«حفاظت» از نسل جوان ایران؛ جاده ای که به ترکستان ختم می شود…


عصر ایران است. مصطفی دانسته- چندی پیش یک روزنامه جوان مرتبط با جریان اصولگرایی در یادداشتی نوشت: سریال های تلویزیونی زنان محجبه را تحصیلکرده و زنان محجبه را کم سواد نشان می دهند. بر اساس تحقیقات، 63.6 درصد از زنان تحصیل کرده کت های تنگ و کوتاه می پوشند، در حالی که 83.2 درصد از شخصیت های چتری در این سریال ها عمدتاً بدون تحصیلات دانشگاهی نشان داده می شوند.

این یادداشت به خوبی نشان داد که این رسانه مکتوب و جریان مرتبط با آن درک درستی از جامعه نداشته و همچنان در دهه های اخیر زندگی می کند.

برای درک سبک پوشش زنان و مردان در جامعه، نیازی به تحقیق و خرج کردن در دستان بیتالمالی نیست، کافی است در میان مردم قدم بزنید تا متوجه نوع پوشش آنها شوید.

اگر به دانشگاه رفته باشید، خواهید دید که تعداد دانشجویان دختری که روپوش می پوشند، بسیار بیشتر از آنهایی است که محجبه هستند. این همان تغییر جامعه است که متأسفانه جریان های ایران دوست ندارند ببینند و هنوز فکر می کنند دهه 60 است.

در سریال ها و فیلم های ایرانی تعداد زنان تحصیلکرده مانتویی بیشتر است زیرا همین اصل در جامعه وجود دارد. شاید اگر برعکس بود باید گفت سینمای ایران اطلاعات غلط می دهد.

چند وقت پیش فکر می کنم ماه رمضان گذشت، یک تلویزیون سریال «اختر» را پخش کرد. این سریال درباره رابطه چند دانشجوی دختر با رمالی بود. در بین این دختران فقط یکی چتر به دست داشت و بقیه عبایی به تن داشتند. فقط

اگر واقعیت های جامعه را ببینیم، به جای ایجاد تئوری های توطئه و حضور روی جلد جان ناپلئون، بهتر می توانیم اوضاع را تحلیل کنیم.

شما باید با این واقعیت کنار بیایید که سبک لباس پوشیدن دختران این سرزمین کاملاً با آنچه تصور می کنید متفاوت است. وقتی در یک فضای محدود با افراد محدود زندگی می کنید، درک محدودی از جامعه دارید. این یک مشکل اساسی است که متاسفانه جامعه اصولگرا که امروز در لبه کار است با آن مواجه است.

باید پیله ها را بشکنیم و وارد جامعه شویم. اگر درک درستی از سبک زندگی مردم در برخی مسئولان وجود داشت، تور ارشاد سال ها پیش به پایان خط خود می رسید.

شما با نسلی روبرو هستید که چندین هزار قدم از شما جلوتر است. نسلی که بدون پرداخت هزینه برای خروج از کشور از مرزهای ایران گذشت و به لطف شبکه های اجتماعی با دنیای جدیدی آشنا شد. و متأسفانه مسئولان کشور این تغییر نگاه نسل های جدید ایران به گذشته را درک نمی کنند.

به دلیل همین عدم درک درست است که طرحی مثل سیانت را انتخاب کنند. به جای گوش دادن به آن بخش از جامعه که اکثریت قدرتمندی است، به دنبال محدود کردن آن هستند.

آنها بر این باورند که با حذف شبکه های اجتماعی و گسترش فیلترینگ، می توان آنها را محدود کرد و جامعه ای یکسان ایجاد کرد که در آن افراد یک شکل و یک لباس می پوشند.

به قول حضرت سعدی: «نترس که به کعبه نروی ای عرب/ راهی که می روی تا ترکستان است».

دیدگاهتان را بنویسید