ترانزیت می تواند نفت زیادی برای کشور تولید کند


به گزارش خبرگزاری مهر، محمد محبر امشب (چهارشنبه) در جلسه کارگروه ترانزیت کشور با اشاره به موقعیت استثنایی جغرافیایی ایران، ترانزیت را یکی از نقاط قوت اصلی کشور دانست و تلاش جدی دولت سیزدهم برای توسعه ترانزیت را برشمرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نیازهای متعدد برای توسعه ترانزیت کشور و آثار و پیامدهای مثبت آن، خاطرنشان کرد: چنین نبود. معاون اول رئیس جمهور از توسعه ترانزیت به عنوان امری پرسود و اشتغال زا برای کشور یاد کرد و گفت: در صورت فعال شدن و کارکرد مناسب ظرفیت ترانزیتی کشور، ترانزیت می تواند جایگزین مناسبی برای درآمدهای نفتی شود.

مخبر بر لزوم اولویت بندی پروژه های توسعه ترانزیت همراه با زمان بندی مشخص و تعیین مدیر پروژه تاکید و ابراز امیدواری کرد: با رویکرد جدی دولت شاهد تکمیل زیرساخت ها و اصلاح رویه های توسعه ترانزیتی باشیم. در ابعاد مختلف، انرژی و اطلاعات.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلات بین المللی اخیر و بسته شدن برخی کشورهای همسایه به دلیل تحریم های بین المللی، گفت: ایران فرصت بی نظیری برای گسترش ظرفیت های موجود برای پرکردن خلاء منطقه و کسب درآمد بیشتر دارد.

مخبر به وزیر راه و شهرسازی دستور داد ظرف سه ماه برنامه جامع توسعه ترانزیت کشور را تهیه و برنامه عملیاتی کامل را ارائه کند تا نحوه اجرا، برنامه اجرایی و منابع مالی آن مشخص باشد. همچنین مقرر شد پروژه های ریلی برای اتصال شبکه ریلی کشور به مسیرهای بین المللی مشخص در اولویت قرار گرفته و برنامه ریزی های لازم برای تسریع در اجرای آنها انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده در این جلسه و ارائه شش راهکار پیشنهادی کوتاه مدت برای جهش در این حوزه، افزود: این تصمیمات باید به صورت ضربتی در دستور کار قرار گیرد و تعیین پیمانکار ضروری است. . هر یک از این اقدامات ظرف یک ماه.

مخبر با تاکید بر اینکه باید از بخش خصوصی برای توسعه ترانزیت حداکثر استفاده شود، از دستگاه های اجرایی ذیربط خواست تا بسترهای لازم را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کرده و شرایط را برای آنها تسهیل کنند.

در این جلسه وزرای کشور، اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری نیز حضور داشتند. از کشور و اعلام شد که ظرفیت ترانزیتی کشور قادر است سالانه بیست میلیارد دلار درآمدزایی و یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین بر اهمیت راه آهن کشور برای توسعه ترانزیت تاکید کرد و گفت: راه آهن یکی از مهمترین اولویت های توسعه ترانزیت است و باید فرسودگی زیرساخت ها و ناوگان ریلی کشور را اصلاح کنیم. “
در این دیدار راهکارهای توسعه ترانزیت کشور نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با تاکید بر اینکه تلاش جدی و اصلاح برخی رویه ها می تواند موجب افزایش ترانزیت در سال جاری شود، گزارشی از تهدید کریدورهای ایران توسط مسیرهای رقیب ارائه شد.

حمل و نقل در بنادر، تعریف مسیر سبز گمرکی، تعریف خطوط ترانزیتی مجزا در پایانه ها، قراردادهای ترانزیت گمرکی دوجانبه، بازگشت لکوموتیوهای از رده خارج شده به راه آهن نیز از جمله راهکارهای کوتاه مدت برای پرش های ترانزیتی بود.

دیدگاهتان را بنویسید