خطرات مکرر سلامتی || عوارض جانبی برای سلامتی چیست و چه فوایدی دارد؟


اطلاعات در مورد خطرات عود بیماری متفاوت است. برخی از مطالعات اثرات ضد افسردگی و ضد التهابی اجزای عود را نشان داده اند. مطالعات دیگر ارتباط بین استنشاق عودکننده دود و اثرات منفی آن بر سلامتی مانند سرطان را نشان داده است.

کندر ماده ای است که برای تولید رایحه معطر سوزانده می شود. در واقع ، کلمه “بخور” از یک کلمه لاتین به معنی “سوختن” آمده است. سوزاندن از زمان های قدیم وجود داشته است. کندر در مراسم مذهبی در مصر باستان ، بابل و یونان استفاده می شد. در طول قرن ها و تا به امروز ، مردم در سراسر جهان به دلایل مختلف از عود بیماری استفاده کرده اند.

آیا دود بخور می تواند برای سلامتی مضر باشد؟

همچنین ، اگر می خواهید از عود استفاده کنید ، باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. باید مطمئن شوید که امکان آتش سوزی وجود ندارد.

همین حالا با مشاوران پزشک خود از مشاوره آنلاین برخوردار شوید

بخور معمولاً از مواد طبیعی تهیه می شود. اولین عودهای بخور متشکل از مواد معطر مانند مریم گلی ، رزین ، روغن ، چوب و غیره بود. با گذشت زمان ، مواد بیشتری به محتوای بخور اضافه شده است تا عطر ، ظرفیت سوزاندن و حفظ مواد موجود در بخور را بهبود بخشد.

برای استفاده از اکثر انواع بخورها به منبع آتش نیاز دارید. انتهای بخور ، که می تواند مخروطی شکل ، چوبی ، گرد یا. باشد ، توسط شعله روشن می شود تا بخور بسوزد. کندر طوری طراحی شده است که بوی شیرین و مطبوعی دارد. همچنین ممکن است حاوی ذرات معلق به راحتی استنشاق شود. این بدان معناست که می تواند تأثیرات بالقوه ای بر سلامت فرد داشته باشد.

جنبه های برجسته خطرات عود سلامتی

خطرات سلامتی عود پزشکی

بسیاری از فرهنگ ها برای سلامتی و حتی اهداف معنوی بخور می سوزانند. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که تکرار سیگار کشیدن می تواند برای سلامتی مضر باشد.

عود یک ماده دودی است. این ماده از مواد طبیعی ساخته شده است که می توانند برای ایجاد دود معطر سوزانده شوند. انواع مختلف بخورها طعم و ترکیبات متفاوتی دارند. برخی از نمونه های این اجزا شامل سرو یا گلاب است. برخی از آنها با رزین و برخی دیگر با پودر ساخته می شوند. به طور کلی ، کندر برای معطر کردن فضای داخلی خانه ، برای اهداف معنوی ، برای سلامتی و موارد دیگر استفاده می شود.

مانند هر چیز دیگری که دود ایجاد می کند ، برای استفاده از آن نیز باید دود بخور را استنشاق کرد. اخیراً تحقیقی در مورد تأثیرات منفی سیگار کندر بر سلامتی انجام شده است. بیایید نگاهی دقیق تر به مضرات احتمالی دود بخور بیندازیم.

اگرچه برخی از داده ها نشان می دهد که مواد مکرر ممکن است مزایای بالقوه ای برای سلامتی داشته باشند ، اما برعکس؟ آیا استنشاق دود بخور می تواند مضر باشد؟ دود کندر حاوی چندین جزء است. این مواد شامل ذرات ریز ناشی از سوزاندن و انواع گازها از جمله مونوکسید کربن می باشد.

در مطالعه ای روی بزرگسالان چینی ، شواهدی یافت شد که استفاده از عود می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

به طور خلاصه ، استفاده از بخور برای مدت طولانی وجود داشته است و برای اهداف مختلفی از جمله اعمال مذهبی ، خنثی سازی بو ، مدیتیشن و آرامش استفاده می شده است. انواع مواد ، معمولاً گیاهی ، می توانند به عنوان اجزای یک عود استفاده شوند.

سرطان یکی از خطرات عود بیماری است

محققان سنگاپور دریافتند که استفاده طولانی مدت از عود با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه سلول سنگفرشی همراه است. یک مطالعه بر روی کودکان عمانی نشان داد که مصرف مجدد آن باعث خس خس سینه در کودکان مبتلا به آسم می شود. با این حال ، استفاده از عود با افزایش بروز آسم همراه نبود.

کندر حاوی ترکیبی از مواد طبیعی و غیر طبیعی است که ذرات کوچک و قابل استنشاق را تولید می کند. یک مطالعه در سال 2009 تأیید کرد که برخی از این ذرات سرطان زا هستند ، به این معنی که می توانند باعث سرطان شوند. علاوه بر این ، این مطالعه ارتباط بین خطر بالای سرطان و استفاده از عود بیماری را نشان داد.

بیشتر این تومورها سرطان دستگاه تنفسی فوقانی یا سرطان ریه بودند.

مطالعه دیگری نشان داد استنشاق دود بخور نسبت به سیگار سرطانی تر است. این مطالعه فقط بر روی سلولهای حیوانی و در شرایط آزمایشگاهی انجام شد.

بسیاری از ترکیبات سمی و محرک در دود بخور به همراه ترکیبات معطر آن یافت شده است ، به این معنی که می تواند اثرات مضر نیز ایجاد کند.

آسم

عود بیماری آسم ایجاد نمی کند ، اما می تواند باعث حمله آسم شود. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که اجزای دود کندر برای سلولهایی که در غلظتهای زیر دود سیگار رشد می کنند سمی است. لازم به ذکر است که در این مطالعه فقط کشیدن چوب بخور و ته سیگار مورد ارزیابی قرار گرفت.

ذرات معلق در دود بخور نه تنها حاوی مواد سرطان زا بلکه محرک نیز هستند. این بدان معناست که تکرار سیگار کشیدن می تواند منجر به تعدادی از بیماری های تنفسی مانند آسم شود. در یک مطالعه بیش از 3000 دانش آموز از نظر آسم ، علائم آسم و عود مجدد استنشاق مورد بررسی قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که بین استنشاق دود بخور ، آسم و علائم شبه آسم مانند خس خس سینه ارتباط وجود دارد.

رابطه بین مصرف عود و افزایش نیاز به داروهای آسم نیز در این مقاله نشان داده شده است.

التهاب

خطرات سلامتی عود پزشکی

مطالعات نشان می دهد که تکرار سیگار کشیدن می تواند باعث التهاب مزمن در بدن شود. یک مطالعه نشان داد که تکرار سیگار کشیدن نه تنها می تواند باعث التهاب ریه ها شود ، بلکه باعث التهاب کبد نیز می شود. این مطالعه محدود بود زیرا فقط روی حیوانات انجام شد. این التهاب در اثر تبدیل ذرات معدنی به متابولیت ها ایجاد شد که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو نیز می شود.

متابولیسم

ترکیبات موجود در دود بخور نیز می تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که استنشاق مکرر دود روی سوخت و ساز بدن و وزن تأثیر منفی دارد. مصرف مجدد سیگار باعث کاهش وزن ناخواسته و کاهش سطح کلسترول خوب می شود.

مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این اتفاق می تواند برای انسان رخ دهد.

بخور از چه چیزی ساخته می شود؟

کندر معمولاً از یک ماده معطر تشکیل شده است. آنها همچنین از چسب برای نگه داشتن ذرات معطر در کنار هم استفاده می کنند. مواد معطر مورد استفاده برای تهیه بخور عموماً گیاهی هستند. این مواد می توانند شامل انواع رزین ، پوست ، بذر ، ریشه و گل باشند.

مواد خاصی که در بخور استفاده می شود ممکن است بسته به منطقه و سازنده این محصول متفاوت باشد. برخی از نمونه های خاص از مواد معطر که می توانند برای بخور دادن در نقاط مختلف جهان استفاده شوند عبارتند از:

  • بخور دادن
  • دارچین
  • نعناع هندی
  • کفش راحتی

چسب قابل احتراق در بخور چیزی است که شعله ور می شود. احتراق اجازه می دهد تا عود سوزانده شود و دود تولید کند. مواد مورد استفاده به عنوان چسب در نقاط مختلف جهان متفاوت است ، اما می تواند شامل عناصری مانند ذغال سنگ یا گرد و غبار چوب باشد.

شکل عود

عود اشکال مختلفی دارد ، از جمله:

  • گرد و خاک
  • چوب
  • باز پیچی
  • مخروط ها

نحوه استفاده از عود

خطرات سلامتی عود پزشکی

برای سوزاندن بخور ، ابتدا به آرامی مشتعل می شود. به عنوان مثال ، برای روشن کردن بخور چوبی ، از فندک یا کبریت برای روشن کردن نوک استفاده می شود. هنگامی که بخور روشن می شود ، شعله را به آرامی خاموش کنید. معمولاً با دمیدن، عود را غیرفعال کنید. سپس بخور روشن می شود و شروع به تولید دود معطر می کند.

زمان سوزاندن بخور با توجه به شکل آن متفاوت است. به عنوان مثال ، سوزاندن عود می تواند 50 تا 90 دقیقه طول بکشد. وقتی بخور کاملاً می سوزد ، خود به خود خارج می شود. البته ، باید توجه داشته باشید که بخور دادن با خطر آتش سوزی همراه است.

برای سوزاندن بخور ، باید از بخور مخصوص استفاده کنید. این به کنترل بخور سوزان و خاکستر آن کمک می کند. مشعل ها را روی سطحی مقاوم در برابر آتش قرار دهید. هرگز بخورهای سوزاننده را در گوشه ای از خانه بدون مراقبت رها نکنید.

می توانید چوب بخور ، کلاف و جا بخور را به صورت آنلاین خریداری کنید.

آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟

خطرات سلامتی عود پزشکی

قرن ها است که در سراسر جهان از کندر استفاده می شود ، اما آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟ تحقیقات محدودی در مورد فواید احتمالی بخور دادن وجود دارد. بسیاری از مطالعات موجود بر روی بخور و ترکیبات عودکننده انجام شده است.

استفاده از عود یکی از پایه های اصلی اعمال مذهبی و مدیتیشن از زمان های قدیم بوده است. اما آیا واقعاً بخور دادن اثر آرام بخش یا روانگردان دارد؟

مطالعه ای در سال 2008 بر روی رزین کندر نشان داد که این اتفاق می تواند واکنش مشابهی به داروهای ضد افسردگی ایجاد کند. علاوه بر این ، واکنشی به این ترکیب در مناطقی از مغز که با اضطراب و افسردگی مرتبط است مشاهده شد. همچنین گیرنده های مرتبط با احساس گرما را فعال کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که برخی از ترکیبات جدا شده از کندر و رزین های حرارتی در موش ها یک اثر ضد التهابی دارند. محققان چندین ترکیب را از رزین ها جدا کردند و دریافتند که برخی از آنها ، بسته به دوز ، می توانند پاسخ التهابی را در موش ها مهار کنند.

با این حال ، باید توجه داشت که محققان در این مطالعات با ترکیبات رزین تصفیه شده کندر کار کردند. برای تعیین اینکه آیا این ترکیبات در سیگار کشیدن مکرر وجود دارد یا خیر و آیا واکنش های مشابهی را در افراد ایجاد می کند ، به مطالعات بیشتری نیاز است.

اخرین حرف

از زمان های قدیم ، در سراسر جهان و بین فرهنگ های مختلف از بخور استفاده می شده است. از آنجا که صحبت از آسیب احتمالی ناشی از تکرار سیگار کشیدن وجود دارد ، بهتر است قبل از استفاده از عود با پزشک مشورت کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/is-incense-bad-for-you

https://www.healthline.com/health/what-is-incense

دیدگاهتان را بنویسید