برداشتن تخمدان قبل از یائسگی ممکن است خطر پارکینسون را در زنان افزایش دهد


بیماری پارکینسون وضعیتی است که بر سلول های مغز تأثیر می گذارد و تولید دوپامین را مهار می کند. بیشتر در افراد مسن مبتلا می شود.

یک مطالعه اخیر نشان داد که زنانی که تخمدان های خود را قبل از رسیدن به یائسگی برداشته اند، در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون یا بیماری های مرتبط با آن در سنین بالاتر قرار دارند.

هیچ ارتباط مستقیمی بین وضعیت عصبی و روش جراحی وجود ندارد، اما فقدان تخمدان‌ها می‌تواند با افزایش سن عوارض سلامتی را برای زنان ایجاد کند.

برداشتن تخمدان ها قبل از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را در زنان افزایش دهد

بیماری پارکینسون در مردان شایع‌تر از زنان است زیرا استروژن، هورمون زنانه، می‌تواند به عنوان یک سپر محافظ برای سلول‌های مغز عمل کند. اگر تولید استروژن توسط کمبود تخمدان ها مهار شود، این می تواند به مرحله ای منجر شود که سلول های مغز ویژگی های محافظتی هورمون استروژن را از دست می دهند.

برداشتن تخمدان قبل از یائسگی ممکن است خطر پارکینسون را در زنان افزایش دهد

این مطالعه گزارش‌های درمانی زنان مینه‌سوتا را مورد بررسی قرار داد و بررسی کرد که چه کسانی برای برداشتن تخمدان‌ها جراحی کرده‌اند و چه کسانی جراحی نکرده‌اند. دوره ای که آنها انتخاب کردند بین سال های 1950 تا 2007 بود تا متوجه شوند عوارض سلامتی طولانی مدت (در صورت وجود) که این زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

اغلب، عمل برداشتن تخمدان ها به عنوان بخشی از یک اقدام پیشگیرانه در برابر سرطان تخمدان، برای برداشتن کیست ها و سایر انواع عوارض مربوط به تخمدان انجام می شود.

گاهی اوقات زنانی که هیسترکتومی (برداشتن رحم) انجام داده‌اند، گاهی اوقات هم متوجه می‌شوند که تخمدان‌هایشان برداشته می‌شود تا از خطر ابتلا به سرطان تخمدان جلوگیری شود، زیرا سرطان تخمدان یک بیماری کشنده در نظر گرفته می‌شود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که برخی از این زنان به بیماری پارکینسون یا علائم مرتبط با بیماری پارکینسون مبتلا شده‌اند، اما به دلایل دیگر در مراحل بعدی زندگی ایجاد شده‌اند.

طبق گزارش بنیاد پارکینسون، حدود 1 میلیون نفر در ایالات متحده به بیماری پارکینسون مبتلا هستند. این یک نوع شرایط است که در آن سلول های تولید کننده دوپامین به تدریج از بین می روند. دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که به تنظیم پاسخ های احساسی و حرکت کمک می کند.

در ایالات متحده، حدود 500000 نفر از نظر پزشکی به این بیماری مبتلا شده اند و نزدیک به 5 تا 10 درصد از آنها زیر 50 سال سن دارند. این بیماری پس از بیماری آلزایمر دومین اختلال عصبی شایع در ایالات متحده است. بیماری پارکینسون می تواند طیف وسیعی از مشکلات را از نظر جسمی و روانی برای فرد ایجاد کند. اینها شامل مشکلات هماهنگی، لرزش، سفتی در سراسر بدن، اختلال در حافظه، افسردگی، تحریک پذیری و غیره است.

فرد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن است در نهایت دچار زوال عقل شود و با شروع این وضعیت باید به یک مرکز مراقبت طولانی مدت منتقل شود زیرا مدیریت زندگی خود به تنهایی برای او دشوار خواهد بود.

اطلاعات بیشتر از Powdersville Post:

🔵استفاده از الگوهای تنفسی: مدل هوش مصنوعی نشانه های بیماری پارکینسون را تشخیص می دهد

🔵بله! همه ما در آستانه بیماری پارکینسون هستیم

دکتر مایکل اوکون، مشاور ملی پزشکی بنیاد بیماری پارکینسون، گفت: مطالعه حاضر همچنین به شواهد رو به رشدی اضافه می کند که نشان می دهد اوفورکتومی دوطرفه ممکن است باعث افزایش خطر پارکینسون در زنان یائسه در مراحل بعدی زندگی آنها شود.

لازم به ذکر است که برخی از زنانی که دارای جهش های ژنتیکی مستعد کننده هستند می توانند احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را ایجاد کنند. در این گروه ها، با توجه به ماهیت خطرناک سرطان، برداشتن تخمدان ها ممکن است گزینه خوبی باشد. اما در زنان جوانی که چنین استعدادهایی ندارند، برداشتن تخمدان ها تنها برای جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان تخمدان گزینه قابل قبول یا قابل توجیهی نیست. این می تواند منجر به مشکلات سلامتی بیشتری در آینده شود.

اوکون به زنانی که قصد برداشتن تخمدان‌های خود را دارند هشدار داد که با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود درباره عواقب جراحی و مزایای احتمالی آن صحبت کنند. وی گفت: تجزیه و تحلیل پیامدهای بالینی متعدد باید قبل از توصیه یا انتخاب جراحی برای برداشتن تخمدان ها در نظر گرفته شود.

ارجاع:

🔵کتابخانه ملی پزشکی (دوم) بیماری پارکینسون در زنان: فراخوانی برای بهبود کارآزمایی‌های بالینی و تحقیقات اثربخشی مقایسه‌ای (موجود در): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2875870/

پست های اخیر نیکی آتکیسون (همه را ببین)