دادگاه هامبورگ به نفع بانک ملی ایران رای داد


دادگاه آلمان در هامبورگ در حکمی مقدماتی از شرکت مخابرات آلمان خواست تا خطوط تلفن و اینترنت بانک های ایرانی مستقر در آن کشور را مجددا راه اندازی کند. مخابرات در اواسط آبان ماه ارتباط تلفنی و اینترنت بانک های ایرانی را قطع کرد.

به گزارش دویچه وله، دادگاه ایالتی شهر هامبورگ آلمان روز جمعه ۹ آذر (۳۰ نوامبر) به درخواست بانک های ایرانی مستقر در آن شهر رسیدگی و به نفع آنها رای داد. بر اساس رای دادگاه، شرکت مخابرات آلمان (تلکام) باید از خطوط تلفن و اینترنت سه بانک ایرانی مستقر در هامبورگ استفاده کند. اتصال مجدد بانک ملی، بانک سپه و بانک تجاری ایران و اروپا.

شرکت مخابرات آلمان در 16 نوامبر 2018 خطوط تلفن و اینترنت بانک های ایرانی مستقر در آلمان را قطع کرد. مخابرات آلمان به بانک ملی نوشت، این شرکت بر این باور است که پس از تحریم های آمریکا، بانک های ایرانی دیگر قادر به پرداخت هزینه اشتراک تلفن و اینترنت خود نخواهند بود.

پس از انتشار این خبر، سفارت آمریکا در آلمان در پیامی در توئیتر از تصمیم مخابرات آلمان برای قطع تلفن و اینترنت بانک های ایرانی در هامبورگ استقبال و از اجرای تحریم ها علیه ایران تشکر کرد.

مخابرات از تصمیم دادگاه انتقاد کرد

سخنگوی شرکت مخابرات آلمان از تصمیم دادگاه ایالتی هامبورگ انتقاد کرد. این سخنگو در پاسخ به سوال روزنامه هندلزبلات درباره تصمیم دادگاه گفت: ما تصمیم دادگاه علیه شرکت خود را نادرست می دانیم و به همین دلیل در اسرع وقت درخواست تجدید نظر خواهیم داد و تمام اقدامات قانونی ممکن را علیه این تصمیم انجام خواهیم داد. “

رسانه های آلمانی می نویسند که دلیل تصمیم تلکام برای خودداری از ارائه خدمات به بانک های ایرانی، حضور T-Mobile، زیرمجموعه شرکت مخابرات آلمان در بازار آمریکا است.

بسیاری از شرکت های اروپایی از جمله مخابرات آلمان نگران واکنش دولت آمریکا در صورت عدم رعایت تحریم ها علیه ایران هستند. مرحله دوم تحریم های آمریکا علیه ایران در 5 نوامبر 2018 اجرایی شد، اتحادیه اروپا و دولت آلمان این تحریم ها را رد می کنند، اما شرکت های اروپایی نمی توانند نگران عواقب این تحریم ها بر فروش خود در بازار آمریکا نباشند.

اکثر بانک‌های آلمانی در هامبورگ از هرگونه تراکنش مالی با شعب بانک‌های ملی و بانک‌های تجاری ایرانی و اروپایی خودداری می‌کنند، در حالی که بانک مرکزی آلمان موظف به انجام تراکنش‌های مالی با بانک‌های ایرانی است و بانک‌های ایرانی فوق‌الذکر مورد تحریم قرار نمی‌گیرند. اتحادیه اروپا.

شعب بانک ملی، بانک سپه و بانک تجاری ایران و اروپا مستقر در هامبورگ دارای مجوز بانکداری آلمان هستند. با این حال، آنها عملا قادر به انتقال پول نیستند. زیرا از سوی دیگر بانک ها و موسسات مالی تحریم شده و ارتباط آنها با سوئیفت، شبکه بین المللی ارتباطات مالی بین بانکی قطع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید