رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب این نوع رژیم می پردازیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای مصرف انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون توصیه پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی مبتلا به بیماری کتو باشد

در رژیم کتوژنیک ، مصرف کربوهیدرات بدن در طول روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. به همین دلیل بدن دچار شوک می شود. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ایجاد شده توسط رژیم کتوژنیک در بدن است. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم غذایی می تواند به کلیه ها فشار وارد کند

غذاهای حیوانی غنی از چربی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتوژنیک هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف بیش از حد طولانی مدت این غذاها منجر به سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی اسیدهای خون و ادرار را افزایش می دهد. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. همچنین ، باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به حذف اسید در خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییر باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن توسط غذاهای پر کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل ، رژیم کتوژنیک می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی از مطالعات ، رژیم کتوژنیک عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را ارائه نمی دهد. با گذشت زمان ، آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی خواهد داشت. به همین دلیل مصرف مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون از طریق کربوهیدرات تامین می شود. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک مشاهده آزمایش خون کمبود هموگلوبین کاملاً آشکار است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتوژنیک برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل باید تمام رژیم های غذایی زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد لازم در بدن دارای سطوح بالا و پایین نباشند. اگر پزشک شما می تواند با رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کرده و علائم وی را بهبود بخشید.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین ، احتمال شکستگی استخوان افزایش می یابد.

نیاز به مشورت با پزشک

در نهایت ، باید توجه داشت که افرادی که بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند کلیه ، قلب ، استخوان و دیابت دارند قبل از شروع هرگونه رژیم غذایی باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید