از ابتدا نباید از اینستاگرام استفاده می کردید


معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: سهم شرکت ملی پست از تجارت الکترونیک در گذشته 77 درصد بود که به 60 درصد کاهش یافته است و دلیل آن هم حجم تجارت الکترونیک است. بازار گسترش یافته است همچنین وعده ای از سوی دولت است که توانسته ایم به بخش خصوصی فرصت بیشتری برای ایفای نقش در تجارت الکترونیک بدهیم و این کاهش سهام را به فال نیک می گیریم.

به گفته محمود لیایی، ارزش کل گردش مالی تجارت الکترونیکی کشور در سال 1400 بالغ بر 12369 هزار میلیارد ریال و رشد اسمی ارزش معاملات تجارت الکترونیکی 13 درصد بوده است.

لیایی با اشاره به فشار رسانه ها برای اظهار نظر در مورد کاهش درآمد پستی به دلیل شرایط فعلی فیلترینگ اینترنت و اینستاگرام در کشور، توضیح داد: چندین سال است که مسئولان تاکید کرده اند که کسب و کارها باید در عوض از بسترهای رسمی آماده شده توسط دولت برای استفاده از ابزار خارجی استفاده کنند. ابزاری مانند اینستاگرام و پیشرفت در آنجا.”

لیایی با بیان اینکه متأسفانه مردم عادی به این صحبت ها توجه نکردند و کسب و کار خود را در تریبون های دولتی توسعه ندادند، تصریح کرد: اکنون با توجه به شرایط کشور، اینستاگرام فیلتر شده و همه مردم دسترسی ندارند، اگر خود اینستاگرام محدودیت داشته باشد. ایرانی‌ها چه جوابی می‌دهند؟»

مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: اکنون نوک پیکان انتقاد به سمت متصدیان است اما دلیل این امر بی توجهی بنگاه به سخنان متصدیان در مورد استفاده از بسترهای داخلی است.

وی در بخشی از سخنان خود توضیحات ضد و نقیضی برای آمادگی بسترهای داخلی برای ارائه خدمات به کسب و کارها ارائه کرد و اظهار داشت: در نظر داریم این محدودیت ها را که اثر مخربی داشته است به فرصت تبدیل کنیم. «کم کم شرایط ایجاد می شود و بسترهایی در حال توسعه است که کسب و کارها می توانند از آن برای ارائه خدمات خود استفاده کنند.

لیایی با اشاره به بازدید خود از مناطق استان مازندران، توضیح داد: متوجه شدم حتی در روستاها نیز محصولات از طریق اینستاگرام به فروش می رسد. در حین بازدید مردم من را دیدند و از شرایط اینترنت و فیلتر شدن اینستاگرام گلایه های خود را بیان کردند و من به آنها گفتم که شما خودتان از قبل به این فکر می کنید که اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می افتد؟ باید خودت فکر می‌کردی و از اول از ابزاری مثل اینستاگرام استفاده نمی‌کردی.»

وی با اشاره به ظرفیت شرکت ملی پست برای حمایت از رشد و توسعه تجارت الکترونیک در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر 775 هزار متر مربع ساختمان فعال داریم و چنین رقمی به هیچ دستگاه الکترونیکی دولتی و خصوصی تعلق نگرفته است. موسسه بازرگانی همچنین حدود 11 هزار دفتر پستی داریم و در حال پیگیری طرح افزایش آنها در روستاها نیز هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی پست تصریح کرد: در برخی از مناطق شهری برخی از امور پستی را به دفاتر پیشخوان و بخش خصوصی واگذار کرده ایم و در حال پیاده سازی سامانه هایی هستیم که سامانه روستابازار مهمترین آنها است. در ادامه، همانطور که شرکت‌های روستایی را وارد پلتفرم‌های داخلی می‌کنیم و مسئولیت تدارکات آنها را بر عهده می‌گیریم، کسب‌وکار آنها را نیز ارتقا خواهیم داد.»

به گفته وی، همچنین برنامه ای برای سهم پست های ملی در اقتصاد دیجیتال در نظر گرفته شده است و بر اساس آن، 8 درصد از کل 10 درصد سهم هدف اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی کشور برای پست در نظر گرفته شده است. دفاتر

معاون وزیر ارتباطات درباره مشکل استفاده روستاییان از پلتفرم های خارجی توضیح داد: کسب و کارها نباید روی چیزی که پایدار نیست سرمایه گذاری کنند چه اینستا و چه پلتفرم های دیگر حتی داخلی. با توجه به شرایط و خصومت آمریکا با مردم ما، این کشور از هر طریق ممکن به اقتصاد ایران ضربه می زند و با توجه به اینکه آمریکا صاحب پلتفرم های تجارت الکترونیک خارجی مورد استفاده شرکت های ایرانی است، توصیه ما این است که شرکت ها از بسترهای داخلی استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر ظرفیت استفاده از بسترهای داخلی وجود دارد یا خیر؟ او گفت بله. ظرفیت انتقال تمامی کسب و کارها به بسترهای داخلی را دارد و فلسفه وجودی شبکه ملی اطلاعات تامین نیازهای داخلی تجارت الکترونیک و مقابله با این مشکلات است.

دیدگاهتان را بنویسید