روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب با اسید


گرفتگی لوله ها یکی از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است در خانه با آن مواجه شوید. ملاقات روش های بازکردن لوله های فاضلاب با اسید در این موارد به کارتان خواهد آمد. یکی از روش های رفع گرفتگی لوله های فاضلاب، اسیدها است. اسیدها در اکثر مغازه ها و سوپرمارکت ها موجود است. اما استفاده از آن مستلزم رعایت برخی نکات مهم است. طی این مقاله توسط شرکت لوله بازکنی در تاسیسات اصفهان دانا ما می خواهیم که باز کردن لوله فاضلاب با اسید و نحوه انجام آن.

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با اسید

اگر لوله های تخلیه سینک، حمام یا توالت مسدود شده باشد، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با شناسایی علل گرفتگی لوله می توانید روش مناسبی را برای رفع گرفتگی انتخاب کنید. دلایل گرفتگی لوله به شرح زیر است:

 • ورود هر شی مانند موبایل، دستمال کاغذی بزرگ، دستمال بهداشتی، صابون، ته سیگار و اقلام مشابه باعث مسدود شدن لوله می شود.
 • جامد شدن ضایعات، گریس و روغن یا دستمال کاغذی در لوله، عبور مواد دیگر را مسدود کرده و باعث انسداد می شود.
 • ریزش مو در لوله های فاضلاب می تواند دلیل دیگری برای گیر افتادن سایر اجسام بزرگ و کوچک و ایجاد انسداد سخت باشد.
 • رشد درخت و نفوذ به لوله فاضلاب را نیز می توان از دیگر علل گرفتگی لوله دانست.
 • استاندارد نبودن لوله یا استفاده از لوله های پی وی سی پلی یا قطر کوچک احتمال گرفتگی را افزایش می دهد.
 • ورود روغن و گریس به لوله باعث جذب باقی مانده های دیگر مواد غذایی یا تفاله های چای و قهوه شده و ایجاد انسداد می کند.

آیا می توان گرفتگی لوله را با اسید باز کرد؟

معمولاً در مواردی که گرفتگی لوله خفیف است، یک پمپ دستی یا رفع گرفتگی لوله خانگی می تواند آن را برطرف کند. این دستگاه با مکشی که ایجاد می کند باعث جابجایی و گاهی رفع موانع می شود. به این ترتیب راه آب را باز می کند. اما در صورت ترافیک سنگین باید به فکر راه حل دیگری باشیم.

محلول های لوله بازکنی راه حلی موثر برای رفع موانعی هستند که در مسیر عبور آب قرار دارند. با کمک محلول لوله بازکنی مسیر آب باز شده و مشکل حل می شود. همچنین در مواردی که جسم جامد در لوله گیر کرده باشد، استفاده از دستگاه فنر توصیه می شود.

نحوه باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با اسید لوله بازکن

محلول های رفع گرفتگی لوله ها به دلیل ترکیبات اسیدی خود، خاصیت ضدسوختگی دارند و با خیال راحت می توان از آنها برای رفع گرفتگی های معمولی و شدید استفاده کرد. توجه داشته باشید که در صورت وجود جسم یا وسیله ای در لوله نمی توان از محلول استفاده کرد. ترکیباتی که این اسیدها دارند دارای بخارهایی هستند که برای سلامتی انسان مضر است و باید نکات ایمنی آنها را به دقت رعایت کرد.

وقتی محلول وارد لوله شد، ترکیبات اسیدی روی سد سخت شده عمل می کند. سپس این ماده سخت می شود، تجزیه می شود یا تجزیه می شود و در حین تجزیه، همراه با آب از زهکشی پایین می رود. تماس اسید لوله بازکن با پوست انسان می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. در زیر به مهم ترین نکات برای استفاده صحیح از لوله بازکنی و ریختن اسید در چاه فاضلاب می پردازیم.

نحوه استفاده از اسید برای باز کردن لوله ها

باز کردن لوله فاضلاب با اسیداین اقدامی است که باید با احتیاط و دقت انجام شود. اولین قدم خرید لوله بازکن است. پس از خرید، زمان استفاده از آن است. ابتدا ماسک و دستکش ضخیم بپوشید. توجه داشته باشید که بوی اسید نباید وارد سیستم تنفسی شما شود. زیرا عواقب جبران ناپذیری دارد.

برچسب محصول را بخوانید و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید. حال نوبت به ریختن محلول در لوله است. آن را به آرامی در توالت یا سینک بریزید. با توجه به زمان توصیه شده روی برچسب محصول، کمی صبر کنید.

سپس مقدار زیادی آب داخل لوله بریزید تا محلول با آب خارج شود. اگر محلول در لوله باقی بماند، باعث خوردگی و پوسیدگی لوله می شود. چند لوله بازکن سخت هم وجود دارد که باید آنها را داخل شیر لوله قرار دهید و قطره قطره آب روی آن بریزید. این فرآیند مدتی طول خواهد کشید.

روش ریختن اسید در چاه فاضلاب

 • از دستکش های ضخیم برای ریختن محلول در لوله استفاده کنید. مراقب باشید که مایع را با دست خود لمس نکنید. در صورت تماس بلافاصله دست های خود را چندین بار بشویید.
 • تا لحظه موثر و باز کردن لوله فاضلاب با اسید بالای چاه منتظر نمانید. بلکه از دور تا راه حل کار می کند.
 • بخار استنشاق شده از محلول لوله بازکن گازی سمی است و تنفس آن باعث آسیب ریه می شود. همچنین این گاز به غشای مخاطی چشم آسیب می رساند. به همین دلیل توصیه می کنیم از ماسک غلیظی استفاده کنید که صورت شما را کاملاً بپوشاند.
 • اگر محلول لوله بازکنی با چشم تماس پیدا کرد، باید بلافاصله چشم ها را با آب بشویید و از داخل به بیرون بشویید. این روش باید 10 تا 15 بار تکرار شود و در صورت رفع نشدن مشکل حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • استفاده طولانی مدت از محلول لوله بازکن خطرناک است. زیرا ترکیب آن با گازهای موجود در چاه آن را خطرناک تر و سمی تر می کند که اگر لوله های شما دائماً به جای استفاده مداوم از آن مسدود شود، برای کل بدن مضر است. اسید لوله بازکن توصیه می کنیم با متخصصین لوله بازکنی در اصفهان تماس بگیرید.

اگر انسداد با اسید برطرف نشد چه باید کرد؟

گرفتگی لوله ها اگر با اسید حل نشود به یک مشکل چالش برانگیز تبدیل می شود. زیرا استفاده طولانی مدت می تواند باعث پوسیدگی و خوردگی سیستم فاضلاب شود. همچنین در غیر این صورت چاه فاضلاب برای همیشه گرفتگی خواهد داشت. در این مرحله چه باید کرد؟

ما یکی را توصیه می کنیم شرکت لوله بازکنی نزدیک مثل شما کشف شرکت لوله تاسیسات دنا زنگ بزن مشکلت رو حل کن احتمال وجود جسم جامد در داخل لوله وجود دارد. در این صورت با اسید آبدار حل نمی شود و باید از دستگاه فن استفاده کرد. اکثر لوله بازکن ها یک دستگاه فنردار متحرک را حمل می کنند و در اسرع وقت همراه شما خواهند بود.

منبع اصلی این گزارش مقاله است باز کردن لوله فاضلاب با اسید در محل لوله بازکنی مرجع تاسیسات دنا در اصفهان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید