تمایل ایران برای به اشتراک گذاشتن تخصص خود در فناوری هسته ای


علما و شخصیت های برجسته جهان اسلام که برای شرکت در سی و ششمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در ایران حضور دارند. از آخرین اقدامات و دستاوردهای سازمان انرژی اتمی ایران بازدید کردند.

به گزارش ایلنا، جواد کریمی طبع از اعضای تیم علمی پژوهشگاه علوم و فناوری هسته ای ضمن خیرمقدم به حاضران در این مراسم گفت: فرا رسیدن میلاد حضرت محمد مصطفی (ص) را تبریک می گویم. و هفته وحدت

وی تصریح کرد: همانطور که می دانید قدرت یک کشور در گرو اقتصاد است و نمی توان نقش اقتصاد را در استحکام کشور نادیده گرفت و باید توجه داشت که مولفه های زیادی در این نوع قدرت گنجانده شده است. این مولفه ها در طول قرن گذشته از مواردی مانند منابع طبیعی، زمین و منابع انسانی به نوآوری به طور کلی و همچنین نوآوری تکنولوژیک تبدیل شده اند و به عبارت دیگر نقش فناوری مولفه های اقتصادی را تغییر داده است.

وی ادامه داد: نظام استکباری همواره تلاش کرده است از این قدرت بهره برده و از سوی دیگر مانع استفاده کشورهای دیگر از مزیت های فناوری شود و اکنون نیز به شدت موضوع جلوگیری از انتقال فناوری و دسترسی به کشورهای مختلف توسط دنیا را دنبال می کند. برای محدود کردن فناوری هایی که مزیت ایجاد می کنند.

وی تصریح کرد: امروز جهان اسلام دارای منابع انسانی و طبیعی عظیمی است اما در حوزه تاثیرات اقتصادی نقشی متناسب با ظرفیت موجود ندارد.

کریمی طبت تصریح کرد: موضوع فناوری راهبردی در جمهوری اسلامی ایران شناسایی شده و در حال پیگیری است; فناوری هسته ای یکی از موضوعات موثر و اساسی تلقی می شود و کارایی فناوری هسته ای توانایی جذب سایر فناوری ها را تسهیل می کند و باید دانست که فناوری هسته ای خریدنی نیست و باید با استفاده از قابلیت جذب توسعه یابد. کشورها و ایجاد و دستیابی به آن طبقه بندی فناوری هسته ای یکی از فناوری های مهم، کارآمد و محرک است و نقش مهمی در حل 4 چالش اصلی انرژی، آب، غذا و سلامت دارد و به جرات می توان گفت که وجود دارد. جایگزینی برای آن نیست

مزیت تولید انرژی هسته ای پاک

وی تصریح کرد: در حوزه انرژی یکی از پاک ترین و قابل اطمینان ترین محصولات انرژی هسته ای است. در حال حاضر حدود 450 راکتور در جهان وجود دارد که 400 گیگاوات برق تولید می کنند و در 20 سال آینده این ظرفیت به 600 گیگاوات خواهد رسید و با توجه به بحران اوکراین، نیاز به استفاده از انرژی هسته ای آشکارتر شده و در حال نزدیک شدن به یک در سطح بین‌المللی، تولید برق هسته‌ای از نظر ثبات، پایداری و پاکی دارای مزایای فراوانی است و 10 تا 20 درصد انرژی مورد نیاز کشور از طریق انرژی هسته‌ای تامین می‌شود. خوشبختانه کشورمان در زمینه تولید انرژی هسته ای فعالیت بسیار خوبی داشته است و هم اکنون 1000 مگاوات برق پایدار وارد شبکه نیروگاه اتمی بوشهر می شود و ساخت 2 راکتور جدید در نظر گرفته شده است. حداکثر تا 4 سال آینده انرژی هسته ای پایدار به سبد انرژی ایران اضافه می شود و در نظر داریم تا 20 سال آینده این ظرفیت را افزایش دهیم.

وی در ادامه به اهمیت ساخت رآکتورهای هسته ای اشاره کرد و تصریح کرد: باید توجه داشت که عمر مفید راکتورها 50 تا 70 سال است، بنابراین اکنون در حال طراحی راکتورهای داخلی هستیم.

تاثیر فناوری هسته ای در حل چالش آب

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین چالش های دنیای امروز؛ چالش آب این است که استفاده از فناوری هسته ای چه از نظر مدیریت منابع آب و چه در کشف منابع آب ژرف، شیرین سازی آب و تصفیه فاضلاب به نتایج خوبی رسیده است و جالب است که گزینه ها و روش های دیگر جایی ندارند. در مواجهه با فناوری هسته ای ابراز وجود کنند.

نقش فناوری هسته ای در حل بحران جهانی غذا

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فناوری هسته ای درباره چالش غذایی در جهان توضیح داد: بحران اوکراین نشان داد که چالش اصلی در دنیا به دلیل تغییرات اقلیمی در حوزه غذا رخ داده است و این باید باید بدانید که جمهوری اسلامی ایران دارای گونه‌های گیاهی مقاوم در برابر کم‌آبی و آب شور است و تغییرات اقلیمی حاصل شده است و اکنون می‌توان از روش جهش برای سازگاری گیاهان و محصولات کشاورزی به گونه‌ای استفاده کرد که اثربخشی خود را حفظ کنند. در زمینه مبارزه با آفات نیز پیشرفت خوبی داشته ایم و توانسته ایم آفات را در سطح وسیعی عقیم کنیم و با کمک فناوری هسته ای حفظ گیاهان را افزایش داده و با پرتودهی به مواد غذایی؛ آنها را برای مدت طولانی تری نگه دارید و در نتیجه ایمنی مواد غذایی را بهبود ببخشید.

کاربرد فناوری هسته ای در حوزه بهداشت و درمان

وی افزود: فناوری هسته ای کاربردهای زیادی در حوزه سلامت دارد، از این رو جمهوری اسلامی ایران در تولید رادیودارو به موفقیت های قابل توجهی دست یافته است و با وجود تحریم ها و قطعی ها، بیش از 50 رادیودارو در ایران تولید شده است. در 200 مرکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و در حال حاضر بیش از یک میلیون بیمار از خدمات فناوری هسته ای برای تشخیص و درمان استفاده می کنند و ایران قادر به صادرات رادیوداروها و محصولات تولید شده در زمینه درمان و پیشگیری است. همچنین ساخت مرکز فوق پیشرفته ایونوتراپی نیز در دست اقدام است که به زودی افتتاح و در خدمت ایرانیان خواهد بود.

ما به بلوغ فناوری هسته ای رسیده ایم

وی ادامه داد: برنامه هسته ای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل جنگ تحمیلی دچار رکود شد، اما پس از مدتی با رهبری مقام معظم رهبری راکتور تحقیقاتی تهران دوباره کار خود را آغاز کرد و در این سال ها جمهوری اسلامی ایران ایران توانست در زمینه های مختلف فناوری هسته ای توسعه یابد.

فرصتی برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با کشورهای مسلمان

وی خطاب به شخصیت های برجسته جهان اسلام گفت: جمهوری اسلامی آمادگی دارد تجربیات خود در حوزه فناوری هسته ای را در اختیار کشورهای دوست و مسلمان قرار دهد زیرا معتقدیم دیپلماسی علمی می تواند عاملی برای اتحاد کشورهای مسلمان باشد. فناوری هسته ای به ایران سرایت کرده و درهای کشورمان به روی کشورهای مسلمان در این زمینه باز است.

در حاشیه این برنامه مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از آزمایشگاه های تولید رادیوداروها و حسگرهای هسته ای و راکتور تحقیقاتی شهید فخری زاده در سازمان انرژی اتمی بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید