رژیم هیجان انگیز مدیترانه ای


رژیم غذایی مدیترانه ای
رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم هیجان انگیز مدیترانه ای

امروزه حفظ آمادگی جسمانی یکی از مهمترین دغدغه های زندگی افراد است. در نتیجه برخی افراد برای دستیابی به آمادگی جسمانی به رژیم های مختلف متوسل می شوند که ممکن است نه تنها به آنها کمک نکند ، بلکه ناسالم بوده و سلامت آنها را به خطر بیندازد. در نتیجه این مشکل ، اهمیت پیروی از رژیم غذایی صحیح بیش از پیش خود را نشان می دهد. اگر بدنبال رژیم غذایی سالم برای بدن خود هستید ، رژیم مدیترانه ای ممکن است برای شما مناسب باشد.
پس برای آشنایی بیشتر با رژیم مدیترانه ای با ما همراه باشید.

چرا رژیم مدیترانه ای؟

مطالعات نشان داده است که بیماریهای مزمن و التهابی مانند شناختی ، قلبی عروقی ، سندرم متابولیک ، آرتریت روماتوئید ، چاقی ، دیابت نوع 2 و سرطان در کشورهای پیروی از رژیم مدیترانه ای کمتر از سایر کشورها دیده می شود. بنابراین ، رژیم غذایی سالم می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

رژیم مدیترانه ای چیست؟

رژیم مدیترانه ای از عادات سنتی تغذیه سالم مردم کشورهای حاشیه مدیترانه مانند فرانسه ، یونان ، ایتالیا و اسپانیا پیروی می کند. در حالی که هیچ تعریف واحدی از رژیم مدیترانه ای وجود ندارد ، این رژیم معمولاً حاوی مقادیر زیادی سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، حبوبات ، آجیل ، دانه ها و روغن زیتون است. علاوه بر این ، توصیه کلی رژیم مدیترانه ای این است که از غذاهای تازه ، فصلی و محلی از هر منطقه استفاده کنید و مصرف غذاهای فرآوری شده ، فست فودها و شیرینی ها را به حداقل برسانید.

اجزای اصلی رژیم مدیترانه ای عبارتند از:

مصرف روزانه: سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل و چربی های سالم
مصرف هفتگی: ماهی ، مرغ ، حبوبات و تخم مرغ
• مصرف متوسط: محصولات لبنی
• مصرف محدود: گوشت قرمز و شیرینی
• مقدار زیادی آب بنوشید
وعده های غذایی با خانواده و دوستان و فعالیت بدنی منظم از دیگر عناصر مهم رژیم مدیترانه ای است.

غذاهای گیاهی بیشتر و غذاهای حیوانی کمتری بخورید

در این رژیم غذایی ، اکثر وعده های غذایی حاوی مواد گیاهی هستند. غذاهای با منشاء حیوانی متوسط ​​هستند (غذاهای دریایی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی) یا محدود (گوشت قرمز) ، به این معنی که باید گهگاه مصرف شوند.

چربی های سالم رژیم مدیترانه ای

چربی های سالم یکی از ارکان رژیم مدیترانه ای هستند. زیرا چربی های ناسالم (اشباع و ترانس) نقش مهمی در ایجاد بیماری های مزمن و التهابی دارند.

روغن زیتون (چربی اشباع نشده) منبع اصلی چربی در رژیم مدیترانه ای است که نشان داده کلسترول کل را کاهش داده و کلسترول (LDL یا کلسترول “بد”) را کاهش می دهد. غلات و آجیل نیز حاوی چربی های اشباع نشده هستند.

مصرف ماهی در رژیم مدیترانه ای بسیار مهم است. ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی ، شاه ماهی ، ساردین ، ​​ماهی تن ماهی آزاد ، ماهی آزاد و ماهی آزاد دریاچه سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (چربی های غیر اشباع چندگانه) هستند و نقش مهمی در کاهش التهاب در بدن ایفا می کنند. اسیدهای چرب امگا 3 همچنین به کاهش تری گلیسیرید ، کاهش لخته شدن خون ، کاهش خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی کمک می کند.

غذاهای ممنوعه در رژیم مدیترانه ای

غذاهایی که در رژیم مدیترانه ای ممنوع است شامل روغن های فرآوری شده ، قندهای غیر طبیعی ، مواد تراریخته و اسیدهای چرب ترانس است.

دیدگاهتان را بنویسید