استاد دانشگاه پارما: برقراری صلح در منطقه با دیپلماسی دینی امکان‌پذیر است


شفقنا- پروفسور جیان کارلو آنلو با اشاره به اینکه دیپلماسی دینی می‌تواند صلح را برای منطقه به ارمغان آورد، افزود: در دیپلماسی دینی نقش رهبران دینی پررنگ می‌شود و در ایجاد ثبات دینی و برقراری ثبات و امنیت در منطقه کمک می‌کنند.

به گزارش شفقنا، پروفسور جیان کارلو آنلو عضو هیئت علمی دانشگاه پارما ایتالیا در همایش «حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه»، با اشاره بر اینکه این همایش در نکوداشت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار شده است، اظهار کرد: ما در جهانی زندگی می کنیم که رهبران دینی نفوذ زیادی دارند و می‌توان با بهره گیری از نفوذ آنها از تهدیدات جنگی در منطقه جلوگیری کرد لذا می‌توان به پیشرفت‌ها و دیپلماسی دینی برسیم و به صلح جهانی کمک کنیم.

او با اشاره به اینکه دیپلماسی دینی می‌تواند صلح را برای منطقه به ارمغان آورد، افزود: در دیپلماسی دینی نقش رهبران دینی پررنگ می‌شود و در ایجاد ثبات دینی و برقراری ثبات و امنیت در منطقه کمک می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه پارما ایتالیا با بیان اینکه توسل به زور در دیپلماسی دینی جایگاهی ندارد، بیان کرد: در دیپلماسی دینی، ملت‌ها می‌توانند با هم صحبت و رهبران با هم مذاکره کنند تا پیروان آن‌ها در صحنه جهانی و منطقه‌ای به قوانین بین‌الملل احترام بگذارند.

او با تاکید بر برطرف شدن مناسبات مشکلات بین کشورها از سوی رهبران دینی، اظهار کرد: این اقدام توسط رهبران دینی می‌تواند انجام شود و به حل مخاصمات میان سازمان‌های بین‌المللی و درگیری‌ها کمک کند و آن‌ها را از مشکلات برهاند.

پروفسور جیان کارلو آنلو با بیان اینکه در حقوق بین‌الملل نقش ارزشهای دینی و دیپلماسی دینی نادیده گرفته شده‌است، تصریح کرد: مشارکت دولت‌ها در دیپلماسی دینی کم است در حالیکه افزایش دیپلماسی دینی به صلح جهانی کمک می‌کند.

او ادامه داد: در حقوق بین‌الملل، باید به دیپلماسی دینی توجه شود؛ هم‌چنین دیپلماسی دینی به افق های وسیعتری کمک می کند و میتواند قوانین حاکم بین کشورها را ارتقا ببخشد .

عضو هیئت علمی دانشگاه پارما ایتالیا بیان کرد: دیپلماسی دینی همکاری های بین المللی را افزایش می‌دهد و این دیپلماسی دینی بسیار فعال است و در زمینه کمک به صلح جهانی نقش‌آفرین است و این نقش باید جهانی، بین المللی یا در غرب آسیا باشد.

او با بیان اینکه قائل به حقوق پیروان ادیان هستیم، تصریح کرد: سندی در این زمینه توسط رهبران دینی مطرح شده و اقلیتهای دینی را نیز از این نظر که گفت وگوی مشترک دارند، باید در نظر گرفت.

پروفسور آنلو با اشاره به کارهای انجام شده در زمینه دیپلماسی دینی در دانشگاه ایتالیا، ادامه داد: دیدار یک مسیحی با آیت الله سیستانی از جمله اقدامات انجام شده است، لذا نقش دین را نمی توان نادیده گرفت و این نشان‌دهنده این است که راه جدیدی باز شده و این دیپلماسی به کاهش درگیری در منطقه کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید