جمهوری آذربایجان سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد


همزمان با سی امین سالگرد روابط دیپلماتیک جمهوری آذربایجان و اسرائیل، رسانه های محلی آذربایجان گزارش دادند که دولت آذربایجان تصمیم به افتتاح سفارت خود در اسرائیل گرفته است.

به گزارش عصر ایران به نقل از سایت روزنامه جروزالم پست اسرائیل، ارزو نقیف نماینده پارلمان آذربایجان و عضو گروه دوستی پارلمانی آذربایجان و اسرائیل هفته گذشته در گفت و گو با سایت خبری پراودا کشورش گفت: در حال حاضر تصمیم گرفته شده است. و افتتاح سفارت آذربایجان در اسرائیل تنها به دلایل فنی قابل تعویق است.

نگیف خاطرنشان کرد که با وجود کمبود سفارت، دو کشور روابط سطح بالایی دارند.

وی گفت: اسرائیل شریک ما از اهمیت راهبردی سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی- معنوی است.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل در اوایل سال جاری به مناسبت سی امین سالگرد روابط اسرائیل و آذربایجان، نامه ای به الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان نوشت و از وی برای بازدید از اسرائیل و افتتاح سفارت آذربایجان در تل آویو دعوت کرد.

هرتزوگ نوشت: در حالی که روابط دو کشور به نقطه عطف مهمی رسیده است، امیدوارم شاهد تحقق یک نقطه عطف دیگر در افتتاح سفارت آذربایجان در اسرائیل باشیم.

هرتزوگ افزود: مایلم مجدداً از جنابعالی دعوت کنم تا در سال آینده به اسرائیل سفر کرده و با هم سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کنیم.

آذربایجان دفاتر تجاری و گردشگری در اسرائیل دارد اما هنوز سفارت خود را باز نکرده است، تا حدی به این دلیل که نمی‌خواهد دیگر کشورهای مسلمان را از خود دور کند یا ایران را تحریک کند و توافق ابراهیم و نزدیکی اسرائیل و ترکیه – که علی اف در آن نقش داشت. در – باعث شد که این مشکل برای باکو کمتر شود.

جمهوری آذربایجان سفارت خود را در اسرائیل افتتاح کرد

اسرائیل از سال 1993 در باکو سفارت دارد.

اسرائیل و آذربایجان روابط دفاعی نزدیکی دارند. بر اساس گزارش ها در جریان جنگ 2020 قره باغ، ارتش آذربایجان از پهپادهای اسرائیلی در جنگ علیه ارمنستان استفاده گسترده ای کرد.

موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم اعلام کرد که 69 درصد از واردات تسلیحات آذربایجان در سال های 2016-2020 از اسرائیل بوده است.

ایران و آذربایجان 420 مایلی مرز مشترک دارند و گمانه زنی ها حاکی از آن است که اسرائیل از همسایه شمالی ایران به عنوان پایگاهی برای عملیات های مخفی در داخل ایران استفاده می کند. حسین امیرعبدالخیان، وزیر امور خارجه ایران، اسرائیل را به «تأثیر حضور در چندین منطقه آذربایجان» متهم کرد. اتهامی که دولت باکو آن را رد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید