جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو عضله دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد از زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین ماهیچه های “شش” به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و باید درمان شود. این وضعیت معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث تورم محتویات شکم شود.

این وضعیت اگرچه ناراحت کننده و آزاردهنده است ، اما اغلب در چند ماه پس از تولد از بین می رود. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

بیشتر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروه دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییر در شکم نمی شوند.

در دوره پس از زایمان ، مادران تازه مبتلا به جدا شدن روده شکمی باید بتوانند برآمدگی یا برآمدگی قابل مشاهده را در محل جدا شدن ماهیچه های شکم مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی ای که از مرکز شکم عبور می کند بیشتر در هنگام درگیری یا انقباض شکم قابل توجه است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

كمر درد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی علت اصلی جداسازی شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است جدا شدن جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند شامل موارد زیر است:

سن پیرترین مادر (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یا مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی اوقات جدا شدن شکم را تجربه می کنند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم خود مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی به پزشک مراجعه کنید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک تشخیص می دهد که آیا شما یک جدایی شکمی دارید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی پزشکان از سونوگرافی یا سی تی اسکن برای کمک به تشخیص استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی طراحی شده برای درمان و ترمیم جدایی تجویز می شود.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و می تواند جدایی را تا زمان بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از بارداری بازگردد ، زیرا استرس هایی که در دوران بارداری تحمل می شوند هرگز هرگز به طور کامل برطرف نمی شوند.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را آنقدر بهبود بخشد که اقدامات تهاجمی انجام دهد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی باعث ایجاد فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در رفع جدایی شکمی مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای رفع جداسازی روده شکمی کافی نیست.

در این مورد ، ابدومینوپلاستی یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات سینه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این یک درمان بالقوه غیرجراحی است که می تواند از نظر زیبایی به جدا شدن روده شکمی کمک کند. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم ، تقویت و بهبود آنها می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمرینات تجویز شده برای تقویت ناحیه جداسازی شکم ، مفید است.

جدایی شکمی مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی خودداری کنند. همچنین تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

پیچ خوردگی شکم

هرگونه تمرینی که مستلزم ایستادن روی دست و زانو بدون حمایت یا قدرت شکم است.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث تورم معده می شود (مانند مانور والسالوا)

خم شدن پشتی که شکم را کش می دهد

یوگا به شکم فشار می آورد (نادرست)

تمرینات مجاز در جداسازی شکم

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با جداسازی شکم با خیال راحت انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانو خوابیده) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به سمت ستون فقرات فشار داده می شود و برای دوره های طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت به مدت 10 دقیقه در روز انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و شیب لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات با فرم مناسب بسیار مهم است. به همین دلیل بهتر است با یک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری جدید هستید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان اتصال دستگاه ها (اساساً یک کمربند کشسان محکم در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکم را درمان کند و همچنین شکم را تقویت نمی کند.

کمربند جداسازی شکم و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جدا شدن شکم می تواند شکم را پس از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر دچار جدا شدن شکم هستید ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا بتواند برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

متخصص فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز پرستاری سلامت با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران ارشد ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره خدمات را با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری ارائه نموده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اول خود قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید