آیت الله محقق داماد: مصیبت اصلی در کشتار شیعیان، انگیزه رسیدن به بهشت با «تزریق جهل» است


شفقنا- رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم در نوشتاری ضمن تسلیت به مناسبت جان باختن شیعیان در کشتار قندوز افغانستان، بیان کرد: تردیدی نیست که پشت پرده این فجایع دست های ناپاک قدرت های سیاسی و تشنگان قدرت وجود دارد، ولی مصیبت آنجاست که مباشرین مستقیم فریب خورده با انگیزه رسیدن به بهشت برین زندگی مردم بی گناه را به جهنم سوزان مبدل می سازند. انگیزه ای که با تزریق جهل و شستشوی مغزی توسط تشنگان قدرت فراهم گردیده است!

به گزارش شفقنا، آیت الله سیدمصطفی محقق داماد در این نوشتار آورده است:

بسم الله الرحمن الرحیم
ان الذین امنوا ولم یلبسوا ایمانهم بظلم اولئک لهم الامن وهم مهتدون

۱- فاجعه دلخراش کشتار بی رحمانه عده ای بی گناه در شهر قندوز افغانستان برای تمام اعضای تمدن بشری اسفناک و مایه شرمساری است ولی برای جامعه دینداران درد آورتر و تاسف بارتر است از آن جهت که اینگونه فجایع تحت پوشش دین و به نام تقرب الی الله انجام می گیرد آن هم به نام دینی که مومنین آن به خدایی باور دارند‌ که عین سلام و رسالت ‌پیامبرش (ص) گسترش رحمت، مهربانی و صلح است.

۲- در اینکه پشت پرده و مسبب اصلی این اقدامات جنایتکارانه دست های ناپاک قدرت های سیاسی و تشنگان قدرت وجود دارد تردیدی نیست و از ارباب قدرت فزون طلب جز حفظ منافع خود انتظار دیگری نیست. ولی مصیبت آنجاست که مباشرین مستقیم فریب خورده و قربانیان بدبخت سیه روزگار که با انفجار خویشتن موجب به خاک و خون کشیدن دیگران می شوند به انگیزه رسیدن به بهشت برین زندگی مردم بی گناه را به جهنم سوزان مبدل می سازند. انگیزه ای که با تزریق جهل و شستشوی مغزی توسط تشنگان قدرت فراهم گردیده است!!

۳- آنچه در تزریق جهل و تسریع این فجایع نقش مستقیم دارد، عنصر خطرناکی است به نام « تکفیر»! تکفیر یعنی خود را واصل به حقیقت دانستن و دیگران غیر موافق خود را باطل و فاقد هرگونه حق حتی حق حیات دانستن و علاوه آنکه خود را مکلف به سلب حیات از آنان کردن!

۴- اینجانب ضمن انکه خود را سوگوار این فاجعه انسانی می دانم و با تمام‌ عزیزان افغان هم فغانم با طلب رضوان واسعه الهی برای همه بخون خفتگان مظلوم، از بزرگان جوامع دینی عاجزانه می خواهم که به جای معلول علت را نشانه بگیرند و برای جلوگیری از تکرار این فجایع اسفبار تکفیر را محکوم و تحمل و بردباری دینی و احترام به اندیشه دیگران را توصیه فرمایند. ندای ازلی و ابدی و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین(انبیاء/۱۰۷)

وحدت خانواده بشری یعنی مفاد‌ یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی(حجرات/۱۳) را تعلیم و آموزش دهند تا رسالت ادیان به جایگاه اصلی خود بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید