اعتراض مردم تونس به اعتصاب ملی/ قضات تونسی اعتصاب ملی اعلام کردند


همزمان با آغاز مذاکرات ملی تونس برای حل بحران سیاسی این کشور در میان تحریم های برخی گروه ها، پلیس تونس و معترضان در اعتراض به همه پرسی پایتخت با یکدیگر درگیر شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، پلیس تونس از نزدیک شدن معترضان به ساختمان کمیسیون عالی مستقل انتخابات جلوگیری کرد و با حدود 100 تن از آنان درگیر شد. .

قیس سعید، رئیس جمهور تونس اکنون قصد دارد در ماه جولای، یک سال پس از وضعیت اضطراری خود در این کشور، همه پرسی برگزار کند.

معترضان که توسط پنج حزب کوچک سازماندهی شده بودند، پلاکاردهایی علیه کمیسیون عالی مستقل انتخابات در دست داشتند.

کیس سعید نحوه انتخاب هیئت مدیره را تغییر داد و شخصاً رئیس آن را منصوب کرد. معترضان تونسی می گویند که قیس سعید به دنبال گسترش نفوذ خود در این سازمان است، اما می گویند که این تصمیمات به نفع کشور است. بن بست سیاسی و اقتصادی را پذیرفت.

رئیس جمهور تونس از نقشه راه خروج این کشور از بحران رونمایی کرد که بر اساس آن قانون اساسی جدید در 25 جولای به همه پرسی گذاشته می شود و انتخابات پارلمانی تونس در 17 دسامبر برگزار می شود.

در 22 آوریل، او سه عضو از هفت عضو کمیسیون انتخابات، از جمله رئیس آن را انتخاب کرد و سپس، در 9 مه، فاروق بوسکر را به عنوان رئیس منصوب کرد و جایگزین نبیل بافون شد، که از تصمیمات ژوئیه 2021 انتقاد کرد.

در واکنش به اخراج ده ها قاضی از قیس سعید، انجمن قضایی تونس از اعتصاب مجدد فردا (دوشنبه) همه قضات در همه نهادها خبر داد.

به گزارش رادیو موزاییک، اکثر شرکت کنندگان در نشست فوق العاده شورای ملی قضات تونس موافقت کردند که از فردا دوشنبه اعتصاب یک هفته ای را در تمامی نهادهای قضایی به نمایندگی از تمامی نهادهای اتحادیه قضایی تونس آغاز کنند. مجوز تشییع جنازه و تروریستی از اعتصاب مستثنی است.

انس الحمادی، رئیس انجمن قضات تونس، فهرست قضات اخراجی کیس سعید را «ظالمانه» خواند و گفت: «هرکس فکر می‌کند می‌تواند قوه قضائیه را در انحصار خود درآورد، یک توهم است».

الحمادی با دعوت از قضاتی که در تهیه لیست خائنان کمک کردند، تاکید کرد: قضات با حسابرسی خود موافق هستند اما این حسابرسی باید تضمینی داشته باشد. امروز قاضی از این ضمانت ها بی بهره است و از سوی عده ای مورد سوء ظن قرار گرفته و گزارشی صادر کرده است. سرویس های امنیتی زمانی اخراج می شوند که نمی دانند چرا اخراج شده اند.

رئیس انجمن قضات تونس همچنین گفت که رئیس جمهور از قتل عدالت صحبت می کند در حالی که خودش عدالت را می کشد.

قیس سعید روز پنجشنبه 57 قاضی را برکنار کرد، یک روز پس از متهم کردن برخی قضات به حمایت از تروریسم، فساد، رشوه و مانع تراشی در تحقیقات امنیتی.

این 57 قاضی متهم به تعلیق دادرسی کیفری در 6278 پرونده تروریسم و ​​همچنین تلاش برای حمایت از برخی مظنونان و امتناع از صدور ممنوعیت سفر برای آنها و همچنین حمایت از مقامات و احزاب سیاسی در محاکمات و اجتناب از تحقیقات امنیتی در پرونده های قضایی هستند. .

رئیس جمهور تونس در 6 فوریه شورای عالی قضایی را منحل کرد. او مدعی است که در شورا فساد وجود دارد و در تلاش برای اصلاح قوه قضائیه است.

از سوی دیگر، شورای عالی قضایی اعلام کرد که با تصمیم قیس سعید مخالف است و گفت که این تصمیم سازوکار قانونی ندارد و با قانون اساسی تونس در تضاد است.

در ژوئیه 2021، قیس سعید تصمیمات فوق العاده ای از جمله تعلیق پارلمان، انحلال دولت و انحلال کمیته بررسی قانون اساسی گرفت و آنها را گام هایی در جهت اصلاحات خواند.

همچنین روز شنبه، گفتگوی ملی پیشنهادی قیس سعید برای حل بحران سیاسی کشور با تشدید تحریم ها آغاز شد که می تواند برنامه های رئیس جمهور تونس برای سازماندهی مجدد ساختار سیاسی کشور را مختل کند.

ابراهیم بودربلا، رئیس کمیته مشاوره اقتصادی و اجتماعی تونس، اعلام کرد که تعدادی از نهادهای ملی به رهبری اتحادیه عمومی کارگری تونس و همچنین برخی از احزاب حامی تصمیم اضطراری 25 جولای و تعدادی از شخصیت های ملی مستقل تصمیم خواهند گرفت. وی خواستار گفتگوی ملی شد، اما برخی از طرف ها مانند چشم انداز تونس این دعوت را رد کردند و آن را گفت و گوی رسمی و یک طرفه با نتایج از پیش تعیین شده خواندند.

این حزب در بیانیه ای اعلام کرد: این گفت وگو مشورتی، زیبا و تشریفاتی است و هیچ اعتبار و مشروعیتی ندارد.

حاتم المالکی، یک شخصیت سیاسی و نماینده سابق پارلمان تونس نیز با مخالفت با این مذاکرات مخالفت کرد و گفت که اولویت امروز تشکیل یک دولت اقتصادی کوچک و بزرگ با اختیارات معقول و به تعویق انداختن درگیری است. کشور.

سوسیال دموکرات ها نیز همین موضع را اتخاذ کردند و بر تعهد خود به گفتگوی مشارکتی به عنوان مکانیزمی برای نجات تونس از بحران گسترده سیاسی و اقتصادی آن تاکید کردند.

اتحادیه کارگری تونس، بزرگترین و مهمترین اتحادیه این کشور، گفته است که در گفتگوی گروهی تشریفاتی و غیر مدنی پیشنهادی قیس سعید شرکت نخواهد کرد.

مقامات دانشکده حقوق تونس همچنین گفته اند که در کمیته ای که توسط قیس سعید برای پیش نویس قانون اساسی جدید برای حفظ بی طرفی موسسات دانشگاهی و عدم مشارکت در پروژه های سیاسی ایجاد شده است، شرکت نخواهند کرد.

برخی از احزاب سیاسی به رهبری حزب النهضه به گفتگوی ملی که توسط رئیس جمهور تونس دعوت شده بود دعوت نشدند و تنها نهادهای ملی و احزاب سیاسی بزرگ برای حمایت از تصمیم اضطراری 25 جولای دعوت شدند. او به کمیسیون جدید قانون اساسی دعوت نشد.

نمایندگان پنج حزب مخالف تونس روز شنبه در اعتراض به همه پرسی در مقابل دفتر کمیسیون عالی انتخابات پایتخت تجمع کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید