در اتفاقات اخیر 4 دسته سلبریتی داریم: وفادار به انقلاب، ساکت، منتقد، یاغی.


همشهری نوشت: سلبریتی ها به یکی از بازیگران مهم عرصه فرهنگ و اجتماع و حتی سیاست در پارادایم سبک زندگی مدرن غربی تبدیل شده اند و جایگاهی دارند.

مروری بر مواضع و رفتار سلبریتی ها در رویدادهای اخیر این واقعیت را آشکار می کند که حداقل با 4 مقوله روبرو هستیم:

بخش اول شخصیت های معروفی هستند که خود را وفادار به انقلاب اسلامی و ملت ایران می دانند و خط خود را از ضدانقلاب جدا کرده اند و در این شرایط که فشارهای زیادی بر آنها وارد است در دفاع از خود اعلام موضع کرده اند. جمهوری اسلامی

دسته دوم، کسانی هستند که در این نبرد سرکش سکوت کردند و در حالی که تحت فشار بودند از اظهار نظر اجتناب کردند. در این فهرست نام های زیادی می توان نام برد که یکی از معروف ترین آنها حسن یزدانی قهرمان نامدار ایران و جهان است. همچنین پیشکسوتان فوتبال ایران از علی پروین گرفته تا امیر گلنووی و ده ها چهره ریز و درشت سرشناس دیگر نیز بر همین رویه تاکید داشتند. عدم ارتباط آنها با بیگانگان، جریان شورش ها را به شدت خشمگین کرد و باعث توهین و فحاشی به آن بستگان شد.

در مورد فشار سلبریتی ها فقط ببینید سردار آزمون چی نوشته. او درباره جو ایجاد شده در این زمینه نوشت: «در عین حال باید از بازیکنان تیم ملی عذرخواهی کنم. چون کار عجولانه من باعث عصبانیت دوستان عزیزم شد و برخی از کاربران به تیم ملی توهین کردند که اصلا منصفانه نبود و تقصیر من بود.»

دسته سوم، عده‌ای بودند که تحمل فشار را نداشتند و برای همراهی با افکار عمومی معترضان با انتشار توییتی با «مهسا امینی» درگذشت وی را تسلیت گفتند. حداکثر واکنش برخی از آنها در پیام هایشان انتقاد از فضای بسته فرهنگی و مخالفت با گشت ارشاد بود. این گروه را بر اساس واکنش هایشان می توان به معترضین تقسیم کرد. اگرچه ارائه آنها قابل نقد است، اما شرایط آنها را می توان درک کرد و در عین حال می توان آنها را حد و مرزی برای آنها در نظر گرفت و نباید حساب آنها را با دسته چهارم یکی دانست.

این افراد اغلب به یک یا دو پیام بسنده می کنند و به کارهای روزمره خود می پردازند و از همراهی با متخلفان خودداری می کنند. به نظر می رسد گفت و گو با این افراد و توضیح آنچه در جنگ گسترده رسانه ای دشمن می گذرد بسیاری از سوء تفاهم ها را برطرف می کند. به این ترتیب برخی حتی پیام های قبلی خود را پاک کردند.

بین دسته چهارماگرچه در میان صدها چهره سرشناس عرصه های فرهنگی، هنری و ورزشی اقلیتی اندک هستند، اما این روزها به دلیل حمایت رسانه های بیگانه و حوزه ضد انقلاب، هرج و مرج و اغتشاش به پا شده و توانسته اند افزایش پیدا کنند. پیروان آنها و مورد ستایش دشمنان این ملت رجوی تا پهلوی قرار گرفتند (بعضی مثل احسان کرمی که خیلی زود دستمزد گرفتند و برده وار شروع به کار کردند!) وظیفه این گروه کوچک که اغلب به خارج از کشور پناه می بردند جدا از 3 نفر قبلی است. او کشف کرد.

با این منظر، متوجه این واقعیت هستیم که عموماً تعداد محدودی از سلبریتی ها با کوبیدن بر طبل ناآرامی و هرج و مرج در این نبرد که فریب اخاذی رسانه ای خارجی ها را خورده بودند و در حضور صدها تن از هنرمندان و ورزشکاران از هم جدا شدند. راه از مخالفان و شورشیان جالب اینجاست که بعد از چند روز حتی صدای شورشیان برای مردم تکرار می شود و حرفی برای گفتن ندارند و فراموش می شوند. اما افرادی مانند معتمدآریا با بازی در مقابل دوربین سعی می کنند آتش ناآرامی ها را چند روز بعد خاموش کنند. غافل از اینکه حنایشان که می خواهد ایران را تکه تکه کند، رنگ باخته است.

دیدگاهتان را بنویسید