بانک های ترکیه از سیستم میر روسیه خارج می شوند.


به گزارش خبرنگار مهر به نقل از بلومبرگ، در ترکیه تنها ۳ بانک بزرگ به سیستم پرداخت میر روسیه متصل بودند و اکنون گزارش شده که این ۳ بانک می خواهند از این سامانه خارج شوند.
منابع آگاه اعلام کردند که این تصمیم به دنبال تهدید آمریکا مبنی بر اعمال تحریم های ثانویه علیه موسسات مالی با استفاده از سامانه میر در دستور کار بانک های ترکیه قرار گرفت.
اخیرا دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که آماده است هر موسسه مالی و بانکی را که از سیستم میر در خارج از روسیه استفاده می کند، تحریم کند.
بانک های ترکیه در ماه اوت به این سیستم پیوستند.
این سیستم توسط روسیه برای جایگزینی سیستم های پرداخت ویزا و مسترکارت توسعه یافته است. مسترکارت و ویزا اخیراً خدمات خود را در روسیه به شهروندان خود متوقف کردند.
انتظار می رود در جدیدترین تغییر رویکرد آنکارا در قبال تحریم های روسیه، هالک بانک، زارید و وکف بانک ترکیه به زودی خروج خود از سامانه میر را اعلام کنند.
سامانه میر پس از سال 2014 و آغاز دور اول تحریم های غرب علیه روسیه ایجاد شد و از آن زمان تاکنون 129 میلیون کارت اعتباری میر صادر شده است.
هفته گذشته رسانه های روسی گزارش دادند که قزاقستان و ویتنام نیز از ترس تحریم های ثانویه آمریکا استفاده از سامانه میر را متوقف کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید