درمان کلسترول خون و کلسترول خون بالا بهترین درمان


درمان کلسترول خون و کلسترول خون بالا

احتمالاً این مشکل را دارید که به متخصص قلب مراجعه می کنید و در حین انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالاست و شما نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که خود را تنظیم نکنید و این کلسترول بالا بماند. اما اگر به رژیم غذایی خود پایبند باشید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک متخصص شما ممکن است هیچ دارویی برای درمان کلسترول شما تجویز نکند ، اما شما باید به رژیم غذایی خود پایبند باشید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را برای یک قلب سالم کنترل کنید. در این مقاله نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن با خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی خود را دریافت می کند.

اما در مورد بد ، ما کلسترول و کلسترول بد خود را داریم ، که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما کلسترول خوب نیز داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون حذف کند.

خوب ، احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر می کنید ، باید بتوانید شروع کنید و رژیم غذایی خوبی را رعایت کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با خوردن غذاهای خاص و وارد کردن چربی اشباع و کلسترول به بدن افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش اساسی در تعادل کلسترول بد و خوب دارد.

محدوده صحیح کلسترول خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر کلسترول کل خون شما زیر 200 باشد ، بسیار عالی است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما زیر 130 باشد ، بسیار عالی است ، اما این با خطر بیماری قلبی ارتباط دارد.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر ابتلا به بیماری شما در این مدت کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه می توان با اندازه گیری صحیح غذا اندازه آن را در رژیم غذایی خود اندازه گیری کرد و کلسترول را کاهش داد؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و نوشیدن یک رفتار آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً یکسان رفتار می کنند ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول بالایی داریم و مشکلات قلبی زیادی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما شما را با یک روش بسیار ساده برای کنترل مقدار غذای خود آشنا می کنیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری همه غذاها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه کف دست شما است یا اگر قرار است 30 گرم نان بخورید ، باز هم به اندازه یک کف دست است. دست شما یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

دلایل افزایش کلسترول خون چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را در بدن خود دریافت می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای حاوی چربی ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما جزء آن دسته از افراد دارای اضافه وزن هستید ، احتمالاً تری گلیسیرید خون شما بالا است ، که می توانید با انجام آزمایش متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (درجه یک) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

علاوه بر این ، استفاده از دخانیات مانند سیگار و الکل باعث کاهش کلسترول خوب در بدن می شود و شما را از این بیماری رنج می دهد.


ممکن است این را مفید بدانید: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول خون بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها در جریان خون ما جمع می شوند ، سفت می شوند ، عروق را باریک کرده و در طولانی مدت آنها را مسدود می کنند. مانند سنگ های کوچک ، آنها داخل شریان جمع می شوند و هنگامی که مقدار زیادی جمع شود ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن ایجاد می شوند می توانند تجزیه شوند. هنگامی که پلاک ها شکسته می شوند ، به لخته های خون تبدیل می شوند که جریان خون را مسدود می کنند.

گرفتگی یا بسته شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شوند بروز حمله قلبی در فرد افزایش می یابد و حتی با انسداد این عروق ، خون ممکن است به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً شنیده اید که سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که گفته شد ، افزایش کلسترول نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و شروع به درمان کند و فقط در صورت داشتن هر یک از بیماریهای فوق متوجه شود.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد براساس سن خود هر شش ماه یا سالی یکبار آزمایش شوند و خود را بررسی کنند. همچنین بهترین راه پیشگیری این است که از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی اجتناب کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد ، آیا باید دست به دست هم دهیم تا دچار سکته یا حمله قلبی شویم تا مشخص شود کلسترول خون ما بالاست؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید هر شش ماه تا یک سال به طور منظم کلسترول خون و آزمایش خون را انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: س questionsالات و پاسخ های مهم در مورد چک های دوره ای

همچنین ، اگر بالای 20 سال دارید و اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به بیماری قلبی هستند ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این بیماری را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه را دنبال کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این باعث تعادل مجدد سطح کلسترول در خون می شود. همچنین خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات چربی خون به راحتی با مراجعه به آزمایشگاه قابل انجام است. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و سطح کلسترول خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک متخصص مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت در حال حاضر به نیازهای افرادی که به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند ، پاسخ می دهد. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان متخصص و رزرو نوبت با مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ؟

-۸۸۰۶۷۱۷۵

-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید