دود سیگار می تواند باعث بیماری های پوستی شود


تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در جدیدترین مطالعه خود دریافتند که قرار گرفتن در معرض بیماری های پوستی می تواند خطر ابتلا به بیماری های پوستی را افزایش دهد.

به گفته فرارو، دود دست سوم یا THS شامل آلاینده های باقی مانده از دود تنباکو است که پس از کشیدن سیگار روی سطوح و گرد و غبار باقی می ماند. می تواند به طور نامحدود روی سطوح داخلی باقی بماند و باعث قرار گرفتن در معرض بیماری های بالقوه مضر برای افراد سیگاری و غیرسیگاری شود.

تیمی به سرپرستی محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که قرار گرفتن در معرض بیومارکرها باعث افزایش بروز بیماری های پوستی مانند درماتیت تماسی و پسوریازیس می شود.

ساکاماکی چینگ، محقق ارشد این پروژه گفت: “ما دریافتیم که قرار گرفتن در معرض پوست انسان با THS باعث ایجاد مکانیسم های بیماری التهابی پوست می شود و نشانگرهای زیستی ادراری آسیب اکسیداتیو را افزایش می دهد که می تواند منجر به بیماری های دیگری مانند سرطان، بیماری قلبی و تصلب شرایین شود.”

این مطالعه که در eBioMedicine منتشر شده است، اولین مطالعه ای است که بر روی انسان هایی که در معرض پوست در معرض THS قرار دارند، انجام شده است.

یک مطالعه بالینی که در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو انجام شد، شامل 10 فرد سالم غیر سیگاری بین 22 تا 45 سال بود. به مدت سه ساعت، هر شرکت‌کننده لباس آغشته به THS می‌پوشید و هر ساعت حداقل 15 دقیقه روی تردمیل راه می‌رفت یا می‌دوید تا باعث تعریق و افزایش جذب THS از طریق پوست شود.

شرکت کنندگان نمی دانستند که لباس ها حاوی THS هستند. سپس نمونه‌های خون و ادرار از شرکت‌کنندگان در فواصل منظم برای شناسایی تغییرات پروتئینی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو ناشی از THS جمع‌آوری شد.

Sakamaki-Ching می گوید: “ما دریافتیم که قرار گرفتن در معرض حاد با THS باعث افزایش بیومارکرهای ادراری آسیب اکسیداتیو به DNA، لیپیدها و پروتئین ها می شود و این نشانگرهای زیستی پس از توقف مواجهه بالا باقی می مانند.”

سیگاری ها همین افزایش را در این نشانگرهای زیستی نشان می دهند. یافته‌های ما ممکن است به پزشکان در تشخیص بیماران در معرض THS و ایجاد سیاست‌های نظارتی برای رسیدگی به اصلاح محیط‌های داخلی آلوده به THS کمک کند.

پرو تالبوت، پروفسور زیست شناسی سلولی که در آزمایشگاه او ساکاماکی-چینگ کار می کند، توضیح داد که پوست بزرگترین عضوی است که با THS در تماس است و بنابراین ممکن است بیشترین تماس را داشته باشد.

تالبوت، نویسنده مقاله، می‌گوید در مورد پاسخ‌های بهداشتی انسان به قرار گرفتن در معرض THS دانش کافی وجود ندارد. اگر خودروی دست دومی بخرید که قبلا متعلق به فردی سیگاری بود، پوست خود را در معرض THS قرار می دهید. همین امر در مورد اقامت در اتاق هتل در صورتی که قبلاً توسط یک فرد سیگاری اشغال شده بود، صدق می کند.

قرار گرفتن در معرض THS که 10 شرکت کننده در معرض آن قرار گرفتند نسبتا کوتاه بود و تغییرات قابل مشاهده در پوست ایجاد نکرد، اما نشانگرهای زیستی مولکولی در خون مرتبط با فعال شدن درماتیت تماسی، پسوریازیس و سایر بیماری های پوستی اولیه باعث شد. متصل، بزرگ شده

Sakamaki-Ching می گوید: این از این ایده حمایت می کند که قرار گرفتن در معرض پوست با THS ممکن است منجر به شروع مولکولی بیماری های التهابی پوست شود.

در مرحله بعد، محققان قصد دارند باقیمانده‌های سیگار الکترونیکی را که ممکن است با پوست انسان تماس پیدا کند، ارزیابی کنند. آنها همچنین قصد دارند جمعیت های بزرگ تری را که در معرض دوره های طولانی تر THS پوستی قرار دارند، ارزیابی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید