آیا اجلاس سران در مصر بدون دستاورد پایان خواهد یافت؟ سایه اختلاف چین و آمریکا در اجلاس محیط زیست مصر/ چرا ایران در اجلاس های تغییرات اقلیمی منفعل است؟ (فیلم)


عصر ایران است. زینب رحیمی _ نشست سران مصر امروز (شنبه 7 آبان) با امید به توافق پایان یافت.

اجلاس تغییرات آب و هوایی امسال در شرم الشیخ مصر برگزار شد و بر اجرای تعهدات متمرکز بود، اما به دلیل اختلافات سیاسی بین کشورها، توافق روشنی حاصل نشد.

بر اساس توافق پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی در سال 2016، کشورها موافقت کردند که دمای جهانی را از یک و نیم درجه بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن دور نگه دارند. در آن اجلاس، 195 کشور متعهد شدند تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه ای را تا 45 درصد کاهش دهند، اما کشورها به تعهدات خود عمل نکردند.

سال گذشته در اجلاس گلاسکو، کشورها تعهدات و توافقاتی از جمله کاهش گاز متان داشتند، اما مشخص نبود که هر کشور چقدر باید مصرف سوخت فسیلی را کاهش دهد و تا چند درصد انتشار گازهای گلخانه ای کاهش یابد.

قرار بود اجلاس تغییرات اقلیمی مصر که روز 15 آبان ماه با حضور مقامات جهانی برگزار شد، این سهم ها را مشخص کند، اما رهبران سیاسی جهان راه مناسبی پیدا نکردند.

غیبت رئیس جمهور چین در اجلاس سران مصر مورد توجه قرار گرفت. گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بر مسئولیت سنگین چین و ایالات متحده، دو اقتصاد پیشرو جهان، برای جبران انتشار گازهای گلخانه ای تاکید کرد.

در گزارش تصویری پیش رو، در گفتگو با محمدحسین عمادی، نماینده سابق ایران در فائو و کارشناس کشاورزی و محیط زیست، به حاشیه های اجلاس سران مصر پرداخته شده است. این کارشناس نظر خود را در مورد اینکه چرا رهبران سیاسی در توافقنامه تغییر اقلیم شکست خورده اند، می گوید.

او جنگ قدرت را عامل مهمی در عدم دستیابی به نقاط مشترک طی توافقنامه تغییرات آب و هوایی مصر می داند.