اقدامات دولتمردان وضعیت کشور را بدتر می کند/ 14 تصمیم برای حل ریشه ای اعتراضات


حسین علایی در جماران نوشت: چالش های عمده کشور مانند تورم، بیکاری، عدم توسعه کشور، خشکسالی، مشکلات معیشتی، تخریب شدید محیط زیست و… هر چند وقت یکبار تعدادی از اقشار مختلف مردم مانند مستمری بگیران، معلمان و دانش آموزان را به راه انداخته است. وقوع چنین حوادثی باعث شده است که وضعیت ایران در یک دور باطل قرار گیرد. بنابراین هرگونه اقدامی از سوی دولتمردان نه تنها از مشکلات و بدبختی های مردم نمی کاهد بلکه وضعیت کشور را بدتر می کند.

شاید دولت نتواند جلوی برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات بیگانگان و دولت‌های متخاصم را برای ایجاد جنبش‌های اجتماعی در کشور بگیرد، اما دولت می‌تواند از این طریق از شورش‌هایی که هر از گاهی از سال 2008 به بعد رخ داده است، جلوگیری کند. تا حد زیادی جلوگیری می کند.

چالش های عمده کشور از جمله تورم، بیکاری، توسعه نیافتگی کشور، خشکسالی، مشکلات معیشتی، تخریب شدید محیط زیست و … باعث شده است که هر از چند گاهی اقشار مختلف مردم مانند مستمری بگیران، معلمان اعتراض کنند. و دانش آموزان . .

وقوع چنین حوادثی باعث شده است که وضعیت ایران در یک دور باطل قرار گیرد. بنابراین هرگونه اقدامی از سوی دولتمردان نه تنها از مشکلات و بدبختی های مردم نمی کاهد بلکه وضعیت کشور را بدتر می کند. مثلا افزایش حقوق باعث افزایش نقدینگی می شود. افزایش نقدینگی منجر به افزایش تورم می شود و تورم نیز باعث نارضایتی می شود. یا اینکه وجود گشت ارشاد باعث ناراحتی تعداد زیادی بخصوص خانم ها می شود.

رفتار برخی از ماموران انتظامی و امنیتی در گشت ارشاد باعث اتفاقات ناگواری از جمله مرگ مهسا امینی شد. مرگ مهسا باعث اعتراض در سراسر کشور شد. برای مقابله با اعتراضات، دولت مجبور شده است شبکه های اجتماعی را مسدود کند و پلیس به سرکوب معترضان و دستگیری برخی از آنها پرداخته است. این رفتارها به نوبه خود باعث افزایش نارضایتی مردم از دولت می شود. بنابراین، این چرخه معیوب ادامه دارد.

حال برای نجات کشور از این دور باطل و تغییر شرایط جامعه به گونه ای که اقدامات دولت رضایت مردم را افزایش دهد و کشور از عقب ماندگی نجات یابد و ایران به سمت توسعه حرکت کند چه باید کرد .

کسانی که با درس سیستم های دینامیکی آشنا هستند می دانند که در چنین شرایطی باید تدابیری اتخاذ کرد تا سیستم به چرخه مطلوب یا منفی وارد شود. به این معنا که هر اقدامی از سوی دولت موجب افزایش رضایت مردم و در نتیجه کاهش مشکلات و بدبختی های کشور خواهد شد. بنابراین برای برون رفت از وضعیت فعلی توجه به نکات زیر ضروری است.

1- جدی گرفتن تمام مسائلی که باعث اعتراض می شود. مانند رفتار دستگاه های دولتی به ویژه سازمان های امنیتی، انتظامی و اداری با مردم به گونه ای که هیچ توجیهی برای اعتراض وجود نداشته باشد.

2- مسئولان کمتر حرف می زنند و حرف اکثریت مردم و نخبگان را می شنوند و نظرات کارشناسان حوزه های مختلف را می شنوند.

3- مشخص کردن اینکه نهادهای مختلف حاکم چه کارهایی را نباید انجام دهند و چه اقداماتی را نباید انجام دهند.

4- بررسی نتایج اجرای برخی قوانین و مقررات و ارزیابی عملکرد برخی از سازمان ها مانند گشت ارشاد و ستاد معروف به نحوی که اگر وجود آنها مضرتر از نبود آنها باشد سریعا تعطیل شوند. در شرایط فعلی مشاهده می شود که عملکرد گشت ارشاد باعث افزایش بی حجابی در کشور شده است.

5- اولویت بندی اقداماتی که منجر به رضایت اکثریت مردم می شود مانند کاهش تعداد زندانیان، تسهیل امور اداری، رفع انسداد اینترنت و شبکه های مجازی، توسعه استفاده از فضای مجازی و رفع محدودیت های علمی، فرهنگی، سیاسی، هنری و… وضعیت ورزشی و اجتماعی

6- حیثیت زن را رعایت کند و بیشتر از مرد به آنها احترام بگذارد و با زنان و دختران درگیر نشود و به هیچ وجه آنها را بازداشت نکند.

7- حذف زندانیان سیاسی از آمار زندان های کشور.

8- رفتار درونی با معترضان داشته باشیم و از روش قرآنی استفاده کنیم تا با یکدیگر خوب رفتار کنیم و با مردم دخالت نکنیم.

9- از انتقادات و دیدگاه های اندیشمندان، علما، حوزویان، احزاب، انجمن ها و سازمان های مردم نهاد استقبال می کند.

10- عدم افزایش توقعات مردم با دادن وعده های غیر واقعی.

11- در توصیف وقایع رخ داده دروغ نگویید.

12- عدم انجام تحلیل های غیر واقعی

13- اولویت‌بندی توسعه اقتصادی عملی کشور با تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان و تدوین الگوی توسعه ایران با کمک نخبگان این حوزه.

14- بازخوانی و به روز رسانی درک متولیان، تصمیم گیران و قانونگذاران از مبانی و شعائر دینی.

در نهایت، همه دست اندرکاران مدیریت و مدیران باید توجه داشته باشند که اولین ویژگی یک مدیر در نظام اسلامی داشتن صاعصدر در برخورد با مردم، القازمین الغیز در برخورد با مخالفان و عفین است. – ما در روابط با جامعه.

حضرت موسی چون به نبوت برگزیده شد فرمود: رب عشرح لی صدری و یاسرلی امری و خداوند نیز به رسولش محمد مصطفی صلی الله علیه و آله فرمود: المنشره لک صدرک حافظ نیز بر اساس فهم خود می گوید. از اصول اسلام: آسایش دو گیتا تفسیر این دو حرف است با دوستان میروت و دشمنان مادارا.

دیدگاهتان را بنویسید