توصیه سفر وزارت امور خارجه ایران: به «استرالیا» سفر نکنید.


وزارت امور خارجه ایران به شهروندان ایرانی برای سفر به استرالیا توصیه کرد و در نهایت به آنها توصیه کرد به این کشور سفر نکنند.

به گزارش ایسنا، در بخشی از گزارش وزارت امور خارجه در این زمینه آمده است:

1) برای ورود به استرالیا، یک پاسپورت معتبر و یک نسخه چاپی از ویزای صادر شده توسط مقامات استرالیا به همراه داشته باشید. اگر نیاز به اقامت بیشتر از مدت تعیین شده در ویزا دارید، آن را قبل از انقضای ویزا تمدید کنید.

2) فعالیت گروه های افراطی و نژادپرست در استرالیا گزارش شده است. بنابراین، تهدیدهای شدید، توهین‌های نژادی و احتمال حمله در هر مکان و زمانی ممکن است رخ دهد.

3) استرالیا مقررات سختگیرانه قرنطینه گیاهان، غذا و دارو را اجرا می کند و جریمه های بالایی را برای نقض این مقررات اعمال کرده است. بنابراین برای جلوگیری از پرداخت جریمه توصیه می شود قبل از سفر به استرالیا با تحقیق در مورد محدودیت های غذایی و دارویی از آوردن اقلام ممنوعه خودداری کنید – در پروازهای بین المللی به استرالیا فرم های مربوط به اقلام و ارز با مسافر توزیع می شود و مسافر باید تا پایان کار را انجام دهد. آی تی. پیشنهاد می شود این فرم را به طور کامل و صحیح تکمیل نمایید. عدم اعلام اقلام همراه می تواند جریمه های زیادی را در پی داشته باشد.

4) عدد سه صفر (000) مخصوص ایستگاه های پلیس، آمبولانس و آتش نشانی است. 1800333000 نیز به استعلام پلیس پاسخ می دهد.

5) هر مسافر می تواند ارزی معادل 10000 دلار استرالیا داشته باشد. اگر بیشتر از این مقدار دارید حتما اعلام کنید.

6) اگر توسط پلیس و مقامات استرالیا دستگیر شدید، از آنها بخواهید در اسرع وقت به سفارت ایران در استرالیا اطلاع دهند و درخواست دسترسی کنسولی کنند. در غیر این صورت به بهانه قانون حفظ حریم خصوصی، پلیس و سیستم قضایی استرالیا از اطلاع رسانی به سفارت خودداری خواهند کرد.

7) به هموطنان عزیز بویژه دانشجویان، محققین و اساتید دانشگاه توصیه می شود با توجه به سوابق موجود مبنی بر امکان دستگیری خودسرانه و استرداد بدون دلیل موجه به دولت های متخاصم جمهوری اسلامی ایران، در سفر غیرضروری به استرالیا تجدید نظر کنند. در سال های اخیر مواردی از بازداشت خودسرانه ایرانیان در استرالیا و استرداد آنها به کشورهای ثالث مشاهده شده است.

8) با توجه به فعالیت برخی گروه های تروریستی از جمله سازمان منافقین و گروهک الاحوازی در استرالیا، در ارتباطات خود دقت و حساسیت داشته باشید. این گروه های تروریستی ممکن است شما را در استرالیا یا خارج از کشور تهدید کنند.

9) فعالیت گروه های افراطی و نژادپرست در استرالیا گزارش شده است. بنابراین، تهدیدات شدید، توهین‌های نژادی و احتمال حمله در هر زمان و مکان ممکن است رخ دهد. از به چالش کشیدن این گونه افراد خودداری کنید و در صورت هرگونه تهدید فورا به پلیس محلی و سفارت جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهید.

10) سوابق و شواهدی دال بر رفتار غیرقانونی و غیرانسانی در زندان های استرالیا از جمله به دلایلی مانند نژادپرستی نانوشته وجود دارد. در برخی موارد این رفتار باعث صدمات طولانی مدت پس از آزادی و حتی گاهی منجر به مرگ زندانیان شده است. بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، از سال 1999 تا 2021، حدود 500 بومیان استرالیایی در زندان‌های این کشور کشته شده‌اند، بدون اینکه تحقیقات مؤثری در این زمینه انجام شود. بنابراین، در صورت دستگیری یا محکومیت به زندان، بلافاصله موارد خشونت را به صورت کتبی و ترجیحاً از طریق وکیل شخصی به مقامات محلی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا گزارش دهید.

11) استرالیا یکی از خشن ترین سیاست های پناهندگی را دارد. مرگ یا خودکشی پناهجویان در استرالیا به دلیل رفتار غیرعادی پلیس مرزی همواره مورد انتقاد نهادهای بین المللی و محلی حقوق بشری و حتی همسایگان این کشور بوده است. پس مراقب کلاهبرداران یا تبلیغات دولتی در این زمینه باشید و هشدارهای لازم را در نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید