آنچه در مورد Wi-Fi 6 نمی دانید


یکی از فناوری های جدید در حوزه اینترنت، نسل ششم وای فای است که در ساده ترین تعریف امکان اتصال و انتقال اطلاعات همزمان بین چند دستگاه را فراهم می کند و این کار باعث افزایش سرعت و کیفیت همه کاربران در یک محیط خواهد شد.

به گزارش ایسنا، زمانی دسترسی به اینترنت خانگی به شدت به اتصالات کابلی وابسته بود و تنها یک کامپیوتر می‌توانست در هر لحظه آنلاین باشد یا یک ساعت طول می‌کشید تا یک آهنگ MP3 دانلود شود و دیگران نمی‌توانستند همزمان از خط تلفن استفاده کنند.

این مثال را در نظر بگیرید، در یک خانه، یکی از اعضای خانواده در حال تماشای یک فیلم یا سریال به صورت آنلاین در حالی که بچه ها در حال بازی آنلاین با کنسول خود هستند، و فرد دیگری در حال انجام یک تماس ویدیویی و مجموعه ای از ابزارهای هوشمند مانند سنسورهای دما، روشنایی، قفل درب است. و غیره همیشه باید به اینترنت متصل باشد. در وای فای 6، همه این اتصالات در حال حاضر با بالاترین کیفیت و سرعت موجود هستند. نکته مهم در مورد Wi-Fi 6 این است که حتی زمانی که ده ها دستگاه به یک روتر متصل هستند، سرعت و کیفیت امروزی برای هر دستگاه حفظ می شود.

Wi-Fi 6 “Wi-Fi 6” نسل بعدی فناوری Wi-Fi است که همچنان همان کار قبلی را انجام می دهد، یعنی اتصال دستگاه های مختلف به اینترنت، اما تفاوت آن اضافه شدن فناوری های جدید برای سریعتر است. ارتباط موثرتر و کارآمدتر توسعه این فناوری که همزمان با 5G در حال شکل گیری است، حسگرهای اینترنت اشیاء و همچنین تجربه بیشتر در زمینه واقعیت افزوده را گسترش می دهد.

یکی از مهمترین تغییرات Wi-Fi 6 سیستم نامگذاری جدید است. استفاده از یک توالی ساده از اعداد، ردیابی استانداردها و اطمینان از تنظیمات سازگار را ممکن می کند و اصطلاح تخصصی تر Wi-Fi 6 802.11ax است.

سرعت وای فای 6 چقدر است؟

پاسخ سریع به این سوال 9.6 گیگابیت در ثانیه (9.6) گیگابیت در ثانیه است، در حالی که با Wi-Fi 5 این عدد 3.5 گیگابیت در ثانیه (3.5) گیگابیت بر ثانیه بود. اما این پاسخ کامل نیست و این اعداد روی کاغذ و در حالت آزمایشگاهی به دست می آیند، اما در عمل وای فای 6 سرعت بسیار بالاتری نسبت به نسل قبلی خود دارد، زیرا در وای فای 6 لازم نیست همه چیز با این سرعت رد شود. از طریق یک دستگاه واحد و می تواند در سراسر شبکه پخش شود، یعنی سرعت بالقوه سریعتر برای همه دستگاه ها. در واقع باید گفت که اهمیت وای فای 6 تنها در افزایش سرعت یک دستگاه نیست، بلکه به بهبود سرعت و کیفیت اتصال به شبکه برای چندین دستگاه متصل به طور همزمان است.

فناوری های وای فای 6

دو فناوری کلیدی، MU-MIMO و OFDMA، برای افزایش سرعت در Wi-Fi 6 طراحی شده اند.

MU-MIMO: مخفف عبارت “Multi User, Multiple Input, Multiple Output” است که در وای فای 6 ارتقا یافته است. این فناوری به روتر اجازه می دهد تا به جای اتصال به دستگاه، همزمان با همه این دستگاه ها ارتباط برقرار کند و اطلاعات را تبادل کند. یک دستگاه و سپس با دستگاه بعدی، با دستگاه بعدی و غیره. فناوری فعلی MU-MIMO به روترها اجازه می دهد تا با چهار دستگاه به طور همزمان ارتباط برقرار کنند، در حالی که Wi-Fi 6 این اتصال همزمان را به هشت دستگاه افزایش می دهد.

OFDMA: این فناوری که در فارسی به آن “همتافتن” نیز می گویند، به دستگاه اجازه می دهد تا داده ها را به چندین دستگاه به طور همزمان ارسال یا از آنها دریافت کند.

اما یکی دیگر از فناوری های جدید در وای فای 6 “Target Wake Time” نام دارد که به دستگاه ها اجازه می دهد زمان برای اتصال به روتر را برنامه ریزی کنند، این امر تعداد دفعات روشن ماندن آنتن و جستجوی سیگنال های ارتباطی را کاهش می دهد و در نتیجه در مصرف باتری صرفه جویی می کند. دستگاه ها تبدیل می شوند. البته این ویژگی بیشتر برای دستگاه های کم مصرف برنامه ریزی شده است و در همه دستگاه ها مانند لپ تاپ ها استفاده نمی شود، زیرا اکثر لپ تاپ ها نیاز به اتصال دائمی به وای فای دارند، اما اینترنت اشیا و وسایل خانه هوشمند که بیشتر روزها نیازی به اتصال ندارند و تنها در کسانی که نیاز به به روز رسانی اطلاعات خود دارند هدف اصلی این فناوری هستند.

با امنیت بالاتر

Wi-Fi اخیرا بزرگترین به روز رسانی امنیتی خود را در یک دهه اخیر با پروتکل امنیتی WPA3 جدید خود عرضه کرده است. این پروتکل جدید، حدس زدن مداوم رمزهای عبور را برای هکرها سخت‌تر می‌کند و حتی اگر هکرها موفق به انجام این کار شوند، داده‌ها را غیرقابل استفاده می‌کند، بنابراین هیچ چیز نمی‌تواند توسط هکرها رهگیری شود.

دستگاه‌ها و روترهای فعلی می‌توانند از WPA3 استفاده کنند، اما این اختیاری است، در حالی که دستگاه‌های Wi-Fi 6 باید از پروتکل امنیتی جدید WPA3 برای مجوز استفاده کنند. هنگامی که استفاده از Wi-Fi 6 رایج شد، این امر منجر به افزایش قابل توجهی در امنیت دستگاه ها می شود.

امکان اتصال دستگاه های بیشتر با سرعت بالاتر

اتصال لپ تاپ Wi-Fi 6 به روتر نسل 6 می تواند کمی سریعتر از اتصال لپ تاپ Wi-Fi 5 به روتر نسل 5 باشد، اما زمانی که دستگاه های بیشتری به روتر متصل می شوند، Wi-Fi Fi 6 اهمیت بیشتری پیدا می کند.

با توجه به فناوری هایی که قبل از ورود وای فای 6 وجود داشت، هر چه تعداد دستگاه های متصل به مودم بیشتر باشد، سرعت و کیفیت اینترنت هر دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، از طرفی اگر دستگاهی در حال دانلود یا آپلود فایل باشد. ، کیفیت و سرعت دستگاه های دیگر کاهش یافت، اما فناوری Wi-Fi 6 برای پشتیبانی از تمام دستگاه های متصل با بالاترین کیفیت و سرعت اتصال طراحی شده است.

به گزارش وبلاگ وب سایت اپراتور دوم همراه، استفاده از وای فای 6 در حال گسترش است و شما می توانید مودم یا روتر وای فای 6 را در حال حاضر خریداری کنید اما در حال حاضر قیمت آنها مقرون به صرفه نیست و در حال حاضر تعداد محدودی از لپ‌تاپ‌های پرچمدار نسل جدید به مودم وای‌فای مجهز شده‌اند که به 6 عدد مجهز شده‌اند که البته هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

لازم به ذکر است که وای فای 6 وارد گوشی های هوشمند شده و برخی از گوشی های پرچمدار به لطف پردازنده اسنپدراگون 855 از وای فای 6 پشتیبانی می کنند.نسل جدید این پردازنده یعنی. اسنپدراگون 855 پلاس، اسنپدراگون 865 و اسنپدراگون 888 نیز به مودم های وای فای مجهز شده اند.

چه گوشی هایی از وای فای 6 پشتیبانی می کنند؟

به گفته سامسونگ گلکسی اس 10، سامسونگ گلکسی نوت 10، سری گلکسی اس 20، سری آیفون 11 و 12، سری وان پلاس 8 و سری پی 40 هواوی از جمله گوشی هایی هستند که از وای فای 6 پشتیبانی می کنند.

بر اساس این گزارش، آخرین نسل وای فای در دو حوزه پیشرفت کرده است. سرعت و کارآیی خام اگر Wi-Fi یک بزرگراه است، به این معنی است که حداکثر سرعت حداکثر برای وسایل نقلیه و خطوط بیشتری برای رانندگی همزمان بیشتر است. Wi-Fi 6 از پخش ویدیوی 8k پشتیبانی می کند که ISP برای دسترسی به سرعت دانلود در اختیار کاربر قرار می دهد.

در عمل، این پیشرفت ها به معنای پشتیبانی از نرخ انتقال 1.1 گیگابیت بر ثانیه در باند 2.4 گیگاهرتز (با چهار جریان موجود) و 4.8 گیگابیت در ثانیه در باند 5 گیگاهرتز (با هشت جریان موجود) است. اگرچه این فناوری هنوز در حال اصلاح است و سال آینده عرضه خواهد شد (این سرعت ها افزایش می یابد، به عنوان مثال سرعت در آزمایشگاه به 10 گیگابیت در ثانیه می رسد). به طور کلی با ورود وای فای 6 می توان انتظار سرعتی بین 4 تا 10 برابر بیشتر از سرعت فعلی را داشت.

لازم به ذکر است که زمان ظهور این استاندارد به سازندگان سخت افزار، توسعه دهندگان نرم افزار، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و سایرین در این صنعت بستگی دارد. شما فقط باید منتظر بمانید تا ISP زمان مناسب برای ارتقای سخت افزار را اعلام کند، اگرچه کاربر خودش می تواند روتر خود را ارتقا دهد. ممکن است برخی از شبکه ها با این عبارت (Wi-Fi 6) برای سرعت بالاتر تبلیغ کنند، اما باید منتظر ماند و دید که این نام ها و لوگوها در عمل چگونه استفاده می شوند.

به گفته کارشناسان، نکته مهم این است که پیاده سازی صحیح این فناوری زمان بر است و انتشار عمومی این فناوری در کشورهای مختلف ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد. برخی از دستگاه های اولیه نیز از فناوری تجربی استفاده می کردند.

دیدگاهتان را بنویسید