تولید سه شیفت آنتی بیوتیک و مسکن در کشور/ کمبود سرم برطرف شد


رئیس سازمان غذا و دارو علت کمبود سرم، برخی آنتی بیوتیک ها و مسکن ها و اقدامات انجام شده برای تسهیل دسترسی به این محصولات در فصل سرد سال را تشریح کرد و گفت: پیش بینی ها این است که با افزایش تولید و واردات، در یکی دو هفته آینده نباید مشکلی مانند تمام شدن آنتی بیوتیک ها داشته باشیم.

دکتر سید حیدر محمدی در گفت وگو با ایسنا، درباره علت کمبود سرم در کشور و اقدامات انجام شده برای رفع نیاز بازار و تسهیل دسترسی بیماران، گفت: از سال 1398 پس از شیوع بیماری ویروس کرونا و اوج بروز این بیماری، مصرف سرم در کشور تا حدودی افزایش یافته است. ; بنابراین در سال 2019 و قبل از شیوع کرونا، میانگین مصرف سرم در کشور حدود 10 میلیون واحد در ماه بوده است. تا اینکه در سال 1400 تحت تاثیر سنبله های ناشی از کرونا این میزان مصرف در یک زمان به 14 تا 15 میلیون واحد رسید و در نهایت در پایان سال 1400 مصرف سرم به بیش از 16 میلیون واحد در ماه رسید.

کرونا به اوج می رسد و مصرف سرم را افزایش می دهد

وی در این خصوص افزود: طبیعتا ظرفیت تولید کشور (با 14 میلیون دستگاه در ماه) پاسخگوی نیاز بیماران و مراکز درمانی نبود و تمامی ذخایر سرم تولیدی کشور در سال 1398 در سه سال اول به پایان رسید. تا چهار ماه در سال 1400. بنابراین، اگر واردات انجام نمی شد، قطعاً دچار مشکل می شدیم. بر این اساس علاوه بر تولید داخلی، واردات نیز انجام می شود.

رفع کمبود سرم در کشور

روند واردات را تا زمانی که سرم در بازار فراوان باشد ادامه دهید

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سرم سازان در کشور در حال حاضر ماهانه 14 تا 15 میلیون واحد بسته به میزان مواد اولیه ای که دارند تولید می کنند، ادامه داد: همچنین بسته به شرایط و نیاز کشور. ، ماهانه حدود دو میلیون دستگاه وارد می شود. به این ترتیب پس از اقدامات انجام شده مشکل کمبود سرم برطرف شده و البته تا زمانی که سرم به وفور در بازار دارویی عرضه شود به واردات ادامه خواهیم داد.

دو شرکت سرم سازی جدید; در مرحله نهایی راه اندازی

وی در این خصوص افزود: البته دو شرکت سرم سازی نیز در مراحل پایانی تاسیس هستند که امیدواریم تا پایان سال جاری وارد زنجیره تولید سرم سازی کشور شوند. بدین ترتیب با وارد کردن آنها به زنجیره حداقل دو تا سه میلیون به ظرفیت تولید سرم کشور اضافه می شود. پس از راه اندازی این دو شرکت، در صورت عدم وجود مشکل، قصد داریم سرم را نیز صادر کنیم.

محمدی تاکید کرد: همانطور که اشاره کردم کمبود سرم برطرف شده و قطعا در مراکز درمانی و بیمارستانی وجود دارد، البته ممکن است در برخی مراکز سرپایی به دلیل مدیریت توزیع توسط سازمان غذا و دارو کمتر باشد.

چرا کمبود آنتی بیوتیک وجود دارد؟

شیب کمبود آنتی بیوتیک رو به پایین است

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره کمبود آنتی بیوتیک در کشور و دلایل آن نیز گفت: میزان کمبود آنتی بیوتیک در مهر و اوایل آبان ماه کمی افزایش یافت و این موضوع تحت تاثیر مسائلی مانند ارزش مالیات بر ارزش افزوده و چالش نقدینگی قرار گرفت. صنعت و… ایجاد شد. البته مالیات بر ارزش افزوده که پیش از این 9 درصد به ارز نیمایی بود با دستور معاون اول رئیس جمهور در امور کالاهای اساسی و دارو به یک درصد کاهش یافت.

وی در این خصوص افزود: با اصلاح ارز ترجیحی دارو و رفع این مشکلات و تسهیلات مصوب هیات پول و اعتبار پزشکی، این مشکلات برطرف شده و نزدیک به یک هفته است که شیب کمبود آنتی بیوتیک در کشور وجود دارد. کشور رو به کاهش است و پیش بینی این است که در چند هفته آینده از شدت کمبود کاسته شود. مگر اینکه کمبودی وجود داشته باشد که مشکل جهانی داشته باشد. زیرا برخی از اقلام در سراسر جهان کمبود دارند و ممکن است تولید داخلی نداشته باشیم.

محمدی ادامه داد: اقلامی که تولید داخل هستند و مشکلی ندارند قطعا اولویت ما حمایت از تولید داخلی است و اگر تولیدکننده با مشکلی مواجه شد و نتواند تحویل دهد بلافاصله وارد می کنیم تا مشکل تولیدکننده حل شود.

آنفولانزای اولیه و افزایش مصرف آنتی بیوتیک ها، استامینوفن و ایبوپروفن

رئیس سازمان غذا و دارو درباره آنتی بیوتیک های خوراکی نیز گفت: با توجه به شروع زودهنگام آنفلوآنزا مشکلاتی در این زمینه به وجود آمده است. در دو سال گذشته به دلیل ویروس کرونا و رعایت نکات بهداشتی، استفاده از ماسک و … آنفولانزا نتوانست نفوذ زیادی داشته باشد و ویروس کرونا غالب شد. امسال به دلیل کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده کمتر از ماسک، مشکل آنفولانزا حدود دو ماه زودتر ظاهر شد و ذخایر آنتی بیوتیکی کشور این آنفولانزای زودرس و این کمبود را پیش بینی نکردند. مادی شد . بنابراین، استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی و حتی استامینوفن و ایبوپروفن به عنوان درمان نگهدارنده به شدت افزایش یافته است.

عملیات سه شیفتی صنعت آنتی بیوتیک و مسکن

وی در این خصوص افزود: البته از زمان اقدامات انجام شده، عرضه این اقلام افزایش یافته و شرکت های دارویی نیز تولید را افزایش داده اند و در حال حاضر بنا به درخواست سازمان غذا و دارو، این صنعت در سه شیفت در حال تولید است. . قول می دهیم تا یک تا دو هفته آینده کمبود این اقلام برطرف شود.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین گفت: در مجموع تولید در حوزه مسکن ها و سایر داروهای حمایتی و مسکن افزایش یافت و این اقلام مشکلات قیمتی داشتند و قیمت آنها بازنگری و اعلام شد در مدت کوتاهی تا پایان این ماه مشکل کمبود وجود دارد رفع می شود.

وی درباره میزان تولید آنتی بیوتیک در کشور نیز گفت: تولید آنتی بیوتیک در تابستان به زیر دو میلیون رسید و این میزان هم اکنون به حدود چهار میلیون رسیده است و پیش بینی می شود تا این میزان به هفت میلیون در ماه برسیم. پایان سال در بهار دوباره مصرف این اقلام کاهش می یابد و شرکت ها مقداری از تولید را ذخیره می کنند. از آنجایی که مدت زمان ماندگاری این اقلام حداقل دو سال است و به این ترتیب شرکت ها معمولا از شهریور ماه به بعد انبار مورد نیاز این اقلام را دارند.

آنفولانزای اولیه؛ دلیل کمبود موقت آنتی بیوتیک

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: به طور معمول شش ماه از نیاز کشور به آنتی بیوتیک و مراقبت های حمایتی و داروهای بدون نسخه داریم، اما شروع زودهنگام آنفولانزا باعث کمبود موقت برخی از این اقلام شد. که با تلاش صنعت داروسازی و تا حدودی با واردات حل شد.

وی تاکید کرد: در مجموع پیش بینی این است که با افزایش تولید و واردات طی یکی دو هفته آینده مشکلی مانند کمبود آنتی بیوتیک نداشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین به برخی کمبودهای دارویی تحت تاثیر تحریم ها اشاره کرد و به ایسنا گفت: دلیل اصلی یک سری کمبودها نیز تحریم هاست. با همکاری وزارت امور خارجه و سازمان های بین المللی تلاش می کنیم محدودیت های دسترسی به این داروها را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید