بازنده انتخابات ریاست جمهوری عراق


سید صادق حسینی نوشت: ماراتن تشکیل دولت عراق پس از حوادث مختلف و خشونت آمیز، یک سال پس از برگزاری ششمین دوره انتخابات پارلمانی عراق، سرانجام با تفاهم و عضویت عبداللطیف جمال رشید 78 ساله به پایان رسید. اتحادیه میهنی کردستان عراق اکثریت آرا را در دور دوم به دست آورد و در دور دوم در رقابت با برهم صالح رئیس جمهور شد و محمد شیعه سودانی 52 ساله را به تشکیل کابینه گماشت.

اخبار ائتلاف جنبش صدر با لیست اولویت حلبوسی و حزب دموکرات کردستان عراق (حزب)، شرایط مقتدی صدر برای تشکیل کابینه، اشغال مجلس توسط صدری، اعتراضات خشونت آمیز در بغداد، تقاضای انحلال مجلس و انتخاب مجدد و در نهایت استعفای همه نمایندگان نهضت شروع ماجرا را همه شنیدند. اما با معرفی سودانی، نخست وزیر جدید، صحنه سیاسی عراق به ناکامی ها و موفقیت های خود پی برد و ارزیابی به روزی از قدرت و ظرفیت سیاسی احزاب و گروه ها دریافت کرد که ذکر آن جالب است.

تشکیل موفق دولت عراق

واضح است که موفقیت اصلی تشکیل دولت سودان، مردم عراق هستند که در نهایت فعالیت اصلی دولت را آغاز خواهند کرد. در عرصه سیاسی نیز احزاب و گروه هایی که در روند تشکیل دولت مشارکت داشتند و توانستند با گفت وگو و تفاهم در نهایت موضوع تشکیل دولت عراق را به سرانجام برسانند نیز در جلسه روز پنجشنبه پارلمان جدید عراق به موفقیت دست یافتند. 21 مهر 1401.

شکست تشکیل دولت عراق: مقتدی صدر و مسعود بارزانی

بدون توجه به مقتدی صدر، شکست اصلی عراق امروز که به دلیل رویکرد سرسختانه و جامعیت مطالبات، جنبش صدر را از مشارکت در روند سیاسی تشکیل دولت خودداری کرد و در آخرین بیانیه خود حضور نیروهای خود را در دولت جدید شیعی سودان ممنوع شد، مسعود بارزانی نیز یکی از شکست های اصلی تشکیل دولت در عراق است که نمی تواند طرد و ناامیدی خود را پشت لبخندهای یخی همیشگی خود پنهان کند.

مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان عراق که پس از شکست همه پرسی سال 2016، در نهایت ناامیدی و انزوا، پس از نتایج انتخابات 2021/1400 عراق، از ریاست اقلیم کردستان عراق استعفا داد. 31 کرسی، ائتلافی سه جانبه با او تشکیل داد و جریان طادق را به رهبری حلوسی (جریان اهل سنت، 37 کرسی) و مقتدی صدر (73 کرسی) تشکیل داد تا دولت بعدی عراق را معرفی کند.

بارزانی با فرصت‌طلبی و پشت کردن به حامیان همیشگی خود در بیت شیعه، رابطه جدید خود را با مقتدی برقرار کرد و دو هدف اصلی را دنبال کرد: اول انتقال ریاست از اتحادیه میهنی کردستان عراق به حزب و دوم معرفی. حزب عمویش زباری عنوان رئیس جمهور عراق.

با رد صلاحیت زیباری از سوی دیوان عالی عراق، بارزانی تلاش ها و رایزنی های گسترده ای را برای معرفی ریبر احمد بازرانی، وزیر کشور و عضو حزب اقلیم به عنوان نامزد ریاست جمهوری آغاز کرد، اما در نهایت پس از 8 ماه، از قول و توافق خود با مقتدی سرپیچی کرد. او مجبور شد از خواسته های خود دست بکشد و ریاست عبداللطیف رشید را بپذیرد که یکی از اعضای اتحادیه میهنی، رقیب سنتی او است و اتفاقاً از خانواده ای است که مشکلات جدی با تاجران دارد.

ابراهیم احمد، رهبر مشهور جنبش کردستان عراق و نویسنده مشهوری که به دلیل اختلافات از ملا مصطفی بارزانی جدا شد، دو دخترش هیرو و شانار (شهناز) را به جلال طالبانی، بنیانگذار و عبداللطیف جمال رشید، ازدواج کرد. عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق. یک) بلند شده بود. با گذشت سال‌ها و حل نشدن مسائل اساسی، چهره‌های کلیدی اتحادیه میهنی از جمله قهرمان خانم و بافل طالبانی نگاهی بدبینانه به حزب دمکرات کردستان عراق داشتند و فعالان کرد نیز می‌گویند که شاناز ابراهیم احمد، همسر رئیس جمهور جدید عراق نیز به چارچوب پدرش برای بارزانی وفادار است.

به عبارت ساده تر، مسعود بارزانی، رهبر کردها در بارزان، مرگسور و اربیل یا به قول کردها «کاک مسعود» در بازی سیاسی پس از انتخابات شکست خورد: هر دو نامزد او رد شدند و او نتوانست ریاست جمهوری را منتقل کند. حزب دمکرات کردستان و نامزدی آن. او بر رقیب سنتی خود پیروز شد، احترام و اعتماد هواداران قدیمی شیعه خود را از دست داد (اگرچه آنها به ظاهر او در تعارف احترام می گذارند) و وعده خود را با مقتدی صدر زیر پا گذاشت و او را تنها گذاشت. مسعود البته یک دستاورد داشت و حساب شخصی خود را با برهم صالح تسویه کرد و او را از ریاست برکنار کرد.

دولت جدید عراق به زودی تشکیل می شود و «کاک مسعود» همچنان به لبخند یخی همیشگی خود ادامه می دهد. او بازنده انتخابات ریاست جمهوری 2022 عراق است.

دیدگاهتان را بنویسید