دکتر انوشه متخصص تغذیه اثرات داروهای کاهش وزن


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره هشدارهایی در مورد استفاده از داروهای کاهش وزن داده اند اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و معرفی این داروها با نام های مختلف و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام می شود. برخی بعنوان چربی طبیعی 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی ادعا می کنند که با مصرف داروهایی که ارائه می دهند نیازی به رژیم و ورزش نیست ، برخی دیگر دروغ می گویند که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را لاغر می کند و برخی به عنوان چربی سوز به بازار عرضه می شوند. ؛ در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند خود را با رژیم و ورزش اذیت کنند ، آنها به دنبال معجزه ای هستند که اتفاق می افتد ، انواع روشها و روشها به من چیزهای مختلفی را امتحان کرده ام ، از کمربند ، ژل و رژیم غذایی و غیره. بدون اینکه یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی را انتخاب کنید. اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی این داروها نیز می تواند علت باشد.

در مورد استفاده از داروها ، باید توجه داشت که داروهای کاهش وزن در صورت ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و باید تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. علاوه بر این ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر چیزی را که می خواهد بخورد. افرادی که داروهای کاهش وزن مصرف می کنند ، اگر بیماری دیگری دارند و برای آن بیماری مصرف می کنند ، باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروهای کاهش وزن

1داروهای بی اشتهاییاز جمله رایج ترین این داروها می توان به سیبوتراسین ، با مارک های Redactyl و Meridia و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلورازین اشاره کرد که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کند و بنابراین میزان آنها را در خون افزایش می دهد. بالا بردن سطح آنها باعث می شود که فرد اشتهای خود را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهایی برای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب تقریباً 30 درصد چربی مصرفی جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی ها تأثیر می گذارند و برای جذب پروتئین ها و کربوهیدرات ها مصرف می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی با مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین زیاد مصرف کند ، مطمئناً چاق می شود. بنابراین ، مصرف این دارو نباید در مصرف غذاهای شیرین و گوشت زیاد باشد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی مورد استفاده قرار می گیرد و در افراد سالم عوارض منفی خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدرات هااز جمله آنها می توان به carboblocker و carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگار آگار ، الیاف شفاف ، ریز و داینبرن هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده ، آب و فله ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای کاهش وزن دیگر با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند Zenadrin ، Tanveit ، L-Carnitine ، Hydroxycat ، Zenitrex ، Reginon و غیره که ، همانطور که گفته شد ، همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها ، باید مشورت کنید یک متخصص تغذیه مشورت شده

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات فردی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید