دارویی که جرقه بحران افیونی را برانگیخت


در یکی از بزرگترین پیشرفت های علم پزشکی، نوع جدیدی از واکسن کشف شده است که می تواند مانع از ورود فنتانیل به مغز شود.

این در اصل نوعی از مواد افیونی مصنوعی است که به طور کلی نسخه بسیار قوی‌تری از مورفین برای مدیریت درد در مغز است که معمولاً در دهه 60 رخ می‌دهد. اما اخیراً سوءمصرف مواد افیونی به میزان فزاینده ای افزایش یافته است و به همین دلیل تأثیر مضر آن بر مغز افزایش یافته است.

تنها در سال 2020، تعداد افرادی که در اثر مصرف بیش از حد مواد افیونی جان خود را از دست می دهند، 50 درصد افزایش داشته است.

مواد افیونی ذاتا برای بدن انسان خطرناک نیستند، اما چیزی که آنها را خطرناک تر می کند گنجاندن داروی دیگری به نام فنتانیل است. این فنتانیل وارد مغز انسان می شود و می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد، بنابراین احتمال رشد غیر طبیعی سلول ها در مغز افزایش می یابد.

چرا این واکسن ساخته شد؟

مهمترین دلیل تولید واکسن کاهش عوارض جانبی فنتانیل بر مغز بود.

ممکن است یک واکسن موفقیت آمیز علیه فنتانیل، دارویی که جرقه بحران مواد افیونی را برانگیخت، وجود داشته باشد

کاهش مصرف مواد افیونی در مدت زمان کوتاهی امکان‌پذیر و امکان‌پذیر نیست، اما چیزی که امکان‌پذیر است، معرفی واکسنی است که بتواند از تبدیل شدن داروی غیرقانونی به بخشی از مغز جلوگیری کند. تاثیر بسیار مفیدی بر بدن انسان خواهد داشت.

این واکسن در کاهش اعتیاد افراد به مواد افیونی نیز مفید خواهد بود. اساساً آنتی بادی هایی تولید می کند که قادر به کاهش اثرات حتی کشنده ترین دارو هستند. این آنتی بادی ها معمولا تا زمانی که اثرات منفی فنتانیل فروکش نکند، فعال می مانند.

چرا فنتانیل اینقدر خطرناک است؟

این یکی از معدود داروهایی است که برای کل کشور بسیار کشنده است و اکثر کشورها واردات و صادرات را ممنوع کرده اند.

اما مصرف به دلیل حضور گسترده داروها افزایش یافته است. فردی که به مصرف این ماده مخدر معتاد می شود حتی میزان مصرف آن را متوجه نمی شود.

بر این اساس، تزریق فوری واکسن برای کاهش عوارض جانبی این دارو بر مغز انسان بسیار مهم و مهم می شود.

بهترین بخش در مورد استفاده از واکسن این است که به طور خاص از فنتانیل ساخته شده است. اما پس از یک دوره زمانی مشخص، همان واکسن می تواند برای محافظت در برابر آن مفید باشد مصونیت بدن انسان در برابر اثر انواع دیگر داروها که ممکن است فنتانیل باشند یا نباشند.

در اصل، این یک نوع درمان دائمی است که نیاز به تزریق واکسن را برای هر نوع دارویی که فرد به آن معتاد است کاهش می دهد. این چیزی است که همیشه باید در نظر داشت.

اطلاعات بیشتر از Powdersville Post:

🔵تأثیر فنتانیل بر مغز – یک مطالعه

🔵بچه ها هنوز به خاطر تکه های درد فنتانیل می میرند

نتیجه

درک این نکته مهم است که تنها با کمک درمان مناسب بدن انسان می تواند از این نوع داروها بهبود یابد.

اگر کنترل نشود، سرطان مغز احتمالاً یکی از شایع ترین پیامدها خواهد بود. این یک وضعیت سلامتی بسیار جدی است و هیچ علم پزشکی نتوانسته است به طور موثر این مشکل را درمان کند.

این واکسن باید در مقیاس بسیار گسترده تبلیغ شود تا همه افرادی که به کمک نیاز دارند بتوانند به راحتی آن را دریافت کنند.

منابع:

🔵ساینس دایرکت (n.d.) فنتانیل (در دسترس آنلاین): https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/fentanyl

پست های اخیر نیکی اتکیسون (همه را ببین)