رهبران کشورهای عربی خلیج فارس از بازگشت نتانیاهو به قدرت خوشحال هستند


کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که روابط خود را بر اساس توافق ابراهیم با اسرائیل عادی کرده اند و حتی کشورهایی که هنوز عادی سازی نشده اند اما در این راستا گام برداشته اند، به دلیل این احساس که از ایجاد رژیم صهیونیستی حمایت می کنند، نگران احتمال بازگشت نتانیاهو به قدرت هستند. موازنه موثرتر در برابر ایران.

به گزارش عصر ایران، خبرگزاری رویترز در گزارشی از امان نوشت:

بازگشت احتمالی بنیامین نتانیاهو به قدرت نگرانی‌ها در مورد افزایش تنش‌ها با همسایگان عرب را تشدید خواهد کرد، اما کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که در دوران نخست‌وزیری نتانیاهو سعی در عادی‌سازی روابط با اسرائیل داشته‌اند، آن را به عنوان یک موازنه منطقه‌ای در ته می‌بینند و آن را برابر با قدرت ایران می‌دانند. .

رهبران عرب روز چهارشنبه در مورد پیروزی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل تا حد زیادی سکوت کردند. نخست وزیر موقت لبنان پیش بینی کرد که توافق مرزی دریایی با اسرائیل حتی با بازگشت نتانیاهو به دلیل تضمین های آمریکا لغو نخواهد شد، در حالی که کارشناسان فلسطینی و اردنی تنش های جدیدی را پیش بینی کردند.

در خلیج فارس، جایی که نگرانی‌های دولت‌های عرب در مورد قدرت منطقه‌ای ایران بر استراتژی امنیتی حاکم است، سابقه مخالفت شدید نتانیاهو با جمهوری اسلامی ایران به ایجاد روابط با رهبران عرب در منطقه کمک کرده است.

در زمان دولت نتانیاهو بود که اسرائیل روابط خود را با امارات متحده عربی و بحرین در سال 2020 و چند ماه بعد با مراکش عادی کرد.

عبدالخالق عبدالله، تحلیلگر برجسته سیاسی اماراتی، گفت: ایران دغدغه اصلی کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات است و اسرائیل همواره بدون توجه به دولت بر سر کار، موضع قاطعانه ای علیه ایران و توافق هسته ای آن با قدرت های جهانی اتخاذ کرده است. .

وی گفت: نتانیاهو بخشی از توافق ابراهیم بود و آن را امضا کرد، بنابراین تغییری در روند عادی سازی ایجاد نخواهد شد… مردم اینجا (در خلیج فارس) این انتخابات را سیاست اسرائیل و مشکلات داخلی اسرائیل می دانند، همانطور که ما هستیم. و ما هیچ کاری نداریم و از تعامل با هر کسی که مردم اسرائیل به عنوان رهبر خود انتخاب می کنند خوشحالیم.»

عبدالله گفت که پیروزی آنچه او به عنوان “بدترین از بدترین ها در سیاست اسرائیل” توصیف کرد، عمدتا بر فلسطینی ها تأثیر می گذارد و هر گونه صحبت در مورد راه حل دو کشور را از بین می برد.
عربستان سعودی هنوز روابط خود را با اسرائیل عادی نکرده است، اگرچه گام هایی در جهت نزدیک شدن برداشته است.

عزیز القاشیان، استاد دانشگاه در عربستان سعودی، گفت که هیچ حرکت دیگری از ریاض نباید انتظار داشت.
القاشیان گفت: «برای اینکه تغییرات مهمی اتفاق بیفتد… باید یک روند صلح بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها وجود داشته باشد – این در حال حاضر برای دولت جدید بعید است.

فلسطینی ها کرانه باختری را اشغال کردند/ رویترز

رهبران کشورهای عربی خلیج فارس از بازگشت نتانیاهو به قدرت خوشحال هستند

توافق اسرائیل با لبنان

در مورد لبنان، نتانیاهو تهدید کرده است که قرارداد دریایی اخیر با میانجیگری آمریکا را لغو خواهد کرد، در حالی که لبنان همچنان خود را در حال جنگ با اسرائیل می داند، اگرچه بیروت می گوید واشنگتن به آنها اطمینان داده است. این قرارداد لغو نخواهد شد.

نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت لبنان در گفتگوی تلفنی با رویترز گفت: “ما از تغییر در مقامات اسرائیل نمی ترسیم. چه نتانیاهو پیروز شود و چه شخص دیگری، هیچ کس نمی تواند این (توافق) را متوقف کند.”

وی گفت: ضمانت‌های آمریکا از توافق مرزی دریایی با اسرائیل محافظت می‌کند، علی‌رغم مخالفت نتانیاهو که گفته است این توافق می‌تواند به نفع گروه حزب‌الله باشد که در حال جنگ با اسرائیل است.

لینا خطیب از مؤسسه چتم هاوس در لندن گفت: اسرائیل نمی تواند بیش از حد بر خلاف میل ایالات متحده پیش رود زیرا به حمایت ایالات متحده نیاز دارد و بنابراین با وجود قدرت قوی، دولت تحت رهبری نتانیاهو بعید است. لفاظی، با حل و فصل موافقت خواهد کرد. برای قطع یک مرز دریایی با میانجیگری ایالات متحده…”

دیدگاهتان را بنویسید