افزایش واردات نفت هند از ایران و روسیه


سایت «اویل پرایس» از افزایش واردات نفت خام هند از ایران و روسیه خبر داد.

به گزارش عصر ایران، این مجله انرژی در گزارشی نوشت:

از آنجایی که تقاضا برای نفت و گاز در هند رو به افزایش است، این کشور آسیای جنوبی به دنبال تامین‌کننده‌ای است که بتواند محصول ارزان قیمت را ارائه دهد، صرف نظر از اینکه این خرید چقدر بحث برانگیز باشد.

در واکنش به کاهش اخیر سهمیه های نفت اوپک، پالایشگاه های هندی منابع عرضه خود را متنوع کرده و به خرید نفت از کشورهای تحریم شده مانند روسیه و ایران روی آورده اند تا عرضه نفت خود را تضمین کنند.

با حمایت اندک غرب برای حمایت از صنعت رو به رشد انرژی های تجدیدپذیر کشور، همکاری هند با تامین کنندگان نفت تحریم شده احتمالا ادامه خواهد داشت. هند در ماه اکتبر اعلام کرد که تنوع واردات نفت را تسریع خواهد کرد تا تاثیر قیمت تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش 2 میلیون بشکه ای نفت را جبران کند.

هاردیپ سینگ پوری، وزیر نفت هند، در این رابطه گفت که کاهش صادرات اوپک به واردکنندگان بزرگی مانند هند که در سال گذشته حدود 120 میلیارد دلار برای واردات فرآورده های نفتی هزینه کردند، آسیب می زند. اوپک پلاس تولید نفت خود را 2 میلیون بشکه در روز برای ماه های آینده کاهش داد و با پیش بینی کاهش تقاضای جهانی برای نفت خام به دلیل فشارهای اقتصادی فزاینده در سراسر جهان، و این تصمیم قیمت نفت را در بازارهای جهانی افزایش داد. به ضرر کشورهای واردکننده مانند هند.

هند سومین مصرف کننده و واردکننده بزرگ نفت در جهان است و حدود 85 درصد از تقاضای نفت خود را از خارج خریداری می کند. وزیر نفت هند گفت: تنوع واردات نفت قبلا اتفاق افتاده است و تنوع بیشتری خواهیم داشت… منابع زیادی وجود دارد و از انجام اقدامات لازم در این زمینه دریغ نخواهیم کرد.

قیمت نفت: افزایش واردات نفت هند از ایران و روسیه

در هفته‌های اخیر، پالایشگاه‌های هندی در تلاش برای ایجاد شراکت‌های جدید و تنوع بخشیدن به عرضه نفت خود بوده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که از کاهش عرضه اوپک آسیب نخواهند دید. پالایشگاه‌ها همچنین نگران احتمال تحریم‌های شدیدتر غرب علیه انرژی روسیه در ماه‌های آینده هستند که می‌تواند عرضه نفت به هند را مختل کند. در این راستا شرکت نفت هند و بهارات پترولیوم در تلاش هستند تا قراردادهای جدیدی با تعدادی از کشورهای نفت خیز از جمله آمریکا منعقد کنند.

هند نیز در ماه های اخیر به ایران به عنوان یکی از تامین کنندگان بالقوه خود نزدیک شده است و ایرج الهی، سفیر ایران در دهلی، تمایل این کشور را برای تامین نفت خام مورد نیاز هند برای تضمین امنیت انرژی خود ابراز کرده است. الهی در این خصوص گفت: ما همواره آمادگی خود را برای افزایش روابط اقتصادی خود با هند اعلام می کنیم. بستگی به هند دارد، ما آماده عرضه نفت هستیم. ایران یکی از تامین کنندگان عمده نفت هند قبل از اعمال تحریم ها علیه انرژی ایران در سال 2019 بود.

علیرغم ادامه تحریم های اعمال شده بر فروش نفت خام ایران توسط ایالات متحده، ایران به تدریج عرضه نفت خود را احیا می کند و بازارهای صادراتی جدیدی برای نفت خام خود ایجاد می کند.

از آنجایی که دولت‌های سراسر جهان فشار ناشی از تحریم‌های نفت و گاز روسیه و سهمیه‌های تولید سخت‌گیرانه اوپک را احساس کردند، بسیاری از آنها برای تامین منابع نفتی حیاتی خود به قدرت‌های نفتی تحریم‌شده مانند ایران و ونزوئلا روی آوردند. دولت ایران از افزایش 580 درصدی درآمد صادرات نفت و میعانات گازی خود از مارس تا ژوئیه امسال نسبت به مدت مشابه سال 2021 خبر داده است که نشان می دهد تحریم های نفتی آمریکا علیه این کشور نادیده گرفته شده است. در ماه های اخیر، ترکیه و افغانستان در تلاش برای افزایش واردات نفت، همکاری های خود را با ایران افزایش داده اند.

اقتصاد هند به دلیل اعمال تحریم های آمریکا علیه چندین تامین کننده نفت و گاز و تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش عرضه نفت تهدید شده است. وزیر نفت و پالایشگاه این کشور در واکنش به این تهدید علیه امنیت انرژی هند، به صراحت اعلام کرده است که هند با هر کشوری که نفت ارزان و قابل اعتماد آن را تامین کند، مشارکت های جدیدی ایجاد خواهد کرد. این امر روابط با ایران و روسیه را عمیق تر کرده و به کشورهای تحریم شده اجازه می دهد به صادرات نفت و گاز ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید