راه حلی برای تعطیلی مدارس نداریم/ دانش آموزان مبتلا به بیماری های همراه باید واکسینه شوند/ اگر شرایط سخت شود مدارس تعطیل می شود


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تلاش دولت بر عدم تعطیلی مدارس است، گفت: برای حفظ نخبگان و جلوگیری از مهاجرت پزشکان سعی شده است سقف ظرفیت آنها و همچنین محدودیت ظرفیت پزشکان در مناطق محروم افزایش یابد. مناطق حذف شدند.

به گزارش ایرنا، بهرام عین اللهی روز دوشنبه پس از شرکت در جلسه کمیته بهداشت و درمان شورای اسلامی وزیران با تاکید بر اینکه کمبود واکسن آنفلوانزا در کشور وجود ندارد، گفت: با توجه به اینکه آنفولانزا را پیش بینی کرده بودیم، بنابراین مقدار واکسن وارداتی و تولیدی به اندازه کافی تهیه کرده ایم و در داروخانه ها موجود است و مردم می توانند بروند و آن را خریداری کنند.

همه نباید واکسن آنفولانزا بزنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: البته تزریق واکسن آنفولانزا برای همه ضروری نیست، اما تزریق واکسن آنفولانزا به گروه های خطر و افرادی که مشکل سیستم ایمنی دارند یا دیالیز می شوند الزامی است. با واکسن

عین اللهی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفولانزا به دلیل سیستم ایمنی بالا برای دانش آموزان توصیه نمی شود، ادامه داد: در دوران کرونا، دانش آموزان آخرین گروهی بودند که واکسینه شدند، البته برای دانش آموزانی که بیماری های همراه داشتند بهتر است واکسینه شوند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مشکل کمبود آنتی بیوتیک و دارو در کشور گفت: معمولا آنفولانزا از اواسط آبان شروع می شود اما امسال زودتر شروع شد، البته با مصرف بی رویه هم مواجه بودیم. آنتی بیوتیک ها، در حالی که درمان آنفولانزا فقط با مصرف آنتی بیوتیک انجام نمی شود، بلکه بیماری با استراحت و نوشیدن مایعات گرم درمان می شود. مصرف آنتی بیوتیک در کشور افزایش یافته و با کمبود مواجه شده ایم و برای رفع کمبود در حال انجام اقداماتی برای افزایش تولید داخلی هستیم و کارکنان در سه شیفت مشغول به کار هستند.

وی یادآور شد: 50 تن نیز از هند وارد کردیم و در صورت کمبود واردات را افزایش خواهیم داد.

تلاش دولت این است که مدارس تعطیل نشود

عین الهی در خصوص احتمال تعطیلی مدارس به دلیل شیوع آنفلوآنزا افزود: تلاش دولت بر این است که مدارس تعطیل نشود زیرا کرونا صدمات و آسیب های زیادی به نظام آموزشی کشور وارد کرده و باعث افت آموزش و پرورش شد. این امکان پذیر است و در حال حاضر تصمیمی برای تعطیلی مدارس نداریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالی مبنی بر حفظ نخبگان و جلوگیری از مهاجرت پزشکان گفت: تلاش کرده ایم شرایط خوبی را در دانشگاه های علوم پزشکی برای نخبگان ایجاد کنیم و سقف کارآمدی آنها را بالا ببریم. و همچنین سقف کارآمدی پزشکان در مناطق فقیرنشین لغو شد و همچنین امکانات مورد نیاز نخبگان مانند علم و فناوری و شهرهای دانش بنیان را آغاز کردیم و قطعاً اینها اقداماتی است که برای حفظ و ماندگاری انجام می شود. نخبگان در کشور 4000 نفر در رشته های تخصصی پذیرفته ایم تا در آینده نزدیک بتوانند در مناطق کشور به ویژه مناطق محروم مشغول به کار شوند.

وی در خصوص برخی آمارها در خصوص کمبود 100 هزار پزشک در کشور، اظهار داشت: ظرفیت پذیرش کادر پرستاری در دانشگاه ها بسیار بالا است و تمامی 66 دانشگاه علوم پزشکی کشور پرستار تربیت می کنند که البته ممکن است برخی از آنها جذب بیمارستان ها نشوند یا جذب نشوند. در این زمینه فعالیتی ندارند. ما به خدمات پرستاری در منزل نیز توجه کرده ایم و تمام تلاش خود را برای آموزش کادر پرستاری و رفع نیازهای مردم به کار خواهیم گرفت.

عین اللهی یادآور شد: موضوع مهم در مراقبت های پرستاری، مراقبت های پرستاری تخصصی است تا بتوانند با بخش های مراقبت های ویژه و دستگاه های قلبی کار کنند و در عملیات های پیچیده کمک کنند. در حال افزایش تعداد پرستاران هستیم و امیدواریم بتوانیم کمبود را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید