ محرکی برای برخی بیماری ها هستند که اکثر اوقات از آنها بی خبر هستید. اما برای اینکه بدانیم ناهنجاری ها چگونه آشکار می شوند ، باید کمی در مورد طبیعی و غیرطبیعی بودن ناخن ها بدانیم. بیایید بیاموزیم که چگونه ناخن های شما می توانند سرنخ هایی برای سلامت شما نشان دهند. ما در مورد چگونگی تغییر رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن در مورد سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

نمایش طبیعی ناخن ها

به طور معمول ظاهر ناخن ها صورتی رنگ پریده است. در انتهای پروگزیمال صفحه ناخن ، هلالی سفید رنگ به نام لونول دیده می شود. ناخن های دست و پا در شرایط عادی عاری از افسردگی و ارتفاع هستند. آنها دارای بافت یکنواخت و بافت نرم هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

لوکونشیا

شرایطی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. این کلمه از کلمات یونانی (leuco) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ آمده است. وجود آن به دلیل تجمع ذرات قابل توجه کراتویالین است. این به طور معمول رنگ صورتی کم رنگ را در بستر ناخن تیره می کند. ظاهر لکه های سفید ممکن است در تنوع متفاوت به نظر برسد. آنها اغلب عبارتند از:

  • پین نقطه های حفره دار
  • نوارهای پهن و رگه هایی روی ناخن.
  • نقاط بزرگتر

این نوارها و لکه های سفیدرنگ با هرگونه آسیب بستر ناخن ، آسیب دیدگی مانند سکته مغزی از هر جسم سخت همراه است. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکور غیر ضروری مکرر نیز می تواند دلیل آن باشد.

هرگونه صدمه به ناخن می تواند به عنوان یک نقطه بزرگتر در مرکز ظاهر شود. واکنشهای آلرژیک بیشتر به صورت خوشه ای از نقاط ستاره ای پراکنده در سراسر ناخن ظاهر می شوند. نقاط کوچک کوچک با کمبود روی و کلسیم مرتبط است. ژلهای مانیکور ، براق کننده ها و سفت کننده ها دارای معرفهای شیمیایی هستند که می توانند باعث ایجاد عفونت قارچی ناخن در آنیکومایکوزیس شوند که شبیه تار عنکبوت سفید است.

ناخن های اسفنجی

این میخ ها 80٪ از کل ساختار ناخن را مات کننده شیشه مات نشان می دهند. لونول محو شده و یک نوار کوچک از میخ معمولی با زمینه صورتی در حدود 0.5-3 میلی متر از عرض کل نوار قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی بیشتر در بیماران مبتلا به بیماری های سیستمیک زمینه ای ، به ویژه سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب دیده می شود. افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید عروق در بیوپسی ناخن مشاهده می شود.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توضیح داد. در نگاه اول ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نیم و نیم میخ

ناخن های نیمه و نیم ناخن ها نیز به ناخن های لیندسی معروف هستند. ناخن های لیندسی دارای مرز تیز ناخن در قسمت پروگزیمال سفید و قسمت دیستال با قاعده قرمز ، صورتی یا قهوه ای هستند. همراه با این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در ناخن آکرال مشاهده می شود.

سندرم ناخن جدیدی به نام نیم و نیم ناخن در 25 بیمار مشاهده شد. بیست و چهار نفر از این بیماران شواهدی از بیماری کلیوی و 21 نفر BUN داشتند. الگوی سفیدی بستر ناخن و نوار قرمز ، صورتی یا قهوه ای بستر دیستال ناخن که 20 تا 60 درصد طول ناخن را اشغال کرده است ، باید شما را از احتمال BUN آگاه کند. این الگو متمایز از میخ سیروز سفید توصیف شده توسط تری به نظر می رسد.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای در ناخن ها در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط Muehrcke

زوج خطوط عرضی سفید روی ناخن ها دیده می شود. مورک ابتدا نوارهای تنگ زوجی را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در بدن انسان توصیف کرد. مطالعات نشان داده اند که این نوارهای افقی سفید مربوط به کاهش سطح آلبومین سرم ، یعنی کمتر از 2.2 گرم در 100 میلی لیتر است.

این ناخن ها دارای حالت متورم و متورم کلاسیک هستند که در آن دائماً به بستر زیرین ناخن فشار وارد می کنند و در نتیجه با تحریک فشار بر عروق ، اریتم (قرمزی) را کاهش می دهند. به طور معمول دو نوار افقی وجود دارد که به موازات یکدیگر و lunula حرکت می کنند. آنها توسط میخ معمولی صورتی کم رنگ معمولی از یکدیگر جدا می شوند. آنها هیچ شکاف یا افسردگی نشان نمی دهند و معمولاً در ناخن های 2 ، 3 و 4 یافت می شوند. به ندرت در مینیاتورها یافت می شود

خطوط می

معمولاً خطوط رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر هستند و به موازات lunula اجرا می شوند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً با اعمال فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. این به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین و با بیمارانی که تحت جلسات شیمی درمانی منظم قرار می گیرند ، در ارتباط است. با بلند شدن ناخن خطوط می رشد کرده و ناپدید می شوند.

خطوط بو

خطوط بو به صورت برجستگی های ناهموار روی ناخن ها نمایان می شود. دویدن افقی روی صفحه ناخن. حضور آنها بستگی به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکور مکرر دارد. این عوامل باعث آسیب به ماتریس ناخن در حال توسعه می شوند. رشد ناخن را کند کنید و کاهش رشد ناخن 3 میلی متر در ماه است. توقف تقسیم سلولی در ماتریس ناخن وجود دارد که به آن ظاهر چروکیده و حفره دار می دهد.

ناخن های قاشق شکل

Koilonychia اصطلاحی است که در پزشکی برای ناخن های افسرده یا ناخن مقعر استفاده می شود. شرط اصلی این ناخن های قاشق شکل ، کم خونی فقر آهن مزمن است. ناخن ها در مرکز فشرده شده و لبه های بیرونی بالا آمده و رو به بالا هستند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن هستند
جدا شده از بستر ناخن

چوب ناخن

ضربات ناخن با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها شبیه قاشق وارونه به نظر می رسند. مکانیسم هیپوکراسی دیجیتال شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور انگشتان و در نتیجه تشکیل بافت همبند بیش از حد است.

ملانونیچیا ملاس

ملانونیشیا رنگ قهوه ای مایل به سیاه رنگ صفحه ناخن است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند و بیشتر در حالت آرام و غیر فعال هستند. هرگونه استرس ، ضربه و التهاب باعث سنتز بیش از حد و آزاد شدن ملانین می شود. نژادهایی با رنگدانه های تیره ، مانند سیاهان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی ها ، بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

آنیکولیز

یک وضعیت بالینی که به شل شدن یا جدا شدن ناخن انگشت یا پا از بستر ناخن زیرین اشاره دارد. شل شدن از نوک ناخن شروع می شود و در جهت عقب به سمت انتهای پروگزیمال در طول زمان پیشرفت می کند.

افکار نهایی

ناخن ها شاخص کلاسیک سلامت انسان هستند. هر گونه ناهنجاری در آنها علامت هشداردهنده بیماری در حال انجام است. معاینه فیزیکی در عمل پزشکی شامل ناخن های دست است که جزء مهمی از کل معاینه فیزیکی است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید