افزایش کشت خشخاش و سه برابر شدن عواید حاصل از تولیدات آن در سال اول حکومت طالبان


دفتر مواد مخدر سازمان ملل می گوید از زمانی که طالبان دوباره قدرت را به دست گرفتند، کشت خشخاش در افغانستان در سال جاری بیش از 30 درصد افزایش یافته و درآمد حاصل از تولیدات آن سه برابر شده است.

به گزارش ایسنا، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) در تازه ترین گزارش خود که روز سه شنبه منتشر شد، اعلام کرد از زمانی که رهبری طالبان در ماه آوریل کشت خشخاش را ممنوع کرد، قیمت تریاک و سایر مواد مخدر افزایش یافته است.

این نهاد سازمان ملل، مستقر در وین، اتریش، گفت که محصولات خشخاش در سال 2022 “سودآورترین در سال های اخیر” بوده است.

بر اساس گزارش جدید، درآمد کشاورزان از فروش تریاک از 425 میلیون دلار در سال 2021 به 1.4 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش یافته است که سه برابر شده است.

اگرچه این سازمان می گوید که برداشت امسال تا حد زیادی از دستور رهبر طالبان «مستثنی» است.

به گزارش بی بی سی، سازمان ملل می گوید میزان کشت تریاک در افغانستان در سال گذشته با 32 درصد افزایش به 233000 هکتار (580000 جریب) رسیده است که بزرگترین سطح زیر کشت از زمان اولین گزارش در سال 1994 است.

تنها در سال های 2018 و 2019 زمین های زیر کشت بیشتر بوده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، افغانستان تقریباً انحصار تریاک و هروئین در جهان است و 80 تا 90 درصد تولید جهان را به خود اختصاص می دهد.

به تاریخ 14 آوریل سال جاری خورشیدی، فرمانی منتسب به هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان منتشر شد که در آن کشت، تولید و خرید و فروش مواد مخدر در افغانستان «ممنوع» شده و گفته شده بود که با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد. «شریعت اسلامی».

در فرمان رهبر طالبان آمده است که «از تاریخ صدور این فرمان، کشت خشخاش (خشخاش) در سراسر کشور کاملاً ممنوع است و پس از آن هیچ‌کس نمی‌تواند اقدام به کشت این گیاه کند».

همچنین گفته شده است که هرکس پس از آن خشخاش کاشته باشد، “محصول او از بین می رود و با متخلفان طبق شرع اسلام برخورد می شود”.

رهبر طالبان همچنین مصرف و خرید و فروش انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی را در سراسر افغانستان ممنوع کرد.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت افغانستان، سال گذشته و قبل از به قدرت رسیدن طالبان، تعداد معتادان به مواد مخدر در این کشور به 2.5 میلیون نفر رسید که نزدیک به 850 هزار نفر از آنها زن بودند.

طالبان قبل از به قدرت رسیدن مناطق اصلی کشت خشخاش افغانستان را تحت کنترل داشتند و صدها میلیون دلار از قاچاق و تجارت آنها به دست می آوردند.

دولت افغانستان در آن زمان نیز از ترس پیوستن کشاورزان به شورشیان طالبان با سمپاشی هوایی مزارع خشخاش مخالفت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید