تاثیر باورنکردنی صدای پرندگان بر روی اعصاب


در یک مطالعه اخیر، محققان انجمن ماکس پلانک تأثیر مثبت آواز پرندگان را بر سلامت روان افراد گزارش کردند.

به گزارش ایسنا، هنگامی که صدای آواز و جیک پرندگان با خوشحالی را می شنوید، باید بایستید و گوش دهید، زیرا محققان موسسه ماکس پلانک و دانشگاه هامبورگ-اپندورف (UKE) در جدیدترین یافته های خود نشان داده اند که آواز پرندگان باعث کاهش اضطراب و کاهش اضطراب می شود. فکرهای غیر منطقی

در این مطالعه، محققان یک آزمایش آنلاین تصادفی را با 295 شرکت‌کننده انجام دادند تا چگونگی تأثیر صدای ترافیک و آواز پرندگان بر خلق و خو، پارانویا و عملکرد شناختی را بررسی کنند.

سوء ظن یا پارانویا در تعریف کلی خود یک فرآیند غریزی یا فکری است که تحت تأثیر اضطراب یا ترس غیرمنطقی و هذیانی می شود. افراد پارانوئید معمولاً بر این باورند که دیگران سعی در آزار و اذیت آنها دارند یا فکر می کنند که دیگران علیه آنها توطئه می کنند. توهم توطئه زیرمجموعه پارانویا است.

شرکت کنندگان در مطالعه فوق الذکر به مدت 6 دقیقه به صدای عادی ترافیک، صدای ترافیک سنگین و آواز پرندگان گوش دادند. قبل و بعد از گوش دادن به کلیپ های صوتی، شرکت کنندگان پرسشنامه هایی را برای ارزیابی سلامت روان خود تکمیل کردند و همچنین تست های شناختی را انجام دادند.

به گفته امیل استوب، یکی از محققان این مطالعه، هر فردی استعداد روانی خاصی دارد. افراد سالم همچنین می توانند افکار مضطرب یا ادراکات پارانوئید موقت را تجربه کنند. پرسشنامه ها به ما این امکان را می دهند که گرایش های افراد را بدون تشخیص افسردگی، اضطراب و پارانویا شناسایی کنیم و تاثیر آواز پرندگان یا ترافیک را بر این تمایلات بررسی کنیم.

نتایج مطالعه حاضر نشان داد که گوش دادن به آواز پرندگان باعث کاهش اضطراب و احساس پارانویا در شرکت کنندگان سالم می شود، اما به نظر نمی رسد آواز پرندگان در این آزمایش تأثیری بر حالات افسردگی داشته باشد. با این حال، سر و صدای ترافیک باعث بدتر شدن حالات افسردگی می شود، به خصوص اگر کلیپ صوتی شامل انواع مختلفی از صداهای ترافیکی باشد.

تأثیر مثبت گوش دادن به آواز پرندگان بر خلق و خو از قبل شناخته شده است، اما این مطالعه اولین مطالعه ای است که در آن محققان تأثیر آواز پرندگان را بر حالات پارانوئید بررسی کرده اند. محققان همچنین دریافتند که نه آواز پرندگان و نه سر و صدای ترافیک بر توانایی های شناختی افراد تأثیر نمی گذارد.

به گفته محققان این تحقیق، آواز پرندگان را می توان برای پیشگیری از اختلالات روانی نیز مورد استفاده قرار داد. گوش دادن به یک سی دی صوتی راهی آسان و مقرون به صرفه برای انجام این کار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید