دلایل اسهال در نوزادان چیست و چگونه درمان می شود؟


اسهال در نوزادان اسهال در نوزادان می تواند در همه بزرگسالان رخ دهد ، در حالی که در نوزادان قطعاً از اسهال مستثنی نیست.

علائم اسهال در نوزادان

اسهال گاه به گاه در کودکان بسیار شایع و طبیعی است. به ویژه هنگامی که کودک شروع به خوردن غذاهای جامد می کند ، گاهی اوقات دچار اسهال می شود ، اما اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بیش از حد شود.

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال که اسهال دقیقاً چه شکلی است وجود ندارد. وقتی پوشک را باز می کنید ، ممکن است رنگین کمانی از رنگ ها و بافت ها را ببینید. این به این دلیل است که نوزادان می توانند انواع مختلفی از مدفوع آبدار یا اسهال را در سنین مختلف و مراحل تغذیه دفع کنند.

مکونیوم اولین مدفوع نوزاد پس از تولد است که رنگ آن سیاه و سبز است و به نظر می رسد چرب است. دفع مکونیوم می تواند یک یا دو روز طول بکشد.

پس از چند روز ، مدفوع نوزاد به رنگ زرد خردلی در می آید. مدفوع ممکن است آبدار و شل باشد ، اما هنوز اسهال نیست.

نوزادان به طور معمول مدفوع شل و چسبناک دارند ، به خصوص اگر فقط از شیر مادر تغذیه می کنند. همچنین ممکن است نوزاد چندین بار در روز مدفوع کند و تشخیص اینکه کودک اسهال دارد یا خیر دشوار است.

با این حال ، اگر کودک مدفوع بسیار آبکی و شل داشته باشد و از پوشک خارج شود و بسیار بزرگتر از حد معمول باشد ، می توان اسهال را تشخیص داد.

وقتی کودک شیر خشک مصرف می کند ، مدفوع ممکن است قهوه ای تر شود و اسهال در این نوزادان هنوز کمی آبدار باشد و رنگ آن با مدفوع معمولی متفاوت باشد.

علل اسهال در نوزادان

دلایل زیادی برای اسهال نوزاد وجود دارد. بیشتر علل اسهال نوزادان شایع هستند و مدت زیادی دوام نمی آورند. در موارد نادر ، اسهال می تواند نشانه این باشد که مشکل خاصی در نوزاد وجود دارد و نوزاد ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. یک مطالعه پزشکی روی 150 نوزاد نشان داد که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار اسهال می شوند.

حدود 27 درصد از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار اسهال می شوند در حالی که حدود 72 درصد از نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند دچار اسهال می شوند.

تشخیص اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی مادر

اگر کودک از شیر مادر تغذیه می کند ، تغییر در رژیم غذایی مادر می تواند باعث ایجاد اسهال در نوزاد شود. به عنوان مثال ، اگر مادری شب غذاهای تند بخورد ، ممکن است کیفیت شیر ​​او تغییر کند.

این تغییر می تواند باعث تحریک شکم نوزاد شده و شیر را به سرعت به دستگاه گوارش نوزاد منتقل کند و منجر به اسهال شود.

داروهایی برای مادر

اگر مادر از داروهایی مانند آنتی بیوتیک استفاده می کند ، این مواد همچنین می توانند به شیر مادر منتقل شده و باعث ایجاد اسهال در نوزاد شوند.

برخی مکمل ها مانند ویتامین ها و پودر پروتئین نیز می توانند به شیر مادر نفوذ کرده و شکم نوزاد را تحریک کنند.

حتی یک تغییر کوچک در شیر مادر می تواند باعث اسهال در نوزادانی با دستگاه گوارش حساس شود ، اگرچه این امر غیر معمول نیست.

مشکلات معده

اگر کودک شما به طور ناگهانی دچار اسهال شد ، ممکن است مشکل معده داشته باشد. گاهی اوقات آنفولانزای معده و گاستروانتریت می توانند مشکلات معده ایجاد کنند.

گاهی اوقات اسهال می تواند با علائم دیگری مانند استفراغ و تب همراه باشد. اگر کودکی این مشکل معده را داشته باشد ، ممکن است چندین بار در یک دوره 24 ساعته اسهال و علائم دیگر را تجربه کند.

داروها برای نوزادان

اگر کودک مشکلی با مصرف دارو داشته باشد ، ممکن است به دلیل عوارض جانبی دارو و تحریک روده دچار اسهال شود. اینها شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی و داروها برای عفونت های انگلی است.

برخی از کودکان نیز ممکن است اسهال ناشی از تب و مسکن داشته باشند.

عوارض اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی کودک

در حدود 6 ماهگی ، کودک علاقه زیادی به خوردن غذاهای جامد پیدا می کند. این تغییر در رژیم غذایی می تواند به عنوان یک تغییر بزرگ در سیستم گوارش او عمل کرده و باعث اسهال شود.

مواد لازم در شیرخشک

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به دلیل فرمول خاصی که برای تولید شیر استفاده می شود ممکن است دچار اسهال شوند.

برخی از نوزادان ممکن است با انواع خاصی از شیر خشک دچار اسهال شوند ، یا ممکن است مدتی طول بکشد تا آنها به نوع خاصی از شیر عادت کنند. این وضعیت می تواند منجر به گرفتگی شکم ، گاز و اسهال شود.

حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز

حساسیت به شیر و عدم تحمل شیر دو چیز متفاوت است ، اما گاهی اوقات هر دو می توانند باعث اسهال در نوزادان شوند. با این حال ، آلرژی نادر است. تنها حدود 7 درصد از کودکان زیر یک سال به شیر گاو حساسیت دارند.

این نوع حساسیت می تواند باعث اسهال ، استفراغ یا علائم دیگر شود. اکثر کودکان در حدود پنج سالگی از شر این آلرژی خلاص می شوند. عدم تحمل شیر زمانی رخ می دهد که معده نوزاد نمی تواند لاکتوز را هضم کند. لاکتوز یکی از قندهای شیر است.

علل نادر اسهال در نوزادان

علل بسیار نادر اسهال شامل بیماری های جدی در نوزادان است. اینها علل شایع نیستند ، اما می توانند باعث اسهال و علائم دیگر در نوزادان شوند:

علل نادر اسهال در کودکان عبارتند از:

عفونت های شدید روده بزرگ (مانند کولیت شیگلا)

عفونت C.diffile

فیبروز سیستیک

تومورهای نوروآندوکرین

اثرات اسهال در نوزادان

اثرات اسهال در نوزادان

اسهال می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اگر کودک مبتلا به اسهال باشد و بدن آن بدن را دچار کم آبی کند ، این وضعیت خطرناک است.

در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. شایع ترین علائم کم آبی بدن در اثر اسهال عبارتند از:

دهان خشک

پوست خشک

امتناع از خوردن

تغذیه نامناسب

تحریک پذیری کودک

بدون اشک گریه کن

گریه ضعیف

چشمهای گود رفته

خواب آلودگی

زود بیدار شدن

پوشک ها را به مدت 8 تا 12 ساعت خشک کنید

درمان خانگی اسهال در نوزادان

ممکن است والدین و سرپرستان همیشه نتوانند از اسهال جلوگیری کنند ، اما می توانند به کودک کمک کنند تا کمی راحتتر بر آن غلبه کند.

در بیشتر موارد ، اسهال نوزاد به خودی خود بهتر می شود و نوزاد نیازی به مراقبت پزشکی ندارد.

هیدراته نگه داشتن نوزاد در صورت تغذیه نوزاد با شیر مادر ، به شیردهی خود ادامه دهید. اگر نوزاد از شیر خشک استفاده می کند ، همان مراحل قبلی را دنبال کنید.

از پزشک اطفال خود در مورد نوشیدنی های الکترولیت برای کودکانی مانند Pedialyte بپرسید. این مایعات می توانند به جایگزینی مایعات و نمک های از دست رفته در نوزاد کمک کنند. اما توجه داشته باشید: در موارد عادی اسهال ، شیر مادر یا شیر خشک دارای الکترولیت کافی است.

اگر نوزاد شما اسهال دارد ، پوشک خود را به طور مرتب عوض کنید. سعی کنید بدن او را خشک نگه دارید تا از بثورات پوشک جلوگیری شود.

تغذیه ویژه برای اسهال در نوزادان

از غذاهای کودک که اسهال را در نوزادان کاهش می دهد استفاده کنید ، از جمله:

ترقه

غلات

ماکارونی

موز

از غذاهایی که می توانند اسهال را در کودکان بدتر کنند ، اجتناب کنید ، مانند:

شیر گاو (از شیر گاو تا 1 سالگی خودداری کنید)

آب سیب و آب میوه های دیگر (تا 2 سالگی باید از خوردن آن اجتناب کنید)

غذاهای سرخ کرده

غذاهای ادویه دار

نوشیدنی های ورزشی برای بزرگسالان

داروهای ضد عفونی کننده ، مگر اینکه توسط پزشک متخصص اطفال تجویز شود

فوریت های پزشکی در اسهال دوران کودکی

اسهال هرگز نباید سفید یا قرمز باشد. در این مورد ، بلافاصله با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

اسهال سفید بسیار روشن می تواند نشانه مشکل کبدی باشد. اسهال قرمز می تواند به معنی خونریزی در جایی از بدن باشد.

در صورت داشتن اسهال شدید و آبدار به پزشک خود مراجعه کنید.

اولین مرکز پرستاری سلامت با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران ارشد ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اول خود قرار داده اند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید