اطرافیان ترامپ بخاطر گم شدن هدایای خارجی مورد تحقیق قرار می گیرند


شفقنا – بازرسی کل وزارت امور خارجه آمریکا در حال تحقیق در باره این موضوع هستند که مقام های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور هدایای خارجی در دوره ریاست جمهوری وی را به جیب زده و این هدایا را برای خود برداشته اند.

به گزارش شفقنا از ایرنا به نقل از تارنمای ان بی سی نیوز، یک مقام مطلع در وزارت امور خارجه آمریکا گفت که دفتر بازرسی کل این وزارتخانه بررسی می کند که آیا منتصبان سیاسی ترامپ هدایای تهیه شده از مالیات دهندگان را از صندوق هدایای وزارت امور خارجه برداشته و به خانه برده اند.

مقام مزبور در وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که ارزش دلاری هدایای گم شده، قابل توجه است.

خبر انجام تحقیقات در مورد هدایای گم شده اولین بار در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد. این روزنامه، هدایای گم شده را متعلق به رهبران خارجی گروه ۷ برشمرد که قرار بود اجلاس شان در سال ۲۰۲۰ در کمپ دیوید برگزار شود، اما به دلیل همه گیری کرونا لغو شد.

این هدایای گرانبها شامل کیف های تمام چرم، سینی های فلزی گران قیمت و جعبه های مرمر با مهر ریاست جمهوری یا امضای دونالد و ملانیا ترامپ بود.

روزنامه نیویورک تایمز در تهیه این خبر به اسناد رسمی از دولت فدرال و مصاحبه هایی با مقام های فعلی و سابق آمریکا و همچنین بیانیه هایی از چند وزارتخانه و نهاد آمریکایی استناد کرد.

بررسی های بازرسی کل وزارت امور خارجه آمریکا همچنین هدیه ای به ارزش ۵ هزار و ۸۰۰ دلار را شامل می شود که از سوی ژاپن به مایک پمپئو وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده اعطا شد اما بعدها ناپدید شد.

پمپئو گفت که هرگز این هدیه را دریافت نکرده است. وی افزود: هیچ نظری ندارم که وزارت امور خارجه چطور این هدیه را گم کرده است، اگرچه زمانی که آنجا خدمت می کردم، به بی کفایتی های بسیاری در وزارت امور خارجه برخوردم.

دفتر بازرسی کل وزارت امور خارجه آمریکا توضیحی در مورد این مساله نداد. دفتر ترامپ نیز از پاسخ به درخواست ان بی سی نیوز برای اظهارنظر در مورد این مساله خودداری کرد.

در همین حال، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت که وزارت مزبور، نقش خود را در گزارش دهی در مورد استفاده از هدایای خاصی که به دست کارکنان دولت آمریکا رسیده است، به درستی انجام می دهد. مقام مزبور تاکید کرد این هدایا، متعلق به مردم آمریکاست و باید به دقت محاسبه شود.

این مقام گفت که وزارت امور خارجه آمریکا در حال تحقیق در مورد مکان نگهداری هدایایی است که محاسبه نشده و شرایطی است که به ناپدید شدن این هدایا منجر شده است.

دفتر پروتکل وزارت امور خارجه آمریکا موظف است هدایای اهدا شده به مقام های آمریکایی را ثبت و وضعیت شان را پیگیری کند.

دریافت کنندگان این اختیار را دارند هدایایی با ارزش خاص را به آرشیو ملی یا نهاد دولتی دیگری بازگردانند یا آن را برای استفاده شخصی در ازای پرداخت ارزش آن به وزارت خزانه داری خریداری کنند.

براساس اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، ترامپ در دوره زمامداری هدایای گرانبهایی را دریافت کرد که شامل یک تپانچه ۹ میلی متری از جمهوری چک و یک نیمکت چوبی از برزیل بود. این هدایا به آرشیو ملی سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید