جراحی کاهش وزن (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟


جراحی کاهش وزن (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟

جراحی کاهش وزن ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. زخم معده یا معده: این شایع ترین نوع بای پس معده است. تنگ شدن معده باعث می شود فرد زودتر احساس سیری کند و میل کمتری به خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون ملاحظه دقیق انجام شود ، بنابراین وقتی عمل جراحی انجام می شود ، فرد باید درک دقیقی از آنچه اتفاق می افتد ، مانند خطرات آینده داشته باشد. همچنین باید به خاطر داشته باشید که تغییرات طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی شما باید بعد از جراحی ایجاد شود. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل وجود دارد که عوارض و محدودیت های جراحی لاغری را ندارد.

کاهش وزن برای افرادی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا نمایه توده بدنی آنها (BMI) 40 یا بیشتر است ، و همچنین افرادی که موفق به اتخاذ روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی می شوند صحبت کنید با پزشک خود مشورت کنید که آیا جراحی برای شما مناسب است با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود پس از آن ایجاد کنید مشورت کنید. همه گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع مداخلات کاهش وزن که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و کارآمدترین روش را برای جراحی بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روشهای کاهش وزن شامل موارد زیر است:

عملکرد حلقه معده

عملکرد حلقه معده

در حال حاضر ، نوار معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از قسمت مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت از اندازه معده قبلی کوچکتر است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به تدریج از بالا به پایین حلقه وارد قسمت تحتانی شکم می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده به گونه ای طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را پس از عمل جراحی تنظیم کرد تا میزان غذایی که بیمار قادر به خوردن است تغییر کند. برای اعمال این اصلاح ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل می شود و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع مداخله همچنین شامل خطرات و مشکلات می شود. گاهی اوقات لغزش حلقه معده رخ می دهد و می تواند فرسایش یابد و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت نیاز به تعویض دارد.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه (تکه) کوچکتر در بالای معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. همچنین از آنجایی که چرک تازه ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار قادر به خوردن آن است و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه معده کوچکتر باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کاهش می یابد و بیمار فقط می تواند مقدار کمی غذا مصرف کند و بعد از غذا احساس سیری و سیری طولانی تری داشته باشد. کاف معده از نظر میزان کاهش وزن که فرد می تواند بعد از عمل جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بادکنک داخل معده

بادکنک داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار زودتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بادکنک باید تا 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلیوپانکراس

انحراف بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده برداشته می شود و فقط یک تکه معده کوچک باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود. در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که معمولاً آنزیمهای صفراوی و لوزالمعده را در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم تخلیه می کنند) به قسمت تحتانی روده کوچک وارد می شوند. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث تورم و بوی نامطبوع مدفوع شود. انحراف بیلیوپانکراسی یک جراحی پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. بعد از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از جراحی مصرف کند. به بیمار دستورات دقیقی داده می شود که در چند هفته اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سفت تر بخورد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تحت نظر پزشک تا آخر عمر مکمل های خاصی را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مصرف مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی افراد ایجاد تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی لازم پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ، برخی از افراد می توانند در حین عمل جراحی بمیرند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن با توجه به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. همچنین ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات کلی در هر نوع عمل کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. همچنین ، پس از عمل جراحی ، احتمال ایجاد لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز وریدهای عمقی) اندک است و پزشک اغلب برای تسکین این خطر دارو تجویز می کند. برخی از افراد می توانند پس از کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها یا در محل زخم روی پوست بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که به هیچ وجه چنین منظره جذابی نیست و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل می توان جراحی دیگری انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که عملیات کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار به همراه خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و ایمن مانند لیپوماتیکمن کرایولیپولیزمن RFمن ؟ و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید