خودروسازان در صورت نکول و تاخیر در تحویل جریمه می شوند


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، سید امیر حمزه مالمیر گفت: در تحویل خودرو از طریق بورس، خودروساز متعهد می شود خودرو را در زمان مشخص شده و با توجه به انجام معاملات بر اساس آن تحویل دهد. بر اساس قوانین بورس و شفافیت معاملات، هرگونه تاخیر با پرداخت جریمه به خریداران جبران می شود، بنابراین خریداران می توانند علاوه بر سلامت معاملات، با خیال راحت از بورس کالا نیز خرید کنند.
مالمیر درباره مزیت های خرید خودرو در بورس کالا گفت: با فروش خودرو در بورس کالا، رانت قیمتی که به دلیل وجود دو نرخ آزاد و تکلیفی در بازار ایجاد شده بود از بین می رود و عرضه محصولات. چند خودروساز در بورس و رفتار قیمتی بازار نیز یکسان خواهد بود. نشان دهنده این رویداد است.
وی افزود: عرضه خودرو در بورس کالا نقطه عطفی در حوزه شفافیت معاملات است که منافع آن هم به دست مصرف کننده نهایی و هم خودروساز می رسد و از سوی دیگر دولت نیز مالیات بر ارزش افزوده را به نحو مناسب تری دریافت می کند.
مالمیر افزود: تا زمانی که قیمت فروش خودرو از شرکت سازنده با قیمت بازار فاصله داشته باشد، رانت وجود دارد و واسطه ها از هر وسیله ای از جمله اجاره کد ملی برای دریافت آن اجاره استفاده می کنند. قیمت منصفانه اعلام می شود و مابه التفاوت قیمت دستوری و بازار آزاد متوجه خودروساز و سهامداران آن می شود.
مدیرعامل سرمد بازار یکی از مزیت های عرضه خودرو در بورس کالا به الزام خودروساز مبنی بر رعایت دقیق تعهدات خود نگاه کرد و گفت: خودروساز در هنگام عرضه خودرو از طریق بورس کالا متعهد است. تحویل خودرو در زمان تعیین شده و با توجه به انجام معاملات بر اساس قوانین مبادله و شفافیت معاملات، هرگونه تاخیر با پرداخت جریمه به خریداران جبران می شود، بنابراین خریداران علاوه بر سلامت معاملات، می توانند از بورس کالا با اطمینان
به گفته این فعال بازار سرمایه، زمانی که مصرف کننده می تواند با گرفتن کد معاملاتی و شرکت در مزایده از طریق بورس و به صورت کاملا شفاف خودرو خریداری کند، به دلیل نبود رانت در این معاملات، واسطه ها از معامله حذف می شوند. روند و به همین دلیل امکان‌پذیر است وی به کاهش تدریجی قیمت‌ها امیدوار بود که عرضه و رفتار قیمت‌های بازار تا کنون موید آن است.
رئیس هیات مدیره بورس کالای ایران همچنین گفت: تعمیق معاملات خودرو در بورس کالا از جمله فرهنگ سازی و آموزش در محدوده جغرافیایی ایران و امکان استفاده از مردم برای ارسال سفارش خرید از طریق شعب بانک ها. علاوه بر شعب کارگزاری و از سوی دیگر عرضه خودرو به میزان کافی و منظم و مستمر از طریق خودروسازان و تعریف ابزارهای جدید از جمله گواهی سپرده در دراز مدت می تواند چهره خودرو را تغییر دهد. صنعت و تولید در این بخش علاوه بر تعادل بازار.

دیدگاهتان را بنویسید