تغذیه زمانی – رژیم کاهش وزن


تغذیه موقتی
تغذیه موقتی

زمان بندی: نحوه کاهش وزن با برنامه ریزی وعده های غذایی

سه رکن برای کاهش وزن و تغذیه سالم وجود دارد: آنچه می خورید (با کیفیت) ، چقدر می خورید (مقدار) و زمان غذا خوردن (زمان بندی). در حالی که دو مورد اول همیشه مورد توجه زیادی قرار گرفته اند ، اما ما اغلب مورد سوم را نادیده می گیریم.

چه در محل کار باشیم و چه در مهمانی بیرون ، تأخیر در غذا خوردن بر بدن تأثیر می گذارد.

تغذیه زمانی چیست؟

تغذیه زمانی شامل همگام سازی الگوهای غذایی شما با ساعت بیولوژیکی شما است. بدن علاوه بر ساعت تولید مثل ، ریتم ها و چرخه های زیادی را دنبال می کند ، مانند چرخه خواب و بیداری ، ریتم هورمونی ، ریتم انتقال دهنده های عصبی و الگوها. هر روز یک میان وعده خاص بخورید؟).

تغذیه زمانی توسط یک متخصص تغذیه فرانسوی ، دکتر آلن دلابوس ، و پروفسور ژان روبرت راپین در سال 1986 ایجاد شد و ریشه در آیورودا و طب قدیم چین دارد.

آیورودا زمان غذا را یک ابزار مهم برای سلامتی می داند. ایده این دارو این است که بدن ما در طول روز هماهنگ با چرخه های موزون کار می کند ، به همین دلیل بدن ما را مجبور می کند هر روز تقریباً در یک ساعت غذا بخوریم ، بخوابیم و ورزش کنیم.

طب چینی می گوید هر اندامی در بدن ما ریتم خاص خود را دارد (به همین دلیل است که متخصصان طب چینی انجام برخی درمان ها را در ساعات خاصی از روز توصیه می کنند).

هر دو سیستم درمانی یک چیز را می گویند: اگر از ریتم بدن خود پیروی کنیم و بر این اساس غذا بخوریم ، سلامت ما بهبود می یابد.

ساعت بیولوژیکی بدن چگونه کار می کند؟

مطالعات نشان می دهد که مغز ما دارای یک ساعت اصلی به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) است که ساعت بیولوژیکی ما را زیر نظر دارد و دائما از تغییرات بدن ، رفتار و محیط خارجی ما مطلع است. این ساعت اصلی همچنین ساعت محیطی در کبد ، بافت چربی ، قلب ، ماهیچه ها ، معده و ریه ها را کنترل می کند.

با توجه به مطالعه صبحانه بزرگ ، تغذیه موقتی بر مصرف انرژی و وزن بدن تأثیر می گذارد. این مطالعه استدلال می کند که خوردن غذای مناسب در زمان مناسب تضمین می کند که حداکثر سود تغذیه ای را از آن دریافت می کنید. این مطالعه همچنین اشاره می کند که صبحانه باید سنگین و پر از غذاهای غنی از انرژی باشد ، در حالی که صبحانه باید کم کالری باشد.

یک مطالعه دیگر می گوید یک وعده غذایی سنگین عصرانه منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. به همین ترتیب ، حذف صبحانه می تواند ژن های تنظیم کننده ساعت بیولوژیکی بدن را تغییر دهد و در نهایت منجر به افزایش سطح قند خون بعد از وعده غذایی بعدی شود.

اگر تصمیم دارید ارزان قیمت شوید و پهنای باند پایینی را به خطر بیندازید ، فقط خودتان را فریب می دهید. فاصله بین صبحانه و ناهار و ناهار-شام باید 4-5 ساعت باشد. اما فاصله بین شام و صبحانه روز بعد باید حداقل 12 ساعت باشد تا چربی ذخیره شده تجزیه شود.

کارگران شیفت به دلیل اختلال در چرخه زندگی خود (چرخه خواب / بیداری و چرخه تغذیه / ناشتایی) در معرض افزایش وزن و بیماریهای متابولیک هستند.

تغذیه به موقع چه مزایایی دارد؟

تغذیه طولانی مدت می تواند چندین اثر مثبت بر بدن داشته باشد ، مانند:

هضم و جذب بهتر مواد مغذی

حداکثر فواید مواد مغذی جذب شده

کنترل وزن

کاهش چربی

کلسترول تنظیم شده

کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی

کاهش خطر ابتلا به دیابت

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

هورمون های متعادل

دیدگاهتان را بنویسید