انتقال آب چه بلایی سر اصفهان آورد؟ با آخرین نقل و انتقالات آب باقیمانده زاینده رود چه اتفاقی برای اصفهان می افتد؟ (فیلم)


انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی این رودخانه در پایین دست است. همانطور که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ 3 که هنوز راه اندازی نشده کمکی به این وضعیت نمی کند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران است. حسن ظاهری – تا به امروز هر چقدر آب به زاینده رود منتقل شده، برای اصفهان سودی نداشته و زاینده رود هر روز خشک‌تر می‌شود و تالاب‌های دامداری و کشاورزی شرق اصفهان نیز از بین رفته است. اکنون سد زاینده رود دیگر نمی تواند تمام نیاز آبی رودخانه را که از بالادست تا پایین دست تعیین می شود، تامین کند. اما تصور کنید این بار به جای انتقال آب به زاینده رود، آن را از او بگیرند. درست مثل اتفاقی که در انتقال آب به یزد افتاد، سالانه نزدیک به 60 میلیون مترمکعب آب از زاینده رود از اینجا به یزد می رود.

مناقشه اصفهان و چهارمحال بختیاری بر سر آب زاینده رود دو دهه است که ادامه دارد. اصفهانی ها معتقدند که آب در مسیر بالا یعنی. در منطقه پر پیچ و خم زاینده رود با لوله کشی آب به باغ های چهارمحال بختیاری منتقل می شود و چهارمحال و بختیاری ها همواره این مشکل را تکذیب کرده و می گویند بر اساس نیاز تعیین شده برای آن استان از زاینده رود گرفته شده است. اما حالا چهارمحال و بختیاری ها نگران اتفاق جدیدی هستند. آنها می گویند که تونل کبوتر دو مسیر رودخانه را تغییر می دهد. یعنی به جای عبور آب زاینده رود از مسیر 18 میلیون ساله، از طریق تونلی خارج از چهارمحال و بهیتری به سد چم آسمان در استان اصفهان منتقل شود و بحران آب در استان اصفهان را از این طریق حل کند. در واقع، این عمل احتمالاً آب بالادست را قطع خواهد کرد. البته این ادعای چهارمحال و بختیاری همواره از سوی استان اصفهان تکذیب می شد و گفته می شد هیچ گاه حمله ای به مسیر طبیعی زاینده رود صورت نمی گیرد. اصفهان می گوید وظیفه گلاب دو آبرسانی به بخش هایی از استان اصفهان است. این یعنی برداشت مجدد آب حاصلخیز زاینده رود.

مسیر رودخانه چه تغییر کند یا نه، انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی آن رودخانه در پایین دست است. همانطور که رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ 3 که هنوز راه اندازی نشده کمکی به این وضعیت نمی کند. زیرا تونل های انتقال قبلی کمکی نکردند. حال اگر آب همچنان پایین دست نباشد چه اتفاقی می افتد و چه عواقبی را می توان نگران کرد. یکی از این پیامدها تشدید فرونشست و فروچاله در اصفهان است که احتمالاً از زیر شهر سرچشمه گرفته است. اما عواقب این امر بسیار بدتر خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با آینده یکی از مهم ترین شهرهای ایران که با مشکل آب دست و پنجه نرم می کند، این گزارش را ببینید.

پیشنهاد می کنیم این گزارش ها را نیز مشاهده کنید

زمین اصفهان را می بلعد: احتمال تخلیه کامل شهر تا 9 سال آینده / فروچاله ها همه جا را فرا گرفته است / ترک های خطرناک میراث جهانی اصفهان (فیلم)

تصاویری ترسناک از اصفهان که مسئولان نمی خواهند باور کنند/ وقتی تصمیمات احساسی مدیران طی دو دهه تلاش 18 میلیون ساله طبیعت را نابود می کند (فیلم)

در همان مسیر زاینده رود تا خشک شدن/ بزرگ ترین رودخانه مرکز ایران را چه کسی و به چه منظوری خشک کرد؟ (فیلم)

دیدگاهتان را بنویسید