آیا روش اورژانسی برای قطع قاعدگی وجود دارد؟ – مقوا اوستا


راه های قطع قاعدگی راه های قطع سریع قاعدگی قطع خونریزی قاعدگی

تصمیماتی برای پایان سریع دوره

چگونه قاعدگی خود را متوقف کنیم: راه های ایمن برای انجام آن

گاهی اوقات پریود در فرد ممکن است در زمان نامناسبی اتفاق بیفتد و از برنامه هایی مانند رابطه جنسی یا شنا جلوگیری کند و فرد تصمیم بگیرد که قاعدگی را برای یک روز قطع کند، اما آیا این امکان وجود دارد؟

قاعدگی را می توان با استفاده از قرص های اتینیل استرادیول- نورتیسترون، قرص های ضد بارداری یا دستگاه هورمونی داخل رحمی (IUD) برای روزها یا ماه ها به تاخیر انداخت. با این حال، هیچ یک از این گزینه ها نمی تواند چرخه قاعدگی را پس از شروع قاعدگی متوقف کند.

یائسگی با آب نمک، آب سرکه، قرص های ضد بارداری یا ایبوپروفن توصیه نمی شود زیرا این روش ها از نظر علمی موثر نیستند و می توانند برای سلامتی مضر باشند. هر یک از این روش ها می تواند باعث تغییرات هورمونی شود که می تواند منجر به چرخه قاعدگی نامنظم شود.

اگر می خواهید قاعدگی زنان برای همیشه به تعویق بیندازید یا متوقف کنید، بهتر است با متخصص زنان خود صحبت کنید تا بهترین راه را به شما توصیه کند.

روش اورژانسی برای قطع قاعدگی

اگرچه هیچ راه مطمئن یا مؤثری برای توقف فوری قاعدگی یا متوقف کردن آن پس از شروع آن وجود ندارد، اما راه هایی وجود دارد که می توانید زمان روزها یا ماه ها را تغییر دهید. این روش ها عبارتند از:

1. قرص اتینیل استرادیول نورتی استرون

اتینیل استرادیول-نورتیسترون دارویی است که معمولاً برای درمان خونریزی نامنظم رحمی استفاده می‌شود، اما می‌تواند برای متوقف کردن یا به تاخیر انداختن قاعدگی تحت نظارت پزشکی نیز استفاده شود. با حفظ سطوح بالای پروژسترون و استروژن در خون عمل می کند که از تخمک گذاری جلوگیری می کند و قاعدگی را به تاخیر می اندازد.

مصرف قرص اتینیل استرادیول نورتی استرون به شما این امکان را می دهد که دو یا سه روز دیر یا زود پریود شوید. پس از چند روز استفاده به دلیل ترشحات خفیف رحم که قاعدگی نیست، لکه هایی ظاهر می شود.

2. قرص های ضد بارداری

اگر قرص های ضدبارداری مصرف می کنید، می توانید پریود خود را برای یک سیکل کامل به تعویق بیندازید و بنابراین تا یک ماه پریود نشوید. برای انجام این کار، باید دو بسته پشت سر هم بردارید (یعنی یک بسته جدید را بلافاصله پس از تکمیل آخرین بسته بسته فعلی شروع کنید).

به خاطر داشته باشید که برخی از قرص های ضد بارداری 28 روزه وجود دارد که آخرین آنها دارونما (بدون هورمون) است. قرص های آخر این بسته ها معمولا رنگ متفاوتی دارند. اگر قرص ضدبارداری 28 روزه مصرف می کنید و می خواهید پریود خود را به تعویق بیندازید، قرص های بدون هورمون را کنار بگذارید و بلافاصله با اولین بسته بسته بعدی شروع کنید. هنگامی که دو بسته متوالی مصرف می کنید، سطح استروژن و پروژسترون بالا می ماند و پوشش داخلی رحم سقوط نمی کند.

روش های خانگی قطع قاعدگی روش های اورژانسی قطع قاعدگی قطع قاعدگی

راههای توقف قاعدگی

3. استفاده مداوم از قرص های ضد بارداری

استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری می تواند از قاعدگی برای چندین ماه جلوگیری کند، زیرا سطح بالایی از پروژسترون و استروژن را حفظ می کند و از افتادن پوشش داخلی رحم جلوگیری می کند. لکه بینی خفیف ممکن است با قرص های ضد بارداری به خصوص در سه ماهه اول رخ دهد.

4. مارپیچ های هورمونی

یک IUD هورمونی مانند Mirena مقدار خون از دست رفته در دوران قاعدگی را کاهش می دهد و در برخی موارد می تواند خونریزی را به طور کامل متوقف کند. این به دلیل هورمونی است که اغلب در IUD به نام لوونورژسترل یافت می شود که بسیار شبیه پروژسترون (هورمونی که توسط تخمدان ها تولید می شود) عمل می کند. لوونورژسترل مایع واژن را غلیظ می کند و پوشش داخلی رحم را تغییر می دهد که از بارداری و یائسگی جلوگیری می کند.

5. تزریق ضد بارداری

یک سوزن ضد بارداری حاوی پروژسترون می تواند به طور قابل توجهی خونریزی قاعدگی را کاهش دهد یا حتی از آن جلوگیری کند. این واکسن ها معمولا هر سه ماه یکبار تزریق می شوند.

تزریق پروژسترون تخمک گذاری را مهار می کند و پوشش داخلی رحم را تغییر می دهد که از بارداری جلوگیری می کند. از آنجایی که این تزریق به بدن کمک می کند تا سطح بالایی از پروژسترون را حفظ کند، همچنین می تواند قاعدگی را کند یا متوقف کند.

قطع خونریزی قاعدگی قطع اضطراری قاعدگی روش های خانگی قاعدگی

یائسگی

6. ایمپلنت های ضد بارداری

ایمپلنت های ضد بارداری که به صورت زیر جلدی تزریق می شوند، دائماً پروژسترون ترشح می کنند که باعث می شود بدن سطوح بالایی از هورمون ها را داشته باشد. این کار خونریزی قاعدگی را کاهش می دهد و همچنین می تواند از قاعدگی جلوگیری کند.

ایمپلنت های ضد بارداری تخمک گذاری را متوقف می کنند، ضخامت مایع واژن را افزایش می دهند و مانع حرکت اسپرم می شوند.

ایمپلنت ضد بارداری یک میله انعطاف پذیر کوچک است که متخصص زنان آن را زیر پوست دست قرار می دهد. برای سه سال موثر است.

چگونه برای همیشه دوره را بشکنیم

برای متوقف کردن قاعدگی برای همیشه، ممکن است برای برداشتن رحم، جراحی انجام دهید که به هیسترکتومی معروف است. همچنین روشی وجود دارد که داخل رحم را خارج می‌کند که به آن ابلیشن آندومتر معروف است.

این روش ها دائمی هستند، بنابراین برای متخصص زنان مهم است که تصمیم بگیرد کدام روش برای شما بهترین است.

خلاصه:

پس از شروع قاعدگی، نمی توان آن را متوقف کرد. با این حال، با برخی از روش های ذکر شده در بالا، می توان این امر را قبل از شروع دوره به تاخیر انداخت یا از آن جلوگیری کرد. افرادی که به دلایل پزشکی یا شخصی علاقه مند به جلوگیری از سیکل خود هستند باید با پزشک خود صحبت کنند.

آنها ممکن است بتوانند از روش های پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از قاعدگی یا محدود کردن تعداد دوره هایی که تجربه می کنند استفاده کنند.

مجموعه:اداره بهداشت Bitotech

دیدگاهتان را بنویسید