تاثیر کمبود ویتامین D بر باروری زنان


به گزارش خبرنگار مهر زی ویتامین D که به عنوان “ویتامین خورشید” نیز شناخته می شود، در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی پوست تولید می شود و همچنین می تواند از طریق غذا و مکمل ها جذب شود.

با این حال، بسیاری از مردم نمی دانند که سطح ویتامین D می تواند در باروری آنها اختلال ایجاد کند.

رایج ترین نوع ویتامین D. کلسی سیفرول در پوست و همچنین در برخی غذاها و مکمل ها یافت می شود. ویتامین D نسخه ای، ویتامین D2 (ارگوکلسیفرولF. طبق یک مطالعه، ویتامین D3 موثرتر از ویتامین D2 است. متابولیزه شده است اتفاق می افتد.

اگر زمان کافی را در آفتاب بگذرانیم، می توانیم تمام ویتامین D مورد نیاز خود را جذب کنیم. با این حال، بسیاری از زنان در طول سال به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند تا سطح ویتامین D را حفظ کنند. گیجی خواب شیار. از آنجایی که تعداد کمی از غذاها به طور طبیعی سرشار از ویتامین D هستند، دریافت کافی از آن از طریق رژیم غذایی دشوار است.

برخی مطالعات همچنین نشان داده اند که کمبود ویتامین D با موفقیت در IVF و انتقال جنین تخمک های اهدایی منجمد مرتبط است.

اگرچه داده‌های مربوط به ویتامین D و باروری قطعی نیست، اما مطالعات متعدد نشان داده‌اند که زنان با سطوح پایین ویتامین D خون 30 نانوگرم در میلی‌لیتر نسبت به زنانی که سطوح ویتامین D پایین‌تری دارند، نرخ بارداری بالاتری دارند.

مطالعات نشان می دهد زنانی که سطح ویتامین D کافی دارند، چهار برابر بیشتر از زنانی که سطح ویتامین D پایینی دارند، با IVF باردار می شوند.

علاوه بر نور خورشید، ویتامین D را می توان با مصرف مواد غذایی زیر به رژیم غذایی اضافه کرد:

– ماهی های روغنی و غذاهای دریایی، از جمله ماهی سالمونماهی تن و ماهی خال مخالی خالی

– گوشت قرمز

– کبد

– زرده

– غذاهای غنی شده با ویتامین D.

مصرف زیاد ویتامین D برای مدت طولانی می تواند باعث تجمع بیش از حد کلسیم در بدن شود که در نهایت منجر به ضعیف شدن استخوان ها و همچنین آسیب به قلب و کلیه ها می شود. بیش از 100 میکروگرم ویتامین D در روز می تواند مضر در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید