ایالات متحده در حال ارسال پیام های اشتباه است


به گزارش خبرگزاری مهر، تهران تایمز در مقاله امروز خود همزمان با ادعای واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای با تهران به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران پرداخته است.

روز پنجشنبه، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) علیه شبکه ای از تولیدکنندگان پتروشیمی ایران و همچنین تعدادی از شرکت ها در چین و امارات متحده عربی به اتهام حمایت از فروش پتروشیمی ایران شکایت کرد. متعلق به قرار داد.

تحریم های اعمال شده علیه ایران، به ویژه در زمینه نفت و پتروشیمی، مطابق با فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، پس از خروج یکجانبه واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران در می 2018 است.

بنابراین، اعمال تحریم های جدید در این زمینه، نقض فاحش تعهدات آمریکا در چارچوب توافق است. البته در توجیه این تحریم ها می توان گفت که آمریکا دیگر طرف این توافق نیست. اگرچه این ممکن است درست به نظر برسد، اما واضح است که تحریم های جدید در تضاد با هدف اعلام شده دولت جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا برای بازگرداندن ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل است.

بایدن قبل و بعد از انتخابش به آمریکا قول داده بود که آمریکا را به برجام بازگرداند. در آوریل 2021، او یک تیم مذاکره کننده را به رهبری رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برای مذاکره با تهران از طریق میانجی های اروپایی در وین، پایتخت اتریش، فرستاد. این در حالی است که علیرغم ژست های دیپلماتیک، بایدن به همان مسیر ترامپ ادامه می دهد. تحریم های اخیر گویای این موضوع است.

در عین حال، مقامات دولت بایدن همچنان ایران را به تعلیق مذاکرات در وین متهم می کنند، اظهاراتی که با اظهارات ایران مبنی بر آمادگی برای امضای این توافق در تناقض است و تنها مانع، عدم اطمینان آمریکا نسبت به تعدادی از موانع سیاسی این توافق است. .

به موازات این ادعاها، دولت بایدن و متحدان اروپایی اش در مذاکرات وین به دنبال تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بودند که همکاری و روابط تهران و آژانس را به شدت تضعیف می کرد. ایران این قطعنامه را به عنوان یک اقدام سیاسی رد کرده است.

مقامات ایرانی می گویند طیف گسترده ای از فشارهای اخیر غرب با هدف فشار بر تهران برای تصویب پیش نویس توافقی است که در هشت دور مذاکرات در وین در آوریل 2021 آغاز شد.

اما بعید است که این سیاست برای غرب به ثمر بنشیند، زیرا ایران آشکارا اعلام کرده است که عقب نشینی نخواهد کرد. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در تشریح مذاکرات هفته گذشته در وین برای نمایندگان مجلس به نمایندگان مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق قانونی خود و رفع تحریم های سرکوبگرانه کوتاهی نمی کند.

بنابراین، دوبرابر شدن سطح تحریم های آمریکا شرایط را پیچیده می کند و نتیجه گیری موفقیت آمیز را دشوار می کند. البته ایران به صراحت اعلام کرده است که دیپلماسی نتیجه محور را ترجیح می دهد.

وزیر امور خارجه ایران روز جمعه با اشاره به اینکه ایران هرگز برای لغو تحریم ها تردید نخواهد کرد، گفت: ایران هرگز از مذاکرات نتیجه محور منحرف نخواهد شد. ما مذاکرات را بر اساس قانون مجلس ادامه می دهیم و از آمریکا می خواهیم که واقع بین باشد و جنون تحریم ها را کنار بگذارد و از آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهیم به جای نزدیک شدن سیاسی، روی وظایف فنی تمرکز کند.

دیدگاهتان را بنویسید