حضرت آیت الله جوادی آملی: سلامتی بدن برای آن است که انسان ابدی بیاندیشد


شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفتند: سلامتی بدن برای آن است که انسان فکر خوب داشته باشد برای ابد بیاندیشد، انسان مثل یک درخت نیست که بعد از هشتاد سال، هیزم بشود.

به گزارش شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، ضمن تقدیر از برنامه های مسئولین و مدیران ورزشی برای سلامتی و تندرستی جامعه بیان داشتند: آنچه لازم است بدانیم اینکه بین مقدمات و هدف فرق است، یک وقت نردبانی را گذاشتند تا انسان از این نردبان بالا برود  تا از کتابخانه و کتابهای علمی، و یا موزه و  گنجینه وعتیقه هایی که در طبقه بالا هست دیدن کند، یعنی این نردبان فقط مقدمه است و لذا اگر در مقدمه وقت صرف کنیم که مثلاً این ده پله را چگونه طی بکنند و چه کسی تندتر طی می کند و چه کسی کندتر طی می کند عمری را در مقدمه گذراندیم؛ در صورتی که نردبان برای این است که انسان بالا برود تا از این عتیقه ها و کتابها استفاده کند.

ایشان ادامه دادند: سلامتی بدن برای آن است که انسان فکر خوب داشته باشد برای ابد بیاندیشد، انسان مثل یک درخت نیست که بعد از هشتاد سال، هیزم بشود این نیست. انسان یک پرنده ای است که بعد از مدتی از قفس آزاد می شود و برای ابد زنده است.

آیت الله جوادی آملی اظهار داشتند: سه تا امر در اینجا هست یکی مقدمه است دو تا هدف میانی و نهایی؛ مقدمه این است که انسان سالم باشد تا به هدف برسد، پس اصل اول این است که ما ورزش را لازم داریم دوم این است که این مقدمه است هدف نیست، هدف میانی این است که مادامی که زنده ایم نه بیراهه برویم و نه راه کسی را ببندیم، هدف نهایی این است که وقتی از اینجا رفتیم با دست پر برویم، ابدی باشیم، نپوسیم.

ایشان بیان داشتند: خدای سبحان به ما روح و قدرتی داد که از زمین و زمان برتریم، به دلیل اینکه کاملاً داوری حکیمانه و عالمانه می کنیم می گوییم ۲۵۰۰ یا ۳۵۰۰ سال که ارسطو این حرف را زده، افلاطون این حرف را زده، سقراط این حرف را زده، آن آقا حرفش درست است این آقا حرفش درست نیست پس ما در سه هزار سال قبل نظر می دهیم در سه هزار سال بعد هم نظر می دهیم سیاه چال فلان ستاره یا فلان سیاره بعد از سه هزار سال به فلان جا میرسد و امثال این،  پس ما از زمین و زمان بالاتریم. چون از زمین و زمان بالاتریم اگر به ما یک نردبانی دادند این نردبان مقدمه کار است.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشتند: بنابراین ورزش چیز بسیار خوبی است مثل نردبان خوب است، اما این نردبان برای این است که انسان به بالا برود، نه اینکه ببینیم چه کسی این پله را زودتر طی می کند! این نیست. ما می خواهیم سالم باشیم که از سلامت ما، جامعه سالم بوجود بیاید، اخلاق را سالم کنیم، نظام را سالم کنیم، استقلال مملکت را سالم کنیم، بردگی را برداریم، استعمار را برداریم.

ایشان با اشاره به کلامی از پیامبرگرامی اسلام بیان داشتند: وجود مبارک پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلم)به جوانانی که جمع شده بودند تا با پرتاب سنگ، قدرتمندترین ها را مشخص کنند، فرمود که موجوداتی هستند که این سنگ را برمی دارند، این کمال انسان نیست، کمال آن است که وقتی فرد عصبانی شد، با مادرش، با پدرش، با خانواده اش، با بچه هایش، اگر جلوی آن غضب را توانست بگیرد او پهلوان است! آن وقتی که غضبناک شدی عصبانی شدی اگر توانستی خودت را رام کنی آن هنر است آن بار را بردارید! آن بار سنگین را بردارید.

آیت الله جوادی آملی در پایان خطاب به وزیر ورزش و جوانان اظهار داشتند: باید بدانیم که الآن نردبان سازی و نردبان داری را دادند به وزارت ورزش. کتابخانه بالاست، عتیقه بالاست این درست است که باید زودتر برود و بهتر برود و تندتر برود، تا به آنجا برسد، اما باید بداند که نباید جا بزند، ما کشور را بخواهیم با قرآن و عترت و بنام اسلام بسازیم راه همین است!

ایشان درباره ورزش بانوان نیز اظهار داشتند: درباره ورزش بانوان، باید بدانیم نیمی از این مملکت خانمها هستند اینها احتیاج دارند به مربی و معلم. در تمام نهادها، منتها اینها یک سرمایه ای دارند که این سرمایه باید حفظ بشود و آن عفّت اینهاست.

ایشان در پایان از ورزشکاران و مدال آوران المپیکی و جهانی کشور تقدیر و تشکر کردند.

دیدگاهتان را بنویسید