آیا مقاومت به انسولین مقصر پشت چربی شکم است؟


اگر با وزن اضافی در شکم خود دست و پنجه نرم می کنید ، مقاومت به انسولین می تواند باعث این مشکل شود. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود. یکی از وظایف آن انتقال قندها از خون به تمام سلول های دیگر بدن است تا از قندها به عنوان انرژی استفاده شود.

هنگامی که سطح قند خون بالا است ، پس از غذا یا نوشیدنی حاوی کربوهیدرات زیاد ، پانکراس پیامی برای انتشار انسولین در خون دریافت می کند. انسولین اغلب به عنوان “کلید” توصیف می شود زیرا به “باز کردن” درب سلول های ما برای ورود قندها کمک می کند.

وقتی بیش از حد کربوهیدرات مصرف می کنیم – نان ، غلات ، برنج ، ماکارونی ، کوکی ها ، آب نبات ، نوشابه ، شکلات و غیره. – این سیستم از کار افتاده است لوزالمعده مجبور به تولید انسولین اضافی برای جبران تمام قندهای اضافی در خون می شود.

در عین حال ، خود سلولها ، یعنی سلولهای ماهیچه ای ، در برابر انسولین مقاوم می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، لوزالمعده مجبور می شود انسولین اضافی تولید کند تا “در خانه” را بکوبد.

داشتن این همه انسولین اضافی و قند خون اضافی به دلایل مختلفی مضر است:

  • قند خون بالا و سطح انسولین می تواند یک عامل خطر برای بیماری های قلبی باشد.
  • سطح بالای انسولین می تواند باعث کاهش سطح گلوکز (قند) خون شود ، حالتی به نام هیپوگلیسمی. افت قند خون می تواند خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد. علائم می تواند شامل خستگی ، ضعف ، لرزش ، گیجی ، سردرد ، تحریک پذیری ، گرسنگی و حالت تهوع باشد.
  • سطوح بالای انسولین به ذخیره سازی قندهای اضافی به عنوان چربی در ناحیه شکم کمک می کند.

اینکه چگونه مقاومت به انسولین بر افزایش وزن تأثیر می گذارد پیچیده است. اگر نسبت به انسولین مقاوم هستید ، ممکن است سلول های شما از گرسنگی گلوکز رنج ببرند ، زیرا قندها قادر نیستند از خون خارج شده و وارد سلول های متعلق به خود شوند. معمولاً احساس خستگی روحی و خستگی جسمی به دنبال دارد.

هنگامی که این اتفاق می افتد ، ممکن است متوجه شوید که از همان غذاهای غنی از کربوهیدرات استفاده کرده اید که در وهله اول باعث ایجاد مشکل شده است. بنابراین ، شما چرخه قند خون بالا ، انسولین بالا ، قند خون پایین و ذخیره چربی شکم را ادامه می دهید.

علاوه بر چاقی ، سطح بالای انسولین اغلب با اختلالات کلسترول و / یا فشار خون بالا مرتبط است. وقتی این فرآیندهای آسیب شناختی با هم اتفاق بیفتند ، به آن سندرم متابولیک می گویند.

در صورت عدم کنترل ، پانکراس به تولید انسولین اضافی ادامه می دهد تا در نهایت “خسته” شود و شروع به “دفع” کند. در نتیجه ، لوزالمعده به سادگی نمی تواند به تولید انسولین کافی برای پاسخگویی به خواسته های بدن ادامه دهد.

سطح قند خون افزایش می یابد – و همچنان بالا می ماند – و نتیجه اغلب دیابت نوع 2 است. علائم دیابت نوع 2 گاهی ظریف است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اضافه وزن و چاقی
  • تشنگی زیاد
  • تکرر ادرار
  • بوی ادرار کردن
  • بدون تلاش وزن کم کنید
  • خستگی
  • پوست تیره زیر چانه ، کشاله ران یا زیر بغل.

مدیریت مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 با تغذیه ، ورزش و مدیریت استرس امکان پذیر است ، اما می تواند مشکل باشد. کاهش مصرف کربوهیدرات مهم است ، اما هوس و خوردن احساسی می تواند بهترین تلاش شما را از بین ببرد.

بسیاری از زنانی که با آنها کار می کنم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. به همین دلیل یکی از اولین کارهایی که از آنها می خواهم این است که از آنچه در احساساتشان می گذرد آگاه باشند. اگر هوس خوردن غذا یا نوشیدنی خاصی می کنید و از نظر جسمانی گرسنه نیستید ، این سال را از خود بپرسید: “من واقعاً چه می خواهم؟”

ممکن است تنها ، بی حوصله ، عصبانی ، غرق شده یا خسته باشید. می توانید از این آگاهی به عنوان اولین گام در یادگیری تغذیه خود با چیزی غیر از غذا استفاده کنید.

استرس همچنین به دلیل تأثیر بر غدد فوق کلیوی نقش مهمی در مقاومت به انسولین دارد. وقتی استرس دارید ، بدن شما تولید کورتیزول خود را افزایش می دهد و کبد شما شروع به ترشح قند خون اضافی می کند تا “شما را نجات دهد”.

این روند می تواند منجر به تجمع بیشتر چربی در ناحیه شکم شود. پیاده سازی آگاهی می تواند به آرامش این مبارزه یا واکنش گریز کمک کند.

و در نهایت ، ورزش مهم است ، اما گاهی اوقات یک روش ملایم تر بهتر است. آخرین چیزی که بدن شما به آن احتیاج دارد استرس و احساس گناه است زیرا به اندازه کافی ورزش نمی کنید! حرکت های آگاهانه مانند یوگا یا تای چی می تواند در کاهش اثرات استرس و ارتقای حس کلی رفاه مفید باشد.

چگونه با دیابت نوع 2 یا مقاومت به انسولین کنار می آیید؟ برای به حداقل رساندن چربی شکم چه رویکردهایی را دنبال می کنید؟ لطفاً هرگونه راهبردی را که در مبارزه با مقاومت به انسولین مفید می دانید به اشتراک بگذارید.

سلب مسئولیت: اطلاعات مندرج در این مقاله توصیه پزشکی حرفه ای نیست و نباید به همین دلیل با آنها برخورد شود.