تأثیر بیابان زایی در جلوگیری از مهاجرت در مناطق روستایی


در توصیه رئیس سازمان مدیریت منابع طبیعی و حوضه های آبی در خصوص لزوم حفاظت از مزارع آمده است: بی توجهی به این معضل علاوه بر هجوم ریزگردها و طوفان های گرد و غبار، شرایط اقلیمی نامساعدی را برای زندگی و مهاجرت به روستاها ایجاد می کند. . “جستجو کردن.”.

مجتبی اخوان در گفت وگو با ایسنا وی بر فواید بیابان زایی از جمله جلوگیری از هجوم آفات به باغات و ایجاد گرد و غبار تاکید کرد.

وی یکی از پروژه های کلیدی اداره بیابان در تمام استان های کویری کشور را برشمرد و گفت: در حوزه باغات در حال ساخت اکران زنده در اطراف مزارع هستیم. بدین ترتیب ما به کشاورزان مناطقی مانند جنوب کرمان، جنوب یزد، سیستان و بلوچستان نهال رایگان عرضه می کنیم. تا با کاشت این نهال ها مزارع خود را بپوشانند.

کارشناس دفتر بیابان های سازمان مدیریت منابع طبیعی و حوضه های آبی افزود: در صورت عدم حفاظت از مزارع کشاورزان در این مناطق، به دلیل هجوم گرد و غبار و طوفان گرد و غبار، فرصتی برای کشاورزی فراهم نمی شود. “

اخوان به فعالیت سازمان کشور در مدیریت منابع طبیعی و حوضه های رودخانه ای در زمینه بیابان زدایی اشاره می کند و می گوید: این سازمان در مناطق بیابانی و تپه های ماسه ای با اجرای طرح های مختلف از جمله کاشت، مالچ پاشی و … ایجاد می کند. شرایط مناسب “در مورد زندگی روستایی و پیشگیری از مهاجرت”. آنها در حال آزمایش این مناطق هستند.

وی گفت: هدف ما بیابان زایی است اما باید به میزان بیابان زایی و رشد بیابان نیز توجه کنیم.

اخوان به وام های سازمان مدیریت منابع طبیعی و جمع آوری آب کشور اشاره کرد و گفت: این سازمان به وام های بسیار بیشتری نیاز دارد. نیروی فنی و نیروی انسانی این سازمان نسبت به میزان بیابان زایی بسیار اندک است.

وی به مناطقی که به دلیل هجوم تپه های شنی شب ها تا صبح خانه ها باز نمی شود اشاره کرد و تاکید کرد: باید شرایط زندگی برای ساکنان این مناطق فراهم شود تا زمین کشاورزی و دام های فنی خود را داشته باشند. مهاجرت حفظ می شود و معکوس می شود، فقط موضوع تحصیل و درآمد نیست، بلکه در درجه اول نیازهای اولیه مردم منطقه مانند هوا و آب است.

مشاور رئیس سازمان مدیریت منابع طبیعی و حوضه های آبی با اشاره به موفقیت های کشور در زمینه مهاجرت معکوس گفت: بر اساس وام های دریافتی در اختیار سازمان مدیریت منابع طبیعی و حوضه های آبی قرار گرفت. موفقیت آمیز؛ اما به دلیل نرخ بسیار بالای بیابان زایی، خشک شدن تالاب ها و افزایش گرد و غبار، برای عملکرد بهتر به بودجه بیشتری نیاز داریم.

وی به توافقات و رایزنی های صورت گرفته با عراق و سوریه در دولت سیزدهم در خصوص بیابان زدایی اشاره کرد و گفت: امیدواریم با همکاری یکدیگر پیامدهای آن را جبران کنیم.

اخوت، سازمان مدیریت منابع طبیعی و حوزه های آب را یکی از مظلوم ترین سازمان ها دانست و گفت: با کمترین امکانات در کویر، مدیریت حوزه ها و مراتع آبی کشور تمام توان خود را به کار گرفته است. «قدرت حل برخی از مشکلات مردم».

مشاور رئیس سازمان منابع طبیعی و حوضه های آبی در خصوص طوفان گرد و غبار در کشور گفت: زمانی که گرد و غبار پایتخت زندگی مردم را مختل می کند مناطقی در کشور مانند جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان داریم. ” ، و غیره. آنها در این شرایط سخت با مشکلات تنفسی زندگی خود را می گذرانند و زندگی برای آنها یک “فاجعه” است.

وی در این رابطه به حادثه خارج شدن قطار مشهد – یزد از ریل نیز اشاره کرد و گفت: موضوع طوفان گرد و غبار در این حادثه به صورت مستقیم مطرح نشده است؛ در این حادثه به دلیل وقوع طوفان گرد و غبار در این حادثه به طور مستقیم مطرح نشده است. در حالی که در این حادثه گرد و غبار و ریزگردها مستقیماً برداشته می شوند. اما یک مکانیک روی ریل بود که ماسه روی ریل را جمع می کرد.

کارشناس خدمات بازرگانی کویر خواستار هماهنگی و همکاری داخلی دولت و سایر تصمیم گیران کشور با نگاه به کشورهای خارجی شد و گفت: از دولت و سیاستمداران می خواهم برای مدیریت ریزگردها فکری جدی کنند. – نیاز به برنامه ریزی دائمی دارد. و برای مدت طولانی در خارج از کشور و با همکاری سایر کشورها.

این برادری در پایان خاطرنشان می کند: نه تنها نمی توان با بحران ریزگردها وارد جنگ شد و از بیابان زایی جلوگیری کرد، بلکه نیازمند همکاری و هماهنگی دستگاه های مختلف از جمله وزارت امور خارجه، سازمان منابع طبیعی و مدیریت آب هستیم. . «سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو».

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید