اهمیت مصرف آجیل


اهمیت مصرف آجیل

آجیل و دانه ها از غذاهای محبوب هستند و به گفته متخصصان تغذیه ، سرشار از مواد مغذی هستند و مصرف آنها برای سلامتی بسیار مفید است. این دانه ها هزاران سال است که در تمام قاره های جهان مورد استفاده قرار می گیرد و غذای خوبی برای انسان است. در این مقاله از سایت دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه از اصفهان ، قصد داریم اهمیت خوردن آجیل را توضیح دهیم.

دانه ها فاقد کلسترول هستند و حاوی چربی های اشباع نشده هستند که می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. دانه ها همچنین دارای منیزیم هستند که به تقویت ساختار استخوان کمک می کند. دانه ها همچنین حاوی کروم هستند که بر عملکرد انسولین تأثیر می گذارد. دانه ها همچنین حاوی روی هستند که برای رشد و بهبود زخم ها ضروری است. منگنز ، که بدن را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند ، یکی از مواد مغذی موجود در غلات است.

دانه ها همچنین منابع خوب و غنی از ویتامین E هستند.

آنها یک آنتی اکسیدان مهم هستند. دانه ها ، مانند همه غذاهای گیاهی ، سرشار از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی هستند که هر دو از بدن در برابر سرطان و بیماری های مزمن محافظت می کنند.
این غذای گرانبها را می توان به صورت خام ، بو داده یا به صورت پودر مصرف کرد. انواع مختلفی از دانه ها وجود دارد: بادام ، فندق ، آجیل برزیلی ، گردو ، پسته ، بادام زمینی و شاه بلوط. دانه های سویا نیز وقتی خشک و برشته می شوند دانه محسوب می شوند.

نکاتی در مورد دانه ها

آفلاتوکسین:

بادام زمینی یکی از دانه هایی است که بیشتر مورد حمله کپک های تولید کننده آفلاتوکسین قرار می گیرد. آفلاتوکسین سمی است که می تواند برای انسان سرطان زا باشد. این سم هم در بادام زمینی و هم در کره بادام زمینی یافت می شود.
ذرت ، برنج ، گندم ، سویا و ذرت خوشه ای نیز ممکن است حاوی آفلاتوکسین باشند. شرکت های بادام زمینی و محصولات آنها مسئول آزمایش آنها برای وجود آفلاتوکسین هایی هستند که به سطوح خطرناک نمی رسند. با این حال ، محققان نگران مواجهه طولانی مدت بدن با آفلاتوکسین ها هستند.

حساسیت

بادام زمینی و دانه های درخت از جمله هشت ماده شایع آلرژی زا هستند. اگر والدین به غلات و حبوبات مانند عدس ، لوبیا و نخود فرنگی حساسیت دارند ، احتمال دارد که فرزندان آنها به این مواد حساسیت داشته باشند. با این حال ، کسانی که سابقه خانوادگی حساسیت ندارند ممکن است به این دانه ها حساسیت داشته باشند. آکادمی آسم و آلرژی آمریکا توصیه می کند که کودکان زیر سه سال از آجیل استفاده نکنند.

اهمیت مصرف آجیل متخصص تغذیه اصفهان

ملاحظات زیست محیطی

سموم دفع آفات به طور گسترده ای در تولید بذر استفاده می شود. چند نمونه از این موارد عبارتند از:

اندوسولفان

استفاده از این آفت کش در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع است. با این حال ، هنوز در ایالات متحده و هند برای تولید برخی از انواع دانه ها استفاده می شود. این آفت کش برای کارگران کشاورزی و کسانی که در نزدیکی این مزارع زندگی می کنند خطرناک است. در دسامبر 2003 ، مطالعه ای در هند نشان داد که پسرانی که در نزدیکی این مزارع زندگی می کردند یا کار می کردند ، در اواخر بلوغ بودند. آزمایشات روی حیوانات نیز نشان داده است که آفت کش روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و می تواند به کلیه ها ، کبد و بیضه ها آسیب برساند. همچنین جان حیوانات و ماهیان را تهدید می کند.

لوترین

این سموم ده ها سال است که در کشت بذر مورد استفاده قرار می گیرد و ثابت شده است که برای موجودات آبزی مضر است.

؟

این آفت کش در کشت پسته مورد استفاده قرار می گیرد و ثابت شده است که به زنبورها آسیب جدی می رساند.

آترازین

این آفت کش در ایالات متحده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ماهی ها و قورباغه ها تحت تأثیر قرار گرفته اند و می توانند بر باروری انسان تأثیر منفی بگذارند.

دیازینون

این آفت کش به دلیل تأثیر بر خاک مشهور است و در کشت بادام زمینی استفاده می شود و برای زنبورها و پرندگان بسیار سمی است. پس از برداشت دانه ها ، آنها را با متیل بروماید ، یک آفت کش سمی ضد عفونی می کنند. به احتمال زیاد متیل بروماید هنگام خوردن دانه ها آسیبی به شما نمی رساند. با این حال ، متیل بروماید برای افرادی که در مزرعه کار می کنند بسیار خطرناک است. همچنین به لایه ازن آسیب می رساند.

روشهای مقابله با مشکلات دانه

از سموم دفع آفات خودداری کنید

یکی از راه های جلوگیری از آفت کش ها استفاده از دانه هایی است که محصول درختان ارگانیک هستند. متأسفانه تعداد مزارع تولید محصولات ارگانیک بسیار اندک است. این مزارع نیز در آمریکا بسیار کم است. محصولات ارگانیک و غذاها به گونه ای رشد می کنند که در حین کشت از آفت کش های بی ضرر یا بسیار مضر برای طبیعت استفاده می شود. رشد محصولات ارگانیک و غذا گران است. محصولات ارگانیک با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی به بازار عرضه می شوند و این یکی از دلایلی است که تولید و پرورش آنها فراوان نیست.

نکاتی در مورد خرید و ذخیره بذر

دانه ها به اشکال مختلف تولید می شوند. بذرهای دارای پوست را می توان برای مدت طولانی ذخیره کرد و به راحتی پوسیدگی ندارند ، فقط باید در جای خشک و خنک نگهداری شوند. بذرهای پوست کنده را می توان بیشتر نگهداری کرد ، مخصوصاً اگر برشته شوند. اگر می خواهید آنها را بیش از 6 ماه نگه دارید ، آنها را در فریزر قرار دهید. همچنین می توانید دانه ها را به صورت خرد شده خریداری کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود ؛ اما هر دو گرانتر هستند و باید در نگهداری آنها دقت بیشتری داشته باشید ، زیرا زودتر آسیب می بینند. توصیه می شود دانه ها را با پوست خریداری کرده و خودتان آنها را له کنید. هرگاه علائم کپک روی دانه ها مشاهده کردید ، فوراً آنها را دور بیندازید. دانه های درخت بر بادام زمینی ترجیح داده می شود و حاوی آفلاتوکسین کمتری است.


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


مطالب پیشنهادی:

تفاوت جوش شیرین و بیکینگ پودر

از شاخص قند خون چه می دانید؟

چکار کنیم و گوشت نخوریم

هشدار در مورد استفاده از آکریل آمیددیدگاهتان را بنویسید