استادیار دانشگاه گیلان: تجاوز جنسی به عنوان جنایت بین‌المللی جرم‌انگاری شود


زندان زنان داعش، رازي در پردۀ ابهام

شفقنا- استادیار حقوق دانشگاه گیلان به جنایات جنسی داعش در خاورمیانه اشاره و بیان کرد: انتظار است که این عمل به عنوان یک جنایت بین‌المللی جرم‌انگاری شود و در دادگاه‌های بین‌المللی و همچنین دادگاه‌های داخلی برای آن صلاحیت رسیدگی قائل شوند.

به گزارش شفقنا، مهین سبحانی، استادیار حقوق دانشگاه گیلان در همایش بین المللی «حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه»، در خصوص تجاوز جنسی توسط داعش از منظر حقوق بین‌الملل کیفری، گفت: اخیرا شاهد جنایاتی هستیم که در کشور همسایه خود، افغانستان رخ داده است اما در عین حال فراموش نکرده‌ایم که در سال‌های گذشته خبرهای تاسف باری توسط قدرت گرفتن داعش در خاورمیانه به گوش می‌رسد.

او درباره جنایات جنسی داعش در خاورمیانه، بیان کرد: تجاوز جنسی با اینکه قدمت بسیار زیادی در طول تاریخ بشریت به ویژه بعد از جنگ دارد، انتظار است که این عمل به عنوان یک جنایت بین‌المللی، جرم‌انگاری شود و در دادگاه‌های بین‌المللی و همچنین دادگاه‌های داخلی برای آن صلاحیت رسیدگی قائل شوند.

استادیار حقوق دانشگاه گیلان اظهار کرد: ازدواج اجباری و برده‌داری جنسی که همه شامل تجاوز جنسی می‌شود توسط داعش دارای آمارهای تکان دهنده‌ای است و انتظار می‌رود که این عمل جرم‌انگاری شود که برای جرم‌انگاری شدن باید تعریفی از این جرم وجود داشته باشد.

او گفت: تجاوز جنسی علیه افراد به دلیل ویژگی‌های خاصی که آن‌ها دارند رخ داده است، برای مثال این جنایات جنسی علیه زنان و کودکان وابسته به گروه‌های مذهبی و دینی که داعش نسبت به آن‌ها دید منفی داشته رخ داده است.

سبحانی به تعریف تجاوز جنسی اشاره و تصریح کرد: در حقوق بین‌المللی کیفری در دادگاه‌های مختلف حتی اشاره‌ای به این جرم نشده است اما شاید بتوانیم در قالب سایر اعمال مورد توجه قرار دهیم.

استادیار حقوق دانشگاه گیلان با بیان اینکه داعش عنوان ازدواج را می‌گذارد در حالیکه ازدواجی که با رضایت نبوده است همان مصداق تجاوز است.

او بیان کرد: در اسناد بین‌المللی از جمله کنوانسیون ژنو بحث خشونت جسمی و جنسی ممنوع شده است اما تجاوز جنسی را به عنوان یک نقض فاحش تلقی نمی‌کند.

استادیار حقوق دانشگاه گیلان گفت: اگر دولت ایران بخواهد اعمال صلاحیت کند باید جز معاهدات مربوطه باشد و معاهدات جرم انگاری برای آن عمل کرده باشد و اجازه رسیدگی در دادگاه‌ها را داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید