آیا طالبان ممکن است روی تسلیحات هسته ای دست بگذارد؟


شفقنا-مجلۀ نیوزویک خبر داده که در فهرست مناصب رسمی برای دولت جدید طالبان یک مهندس به ریاست سیاست های بخش انرژی اتمی منصوب شد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ ایل‌جورناله نوشت: جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی اخیراً در مصاحبه ای نسبت به یک خطر جدی برای کل بشریت هشدار داد. وی هنگام گفتگو با فرستندۀ رادیویی WABC 770 توضیح داد که این امکان وجود دارد که تسلیحات هسته ای در اختیار طالبان باشد. وی گفت که این ترس ممکن است به واقعیت بپیوندد زیرا گروه های اسلامی مسلح در آستانۀ تحت کنترل گرفتن پاکستان هستند. فرضیه ای که با توجه به ترتیبات کنونی ژئوپلیتیک میان هند، چین و خودِ پاکستان به هیچ وجه بعید نیست.
این ترس که طالبان این هدف را دنبال می کنند بیش از پیش قوت می گیرد و علت آن انتصاب یکی از رهبران آنها به عنوان رئیس بخش هسته ای این کشور است. این بار مجلۀ نیوزویک این خبر را نقل کرد. این نشریه نوشت که در فهرست مناصب رسمی برای دولت جدید یک مهندس به ریاست سیاست های بخش انرژی اتمی منصوب شد.
البته طبق گفته یک مقام طالبان به نظر می رسد در حال حاضر هنوز هیچ تصمیمی در خصوص توسعۀ تسلیحات هسته ای اتخاذ نشده است. لیکن اخبار ضدونقیضی حتی از خود آژانس انرژی هسته ای افغانستان دریافت می گردد که پیش از این در ماه فوریه در خصوص بی ثباتی منطقه ابراز نگرانی کرده بود.
به طورکلی ترس از آنکه گروه های شورشی بتوانند دقیقاً از کانال‌ برخی دانشمندان طرد شده یا بازار سیاه بهره جویند، باعث افزایش تنش در جامعه بین الملل شده است که گرچه امیدوار است که بتواند خسارات را مهار سازد، لیکن در عین حال بیم آن دارد که تروریسم در کوتاه مدت بتواند دستانش را به سوی تسلیحات انهدام جمعی دراز کند.

خبر قبلیبرنامه عزاداری دفتر حضرت آیت الله جوادی آملی در ۸ ربیع الاول
خبر بعدیجزئیات آتش سوزی در بیمارستان دی تهران

دیدگاهتان را بنویسید